24 czerwca 2016

Około 50. koncertów, różne style muzyczne – od ciężkiego rocka po przyjazne reggae, zespoły polskie i zagraniczne, gwiazdy i debiutanci, a ponadto wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi i mnóstwo dodatkowych atrakcji – tak właśnie zapowiada się Jarocin Festiwal 2016. W dniach 7 – 9 lipca Jarocin ponownie stanie się stolicą polskiego rocka! Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała najmocniejszą obsadę w historii.

 

Tegoroczna odsłona Jarocin Festiwal, jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych festiwali rockowych w Polsce, rozpocznie się w czwartek, 7 lipca. Tego dnia w Jarocinie zaprezentują się m.in. polskie formacje: Kabanos, Luxtorpeda, Oberschlesien oraz TSA. Headlinerem pierwszego dnia festiwalu będzie amerykańska grupa Five Finger Death Punch, dowodzona przez Zoltana Bathory’ego. Przed jarocińską publicznością zaprezentuje się również maltańska gwiazda rocka – zespół Red Electrick.

 

Drugi dzień tegorocznej edycji jarocińskiego festiwalu to z kolei muzyczna mieszanka polskiego punk-rocka z ciężkimi brzmieniami oraz muzyką elektroniczną z najwyższej muzycznej półki. Zagraniczną gwiazdą wieczoru będzie brytyjska grupa The Prodigy. Ponadto, line-up drugiego dnia imprezy zasilą m.in. polskie formacje: Kobranocka, Gaga/Zielone-Żabki Farben Lehre oraz Sweet Noise.

 

 

W sobotę, 9 lipca, na deskach jarocińskiej sceny zaprezentują się z kolei m.in. polskie zespoły: Koniec Świata, Hunter oraz Acid Drinkers. Przed jarocińską publicznością zagra także kanadyjska formacja D.O.A. oraz amerykańska formacja Slayer, zaliczana do tzw. "Wielkiej Czwórki" thrash metalu.

 

– Ciekawie wypada tegoroczny line-up, który dla wielu może być zbiorem zespołów z różnych światów, ale mamy tu przecież do czynienia także z wieloma artystami, którzy istnieją na ich pograniczu. Five Finger Death Punch udanie przypomina tradycje hard rockowe z kontrowersyjnymi dla wielu elementami nu metalu. Sweet Noise to legenda polskiej muzyki – zespół który w pewnym momencie kariery był największym rewolucjonistą pod względem brzmienia na polskiej scenie. Ciekawe, biorąc pod uwagę również to, że grają krótko po The Prodigy, które na swoją dużą większą miarę zmieniło oblicze muzyki na Wyspach, do dzisiaj fascynując po równi miłośników big beatu i punk rocka. Patrząc na to, ostatni dzień festiwalu wypada najbardziej klasycznie. Ten, kto wymyślił timing, by najpierw rozgrzał nas Hunter, później przygwoździł Slayer a na koniec dobiło Acid Drinkers z hołdem dla Motorhead – zasługuje na postawienie porządnej whiskey w trakcie festiwalu – ocenia Marcin Kubicki, Magazyn Gitarzysta.

 

Jak ocenia Leszek Biolik, znany muzyk i producent, (Republika, Nowe Sytuacje), istotnym elementem oferty festiwalu jest obecność młodych formacji na Scenie Głównej:
– W tym roku festiwal w Jarocinie jest dużo cięższy niż zwykle. Line-up jest bardzo mocny i prezentuje wysoki poziom. Osobiście jestem ciekawy bardzo wielu koncertów. To, co fascynuje mnie najbardziej to jednak obecność finalistów jarocińskiego przeglądu, których przez kilka minionych tygodni wybieraliśmy wraz z kolegami z Antyradia i Prestige MJM w ramach przesłuchań regionalnych oraz finału w Spichlerzu Polskiego Rocka. Koncert półfinałowy udowodnił, że ich poziom jest bardzo wysoki i jestem bardzo ciekawy, jak wypadną na dużej scenie.

 

Jak dodaje artysta, występ na Scenie Głównej to dla młodych formacji duża szansa:
– Fakt, że gwiazdy festiwalu grają naprzemiennie z debiutantami to dla młodych formacji wielka szansa. Dla zespołu są ważne dwie rzeczy – dobre nagrania oraz możliwość zaprezentowania się przed dużą publicznością. To daje szansę, by zdobyć fanów i móc sprawdzić samego siebie. Fakt, że młode zespoły mają okazję zagrać dla fajnej publiczności, sprawdzić, jak ich muzyka oddziałuje na słuchaczy i rozwijać się dalej jest absolutnie cenny. To jest właśnie to, co w Jarocinie lubię najbardziej.

 

Obok Sceny Głównej życiem tętnić będzie Scena Namiot – na niej zaprezentują się formacje: Dry Forest, Za Zu Zi, Offensywa, Acapulco, Roots Rockets, Molly Malone`s, Coria, Rootzmans, Radio Bagdad, Pogo-dni  i Bezjahzgh, Pogo-dni, Acapulco i Za zu zi.

 

Jarocin Festiwal 2016 odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Bilety – jeszcze póki co w niższych cenach, gdyż przed samym festiwalem podrożeją – można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.