30 stycznia 2019

Polska aktorka musicalowa i wokalistka. Użyczyła głosu Królewnie Śnieżce w najstarszej, przedwojennej wersji bajki Disney’a. Jest zdecydowanie jednym z najczystszych sopranów w Polsce, a Zbigniew Preisner nie wyobraża sobie wykonania swojej muzyki filmowej bez jej partii solowych. Edyta Krzemień zjawiskowym głosem uświetni spektakularny jubileusz 40-lecia pracy artystycznej wielkiego kompozytora. Koncert odbędzie się 5 października w TAURON Arena Kraków.
          
Teatr Roma w Warszawie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Muzyczny w Poznaniu czy Opera i Filharmonia Podlaska – to kilka z wielu punktów na mapie Polski, w których możemy usłyszeć krystalicznie brzmiącą Edytę Krzemień. Początki kariery wokalistki były co najmniej nieoczywiste. Wspomina o tym w rozmowie z Prestige MJM. – Drogą rozumu wybrałam studia dziennikarskie. Dopiero jako dziewiętnastolatka udała się na przesłuchania do szkoły muzycznej, a w decyzji tej wsparła ją  nauczycielka Hanna Malska. – „Zdawaj dziecko do szkoły muzycznej! Co ci szkodzi? Co prawda nie jesteś już młoda, ale nie ma nic straconego. Możesz próbować!” – przytacza słowa mentorki Edyta Krzemień.      
Bez żadnych trudności dostała się do szkoły muzycznej, później rozwijała swój głos m.in. na wydziale wokalnym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od tamtej pory z muzyką związana jest po dziś dzień.
– Na pewno nie żałuję tej drogi. Muzycznie – jest niełatwa i pełna wybojów – ale myślę, że podążam we właściwym kierunku i to po prostu czuję – komentuje artystka.

 

Debiutancka rola w „Upiorze w operze” okazała się spełnieniem dziecięcych marzeń wokalistki. – Płyta DVD z filmem „Upiór w operze” znalazła się w moim rodzinnym domu i namiętnie ją zawsze wszyscy oglądaliśmy. Ja wiedziałam też – za namową mojej mamy – że jest to rola, którą mogłabym zagrać i gdzieś z tyłu głowy czekałam na castingi w Polsce. I tak się złożyło, że rok później, po tym jak sobie wymarzyłam, żeby właśnie tę rolę zagrać – ogłoszono  casting do warszawskiego Teatru Roma. Konkurs trwał prawie pół roku, zgłosiło się ponad sześćset osób, ale finalnie udało mi się przejść te naprawdę bardzo trudne i żmudne castingi, gdzie po drodze towarzyszyła mi utrata głosu i nieustanny brak wiary w siebie – wspomina po latach artystka. Rola „Upiora w operze” otworzyła jej pierwsze drzwi do światowej kariery muzycznej.  

 

 

Edyta Krzemień to nie tylko teatr i klasyczne brzmienie. To także fenomenalny dubbing i wcielenie się w głos tytułowej bohaterki prestiżowej produkcji Disney’a w bajce „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”. Artystka nadal współpracuje z Disney’em, ale można ją już usłyszeć wyłącznie w partiach chóralnych. – Jeśli jest się głosem jednej królewny, to już inna królewna zasługuje na inny głos. Rola Królewny Śnieżki, to była właśnie moja rola, natomiast od tamtego czasu dubbinguję niemalże we wszystkich ukazujących się bajkach oraz filmach Disney’a, a mój głos jest obecny zawsze w partiach zespołu – mówi wokalistka.

 

Edyta Krzemień od wielu lat występuje ze Zbigniewem Preisnerem. Współpracę uważa za wymagającą poświęceń i trudną, ale darzy kompozytora pełnym zaufaniem. – Mnie osobiście pracuje się z nim bardzo dobrze. Rozumiem jego mowę do mnie, a nie każdy to potrafi. Zawsze to, co mówi i na co się denerwuje czy to, co chce przekazać, jest dla mnie w pełni logiczne i oczywiste. Ufam mu i wiem, że jest to wszystko podparte wyczuciem i wiedzą. On wie czego chce i po prostu trzeba za tym iść… – deklaruje Edyta Krzemień.


Sopranistka wspólnie ze Zbigniewem Preisnerem, nagrała płytę z utworami kolędowymi „W poszukiwaniu dróg”, wystąpiła także na festiwalu „Klara Music Festival” w Brukseli wykonując muzykę z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Brała udział również w spektaklu Zbigniewa Preisnera i Ewy Lipskiej „2016 Dokąd?” granym w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także zaśpiewała na 29. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w 2016 roku we Wrocławiu. Dwukrotnie wzięła udział w trasie kolędowej „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy”.

 

Teraz Edyta Krzemień znów wystąpi u boku jednego z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Zbigniew Preisner zaprosił ją na koncert jubileuszowy organizowany z okazji 40-lecia swojej pracy artystycznej. W wybranych utworach zobaczymy także Lisę Gerrard i Teresę Salgueiro. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia, a artystom na scenie towarzyszyć będzie 40-osobowy chór Cracow Singers. O stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi Jerzy Trela – legendarny krakowski artysta i jeden z najlepszych polskich aktorów. Całość zostanie uzupełniona przez specjalnie opracowane wizualizacje nawiązujące do filmów, do których muzykę skomponował sam Zbigniew Preisner. Koncert Preinser's Music odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków. Bilety można nabywać poprzez stronę www.prestigemjm.com.