28 września 2018

Zbigniew Preisner, wybitny polski kompozytor, który napisał muzykę do filmów, które odcisnęły trwały ślad w kinematografii światowej jest twórcą niezwykłej trasy koncertowej „Zbigniew Preisner. Stare i nowe kolędy.” Na przestrzeni lat udowodnił jednak jak ważna dla niego jest współpraca z polskimi artystami, czego najlepszym przykładem jest warszawski zespół Tides From Nebula, prezentujący rocka progresywnego. Wielki kompozytor został producentem ich drugiego albumu!

 

Zespół Tides From Nebula powstał w 2008 roku. Ich muzyka to przede wszystkim energetyczne i emocjonalne brzmienie instrumentalnej muzyki gitarowej. Po wydaniu bardzo dobrze przyjętego, debiutanckiego albumu „Aura”, zespół postanowił wykonać kolejny krok i nagrać płytę  „Earthshine”. Do realizacji drugiego wydawnictwa przyłączył się, w roli producenta… Zbigniew Preisner – jeden z największych polskich kompozytorów muzyki filmowej, autor ścieżek dźwiękowych do takich produkcji, jak „Podwójne życie Weroniki”, „Europa, Europa”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, trylogii „Trzy kolory” czy też telewizyjnego cyklu „Dekalog”.

 

Nowe spojrzenie Zbigniewa Preisnera na kompozycje zespołu sprzed kilku lat, pozwoliły na osiągnięcie nowego wymiaru muzyce Tides From Nebula. Współpraca z tak wielkim kompozytorem, była dla grupy bardzo cennym doświadczeniem.

– Lubię ten rodzaj muzyki, ten rodzaj skupienia, lubię ten rodzaj emocji, ten rodzaj opowiadania, nawet ten sposób grania – wyjaśnia Zbigniew Preisner dla Mystic Production TV. – Ja w nich wierzę i mam nadzieję, że to im się uda; że „one day” usłyszymy o tym, że zespół z Polski, Tides From Nebula, jest tym zespołem, którego się wszędzie słucha, na którego koncerty się chodzi, którego płyty się kupuje.

 

 

– Współpraca z Zbigniewem Preisnerem była naszą pierwszą współpracą z kimś z zewnątrz. To był niezwykle ciekawy czas oraz inspirujące doświadczenie. Po raz pierwszy pisaliśmy muzykę pod czyimś nadzorem – komentuje Przemek Węgłowski, basista zespołu Tides From Nebula dla kanału Music Insider, i dodaje. –  Zastanawialiśmy się, czy w to wchodzimy, poświęcamy część naszej niezależności. Pamiętam, jak mój brat mi powiedział „Przemek nad czym ty się zastanawiasz. Po latach opowiesz swoim wnukom, że nagrałeś płytę ze Zbigniewem Preisnerem!”

 

Dziś już Tides From Nebula świętuje swoje 10. urodziny i ma na koncie cztery płyty studyjne, natomiast Zbigniew Preisner będzie już wkrótce zachwycał polską publiczność cyklem koncertów „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i Nowe Kolędy”. Niezwykłe wieczory w świątecznym klimacie odbędą się w pięciu polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o godzinie 20:00. Bilety na wydarzenia nabywać można za pośrednictwem strony prestigemjm.com. Organizatorem trasy jest agencja Prestige MJM.