Zbigniew Preisner wystąpi w gronie znakomitych muzyków!

31 października 2019

Kompozytor najpiękniejszych współczesnych kolęd ponownie namówił do współpracy świetnych wokalistów i muzyków. Zaproszenie przyjęli m.in. Beata Rybotycka, Edyta Krzemień, Joanna Pocica, Maciej Balcar i Jan Karpiel-Bułecka z zespołem, a także Zbigniew Paleta i Dominik Wania. W styczniu przyszłego roku artyści zaprezentują się w repertuarze kolędowym w wieczorach „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy”.

 

Zbigniew Preisner znany jest między innymi jako wielce utalentowany kompozytor, ale przede wszystkim ze swojego lekkiego w partyturach muzycznych pióra i niebywałego perfekcjonizmu. Współpracuje jedynie z wybitnymi muzykami scen polskich i zagranicznych. Nic nie dzieje się bez powodu, stąd i w tym roku kompozytor postanowił zaprosić znanych artystów, którzy po raz kolejny wezmą udział w trasie koncertowej „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy”.

 

 

W tegorocznych wieczorach kolędowych wystąpią: niezwykle utalentowana Beata Rybotycka, bez której ta trasa po prostu nie mogłaby się odbyć. Nikt tak jak ona nie potrafi zaśpiewać przepięknej „Kolędy dla nieobecnych”. Kolejnym żeńskim głosem jest Edyta Krzemień, która swoim wokalem przenosi nas w inny wymiar – wprost do bajkowej scenerii i śmiało można stwierdzić, że „Z tego będzie cud”. Ostatnią w damskim gronie jest młoda wokalistka Joanna Pocica, która kompozycjom Preisnera jak nikt inny dodaje powiewu świeżości. Wszystko to nie mogłoby się odbyć bez męskiego wokalu w osobie Macieja Balcara, który „Kolędę w drodze” wykonuje tak, że aż ciarki przechodzą po całym ciele. Nutkę szaleństwa i radosnego klimatu kolędowego zapewni Jan  Karpiel-Bułecka ze swoim zespołem, który zaczaruje nas góralskimi pastorałkami.

 

Wszystko to nie odbyłoby się bez nieocenionych instrumentalistów, w których pierwsze skrzypce gra Zbigniew Paleta – znany w świecie muzyki ze współpracy z Markiem Grechutą czy Ewą Demarczyk. Dźwiękami strun płynącymi prosto z gitary Jacka Królika zachwyca się każdy i to nie tylko laik, bo nie bez powodu koncertował z Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim czy Krzysztofem Cugowskim. Na wielkie uznanie zasługuje także pianista Dominik Wania, którego nadzwyczaj ceni sam Preisner, a dowodem tego jest niejedna nagrana wspólnie płyta. Doskonałe dźwięki perkusji wydobędzie Sławomir Berny, grywający swego czasu w orkiestrze Adama Sztaby. Na wielkie uznanie zasługują również: oboista – Maksymilian Lipień, koncertujący na całym świecie, wybitna wiolonczelistka – Magdalena Pluta, urocza altowiolistka – Kamila Barteczko i Katarzyna Gluza – skrzypaczka, która w kolędach Preisnera zaliczy swój debiut.

 

Wejściówki na niezwykle poruszające wieczory kolędowe można nabyć za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com. Repertuar Preisnera wybrzmi w czterech miastach Polski:
22 stycznia w Poznaniu w Sali Ziemi
24 stycznia w Zabrzu w Domu Muzyki i Tańca
26 stycznia w Warszawie w Filharmonii Narodowej (dwukrotnie)
28 stycznia we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki
Na magiczne kolędy Preisnera i jego przyjaciół – zaprasza agencja Prestige MJM.