Zaśpiewa „Dmuchawce latawce wiatr” z Budką Suflera w Lublinie

16 sierpnia 2021

18-letnia Irena Michalska zaśpiewa na koncercie Budki Suflera pamięci Romualda Lipko w Lublinie. Czy młoda laureatka polskich i zagranicznych festiwali dołączy do grona wokalistów wylansowanych przez zespół? Członkowie Budki Suflera marzyliby o tym. Koncert w Ogrodzie Saskim już w najbliższą sobotę, 21 sierpnia.

 

– Do tradycji zespołu Budka Suflera należy dawanie szans uzdolnionym wokalnie młodym osobom. Zwłaszcza Romualdowi Lipko zależało na takiej działalności. Z tego powodu zespół Budka Suflera niegdyś wypromował Urszulę, czy Felicjana Andrzejczaka. Obecnie chcemy dać taką szansę nieprawdopodobnie uzdolnionej wokalnie i aktorsko Irenie Michalskiej, która wygrywa każdy konkurs wokalny na którym się pojawi, i pomimo młodego wieku wywiera wielkie wrażenie na słuchaczach – mówi Mieczysław Jurecki, gitarzysta Budki Suflera.

 

Irena Michalska to zaledwie osiemnastoletnia uczennica Liceum Akademickiego im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu oraz w Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w tym samym mieście. Zgłębia tajniki gry na wiolonczeli. – Jestem miłośniczką piosenki aktorskiej, teatru oraz dobrego kina. Pasjonuję się rekonstrukcją historyczną późnego średniowiecza i staram się ją przemycać do życia codziennego – mówi o sobie nastolatka. W nadchodzącym roku szkolnym planuje zakończyć swoją średnią edukację pozytywnie zdanym egzaminem maturalnym.

 

Irena jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali piosenki rozrywkowej oraz artystycznej. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” w Warszawie, organizowany przez Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów.

 

Na najbliższym koncercie poświęconym pamięci Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim w Lublinie młoda piosenkarka zaśpiewa cztery piosenki skomponowane przez tego nieżyjącego już twórcę. Będą to: „Luz – blues, w niebie same dziury”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Podwórkowa kalkomania”, „Jest taki samotny dom”. 


Wbrew pozorom młode pokolenie nie słucha tylko tego, co jest obecnie modne, ale odkrywa na nowo muzykę, której fanami byli ich rodzice. Przygotowując piosenki skomponowane przez Romualda Lipko, starałam się je reinterpretować w taki sposób, by mogły stać się głosem młodych. Niezmiernie cieszę się, że otrzymałam szansę, by zmierzyć się z tym repertuarem i ukazać się szerszej publiczności na tak ważnej dla miasta Lublina uroczystości, jaką jest nadanie Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego imienia Romualda Lipko – mówi Irena Michalska.

 

Koncert pamięci Romualda Lipko z udziałem Budki Suflera i jej gości: Izabeli Trojanowskiej, Felicjana Andrzejczaka i Ireny Michalskiej odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 sierpnia. Początek o godzinie 19:00. 

 

Fot. Marcin Kmak.