6 lipca 2016

Rozmowa z Kondradem Siedleckim, wokalistą zespołu Radio Bagdad, który wraz z swoją grupą wystąpi podczas Jarocin Festiwal 2016.


Zacznijmy od pytania, które zadajemy wszystkim zespołom: jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z nazwą „Jarocin Festiwal”?


Bunt.


„Retransmisje” to czwarta w karierze płyta, będąca podsumowaniem dotychczasowej działalności. Skąd pomysł na album? Jak powstała płyta?


Nasz wydawca wyszedł z propozycją zrobienia składanki, bo lubi i praktykuje takie akcje. My akurat szykowaliśmy się do akustycznego występu w Trójce, więc zaproponowałem, żeby dołączyć do tego płytę koncertową. Przearanżowanie godzinnego materiału zajęło nam kilka miesięcy, bardzo się do tego przyłożyliśmy i dlatego uważałem, że warto to uwiecznić na płycie.

 


Jak wspominasz swój występ w studiu im. Agnieszki Osieckiej, zarejestrowany i zamieszczony na płycie „Retransmisje”?


W Trójce wszystko poszło perfekcyjnie. Organizatorzy, ekipa techniczna, a przede wszystkim publiczność i atmosfera na sali. Wszystko wypaliło idealnie. Cieszę się, że zdecydowaliśmy się zarejestrować ten koncert, bo się po prostu udał. To był nasz najlepszy koncert radiowy i super, że akurat w Trójce.


Jesteście uznawani za zespół niszowy, który nie aspiruje do tzw. mainstreamu. Nie macie za sobą wielkiej wytwórni, która wydaje duże pieniądze na promocję. Jednak zagraliście ponad 300 koncertów i regularnie wydajecie płyty. Czy można uznać to za sukces pod względem artystycznym jak i finansowym?


Finansowym na pewno nie, choć nie dokładamy i to myślę, że też powód do zadowolenia, bo jest wiele zespołów, które nawet na to nie mogą liczyć. Artystycznie to już nie nam oceniać. Chcielibyśmy wydawać płyty częściej. Jednak z racji finansowej właśnie nie za bardzo jest to możliwe.


Radio Bagdad funkcjonuje już 12 lat na polskiej scenie muzycznej. Zespół zagrał na największych festiwalach w Polsce, m.in.: Przystanek Woodstock, Union of Rock w Węgorzewie, Opener Festiwal, Jarocin Festiwal. Wybiegnijmy więc w przyszłość. W jakim punkcie kariery znajdzie się zespół za następne 12 lat?


Zagramy koncert w Dolinie Szarloty, a supportować nas będzie Arka Noego w trzecim pokoleniu, po nas Paul Kalkbrenner o lasce.


W tym roku powracacie do Jarocina. Zagracie 7 lipca w Scenie Namiot. Czego możemy spodziewać się po tym koncercie?


Na pewno więcej hałasu niż zwykle, bo zagramy na dwie gitary i zamierzamy zagrać najostrzej w naszej historii.


Radio Bagdad usłyszymy na żywo w Scenie Namiot o godzinie 16:00 pierwszego dnia festiwalu.

 


Rozmawiał: Jacek Stasiak


Artyści Jarocin Festiwal 2016: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, D.O.A., TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Acid Drinkers, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos, Sweet Noise, Kobranocka, Hunter, Scream Maker oraz Ga-Ga/Zielone Żabki, Red Electrick, Drivealone i Katarzyna Nosowska (w projekcie Nowsza Aleksandria) Blue Deep Shorts, Dry Forest, Za Zu Zi, Offensywa, Acapulco, Roots Rockets, Molly Malone`s, Coria, Rootzmans, Radio Bagdad, Pogo-dni i Bezjahzgh, Pogo-dni, Acapulco i Za zu zi.

 

Jarocin Festiwal 2016 odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.