Zabytkowe meble i atłasowe poduszki – tak mieszka Ennio Morricone

3 lipca 2017

Przytulne mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu w Rzymie to centrum świata jednego z największych kompozytorów filmowych – Ennio Morricone. Dobiegający 90. mistrz otacza się zabytkowymi  meblami, wysmakowanymi dodatkami  i niechętnie opuszcza swój dom. Gdy już z niego wyjeżdża to najczęściej po to, aby odebrać którąś z przyznanych mu nagród, albo dyrygować orkiestrą na koncercie. 14 października Maestro przyjedzie do Łodzi, gdzie w tamtejszej Atlas Arenie, będzie można posłuchać jego utworów granych na żywo.


Ennio Morricone od wielu lat mieszka i tworzy w Rzymie. Tak samo jak on, Wieczne Miasto szczególnie ukochali sobie: Isabella Rossellini, Eros Ramazzotti, czy Giuseppe Tornatore, a Sophia Loren, zanim przeprowadziła się na stale do Genewy, była podobno sąsiadką Maestra. Przez ponad 60 lat aktywnego życia, kompozytor pracował z największymi reżyserami włoskimi, ale na swoim koncie ma również owocny mariaż z amerykańskimi twórcami, w tym z Quentinem Tarantino. To właśnie muzyka stworzona do jego filmu – „Nienawistna ósemka” – przyniosła mistrzowi wyczekiwanego Oscara. Reżyser ponoć musiał specjalnie przyjechać do rzymskiego domu kompozytora ze scenariuszem, by ten znalazł dla niego czas. Ennio Morricone tylko wyjątkowo udaje się za ocean, bowiem najchętniej przebywa w swoim domu. Tu przyjmuje wybitnych twórców kultury, udziela wywiadów, wreszcie czyta scenariusze, a następnie wymyśla swoje kompozycje i przenosi je na papier nutowy. 

 


Centrum świata Maestro znajduje się w jednym z nowoczesnych apartamentowców zlokalizowanych w bogatej dzielnicy Rzymu. Samo mieszkanie przypomina jednak bardziej poprzednią epokę. Co nie znaczy, że jest to muzeum, o nie! Zabytkowe meble, miękkie sofy i fotele oraz atłasowe poduszki – to wszystko sprawia, że mieszkanie kompozytora jest przytulne i wygodne. Mistrz otacza się wysmakowanymi detalami: rzeźbami i obrazami w starych ramach. Pod ręką, na komodzie, ma zdjęcia najbliższych i pamiątki. Tak żyje i tworzy wielki kompozytor.


Część kompozycji, stworzonych w rzymskim domu Mistrza, będzie można posłuchać podczas koncertu 14 października tego roku w Atlas Arenie w Łodzi. Ennio Morricone przyjedzie na zaproszenie agencji Prestige MJM. Na wydarzenie z udziałem orkiestry i kilkudziesięcioosobowego chóru wciąż można kupić wejściówki za pośrednictwem stron www.bilety.imprezyprestige.com oraz eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik w całym kraju. 

Galeria