11 maja 2015
8 lat w Tybecie, Baobab oraz Tora Tora Tora to trzy zespoły, które znalazły uznanie w oczach jurorów podczas pierwszych przesłuchań do Jarocińskich Rytmów Młodych w Rudzie Śląskiej. O przepustkę do półfinału na scenie klubu Druid walczyło łącznie 11 kapel, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Wysoki poziom konkursu skłonił członków Jury do przyznania dwóch dodatkowych wyróżnień.
 
Poziom był bardzo wysoki, ale na to byliśmy przygotowani. Zespoły poruszały się w obrębie różnych stylistyk od heavy metalu przez punka po muzykę alternatywną i ska. Główną ideą dla nas jako jurorów było zweryfikowanie nagrań studyjnych i porównanie ich z wersjami koncertowymi. Ocenialiśmy również "charyzmatyczność " artystów, uwzględniając ich wyrazistość i moc przekazu – skomentował  przesłuchania w Rudzie Śląskiej Jacek Jędrzejak, wokalista oraz basista zespołu Big Cyc. 
 
Każdy z uczestników miał pół godziny na zaprezentowanie się na scenie. Po obejrzeniu występów 11 zespołów jury w składzie Ireneusz "Agrest" Anders, Leszek Biolik, Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak, Tomasz Bartniczak oraz Wojtek Gruszecki postanowiło zakwalifikować do kolejnego etapu trzy zespoły: 8 lat w Tybecie, Baobab oraz Tora Tora Tora. 
 
 
Wszystkich nas zaskoczył band z listy rezerwowej – 8 Lat w Tybecie. Soczyste, chropowate brzmienie, wokalista o magnetycznej osobowości i inteligentne teksty sprawiły, że zespół bezapelacyjnie wyprzedził swych konkurentów i nie pozostawił nam wątpliwości, że należy go premiować awansem do koncertu w jarocińskim "Spichlerzu" – zdradził Jacek Jędrzejak. 
 
Jak poinformował Maciej Śledzianowski, koordynator przesłuchań w Rudzie Śląskiej, z uwagi na imponujący poziom umiejętności młodych twórców jurorzy zdecydowali również o wyróżnieniu i umieszczeniu na liście rezerwowej w kontekście półfinałów dwóch formacji: Pop Marlej oraz Need more Cloud. 
 
Przesłuchaniom na Śląsku towarzyszyła znakomita atmosfera. Jak podkreślają członkowie jury, z uwagi na wysoki i wyrównany poziom umiejętności młodych kapel, obrady nad przyznaniem nagród były bardzo emocjonujące. 
 
Nie ukrywam, że lekko forowaliśmy artystów śpiewających po polsku. To podwójna trudność napisać dobry tekst i fajną muzę. Poza tym próbowaliśmy wyobrazić sobie jak dana kapela poradzi sobie na dużej scenie festiwalu, podczas koncertu finałowego. Chciałbym zaznaczyć, że obrady jury były bardzo burzliwe – dodał Jacek Jędrzejak.
Strzałem w dziesiątkę okazał się również wybór miejsca, w którym odbywały się śląskie eliminacje. Scena, na której wystąpiły młode zespoły, to jedno z kulturalnych serc Rudy Śląskiej. 
 
Klub Druid to bardzo pozytywne  miejsce. Byliśmy pod czułą opieką szefa "Łysego", który stworzył na Śląsku kolejną strefę przyjazną muzyce. Na koniec apel do wszystkich zespołów , kochani byliście świetni, róbcie dalej swoje! – podsumował Jacek Jędrzejak. 
 
 
Ruda Śląska to jedno z pięciu miast, oprócz Poznania, Gdańska, Warszawy oraz Goleniowa, w których odbywają się tegoroczne eliminacje do półfinałów Rytmów Młodych, który odbędzie się 13 czerwca w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka. Kolejne przesłuchania już 23 maja w goleniowskim Teatrze Brama. 
 
Przypominamy, że tegoroczny Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca. Karnety można zakupić za pośrednictwem stron: prestigemjm.com, eBilet.pl, ticketpro.pl oraz eventim.pl, a także na terenie całego kraju w sieci salonów Empik.