Wyjątkowy Teatr Pantomimy Wrocławskiej wystąpi na Preisner's Music

28 marca 2019

Mimiką twarzy, a także precyzyjnymi i przemyślanymi ruchami ciała potrafią wyrazić więcej niż niejeden aktor posługujący się głosem. Mowa oczywiście o mimach wywodzących się z fenomenalnego Teatru Pantomimy Wrocławskiej, który występował na niemalże wszystkich kontynentach świata. Zespół zaprezentuje się na prestiżowym koncercie z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. Wydarzenie odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków.
                      
Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w 1956 roku pod nazwą Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. Założycielem i kierownikiem artystycznym całego przedsięwzięcia był Henryk Tomaszewski – mim, tancerz, choreograf, reżyser teatralny, a także pedagog. Dzisiaj teatr nosi jego imię. Pomysłowość i oryginalność wizji Tomaszewskiego powodowała, że przyciągał do teatru nie tylko zdolnych artystów, a także coraz to młodsze grono odbiorców. Pierwszy spektakl na deskach teatru był wystawiony przez mimów w składzie: Elżbieta Jaroszewicz, Ałła Laskowska, Irena Szymkiewicz, Stanisław Brzozowski, Jerzy Fornal, Zdzisław Kapuściński, Anatol Krupa, Janusz Pieczuro.


Założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy z sentymentem wspominał jego początki:
– Kiedy powstawał pomysł stworzenia tego teatru byłem trzydziestolatkiem, człowiekiem który chce coś zrobić, nawet nie z chęci wyróżnienia się, ale żeby spróbować siebie.
Każdy repertuar stworzony przez Tomaszewskiego był wyjątkowy, inny niż wszystkie i nader kreatywny oraz zaskakujący. W recenzjach, jego sztuki często określano mianem „arcydzieł”, a zespół – jednym z najlepszych na świecie.    

 
Premierę pierwszego pokazu teatralnego odbyła się 4 listopada 1956 roku na prestiżowej scenie wrocławskiego Teatru Polskiego. Zaprezentowano wtedy: „Skazanego na życie”, „Dzwonnika z Notre-Dame” wg V. Hugo, „Płaszcz” wg M. Gogola oraz „Bajkę o Murzynku i Złotej królewnie”. Tomaszewski wspominał, że wszystkie inspiracje tamtego okresu twórczego czerpał z literatury.

 

 

Pantomima Wrocławska może pochwalić się wieloma zaszczytnymi  nagrodami. Do najważniejszych z nich należą: medal Francuskiej Zawodowej Krytyki Dramatycznej i Muzycznej, Nagroda Specjalna Międzynarodowego Klubu Krytyki na Festiwalu Teatru Narodów w Paryżu oraz Złota Gwiazda VIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Paryżu.


Unikalność Wrocławskiego Teatru Pantomimy jest efektem osobliwej wizji reżyserskiej i autorskich programów, z których wyrasta jedyny taki teatr na świecie, gdzie ruch potraktowany jest nie jako prosty ekwiwalent słowa, a synteza doznań i wrażeń. Poprzez wprowadzenie gry zespołowej, intencjonalność i motywację psychologiczną postaci – mimowie Tomaszewskiego tworzą pełnowartościowe kreacje aktorskie. Zerwanie z klasyczną konwencją francuskiego mimu czystego oraz współpraca z najwybitniejszymi artystami sprzyjała i nadal sprzyja budowaniu wspaniałej oprawy plastycznej i muzycznej.


Wielkie wydarzenie, w którym będzie można zobaczyć na scenie TAURON Areny w Krakowie Wrocławski Teatr Pantomimy, odbędzie się jeszcze tego roku w związku z koncertem jubileuszowym organizowanym z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. W wokalnej odsłonie zaprezentują się: Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers. Gośćmi specjalni Preisner's Music będą Jerzy Trela i Anja Rubik. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których kompozytor stworzył muzykę, a która prezentowana będzie podczas wydarzenia. Koncert Preisner's Music odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arena w Krakowie. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com.