“Wśród takich gór jest potęga, (…) jakaś metafizyka” – Ewa Bem o Koncercie Pod Wieżą

9 sierpnia 2022

Pierwsza Dama Polskiego Jazzu już 27 sierpnia wystąpi wśród szczytów górskich Beskidu Sądeckiego! Ewa Bem zdradza w rozmowie, jak muzyka potrafi współgrać z piękną naturą. Artystka razem z innymi gośćmi wystąpi w Krynicy-Zdroju podczas Koncertu Pod Wieżą o wakacyjnym motywie przewodnim: SUMMERTIME. Letnie hity, świetni artyści i wyjątkowe widoki – sprawdźcie, czemu nie może Was tam zabraknąć! Bilety do kupienia na biletserwis.pl lub w kasie Slotwiny Arena.

 

 

Koncert Pod Wieżą to wydarzenie niezwykłe – w końcu raczej nie codziennie koncerty odbywają się wśród szczytów górskich. Co w tym projekcie urzekło Panią najbardziej i skłoniło do zaangażowania się?

 

Muszę wyznać, że na początku wydawało mi się, że to jest nie Koncert Pod Wieżą a Na Wieży! Jak zobaczyłam tę wieżę i co z niej widać, to tak się wystraszyłam, że myślałam, że będę musiała z zamkniętymi oczyma się tam wdrapywać! Ja mam lęk wysokości i naprawdę sobie tego przez długi czas nie mogłam wyobrazić. Na szczęście uspokoił mnie manager, że koncert jest POD wieżą. A ja już planowałam, że może zadzwonię do Artura Andrusa, bo on tam jest stałym bywalcem i mi podpowie jakieś techniki, jak zagrać taki koncert. A do samego wydarzenia przede wszystkim skłoniła mnie sprawa artystyczna, że będę miała okazję zaśpiewać w takim wspaniałym towarzystwie: będzie m.in. big band, więc bardzo dużo walorów muzycznych. Po drugie oczywiście, co tu dużo mówić, taka sceneria rzadko się zdarza. Byłam wprawdzie niedawno w Krynicy-Zdroju, ale oczywiście wśród takich gór, to jest potęga. Proszę mi wierzyć, jest jakaś metafizyka w tym otoczeniu, człowiek wszystko przyjmuje, odbiera zupełnie inaczej.

 

 

Występ w tak pięknych okolicznościach natury na pewno niesie ze sobą wiele radości, ale czy są i niecodzienne wyzwania związane ze specyfiką tego koncertu?

 

Nie, nie widzę jakichś wielkich wyzwań związanych z lokalizacją. Jesteśmy zaopiekowani przez organizatorów i mojego managera, także wszystko będzie przygotowane. Wyjdę na scenę, a scena jest bardzo ładna. W ogóle plener jako taki ma bardzo specyficzny charakter, nie wiem czy dla wszystkich artystów, ale dla mnie na pewno tak. Uwielbiam śpiewać w plenerze. Bardzo fajne jest porozumienie z publicznością, która też czuje się dalece swobodniej w plenerze niż w sali. To jest zupełnie inny gatunek przyjmowania koncertu i percepcji. Także spodziewam się po prostu samych dobrych rzeczy.

 

Tematem tegorocznej edycji jest SUMMERTIME. Czy zdradzi Pani, bez jakich wakacyjnych hitów nie wyobraża sobie Pani lata?

 

Powiem szczerze, że bardzo bardzo dawno temu, kiedy radio było jakimś takim głównym przekaźnikiem i gościem w domu, to zawsze w lecie uwielbiałam sygnał Lata z Radiem – on był taki urokliwy. Nie wiem, czy do tej pory to pielęgnują, ale on miał w sobie taki nośnik lata: radość, wesołość, taką dobrą, fajną energię, która towarzyszy, kiedy jest słońce, kiedy się ma trochę luzu. A w ogóle słucham bardzo dużo muzyki wszędzie i zawsze, bardzo trudno wybrać tutaj jakiś konkretny utwór. Przygotowuję się teraz do koncertu Top of the Top w Sopocie, 25-lecie TVNu i TVN24, także dosyć sporo śpiewam utworów, które muszę przygotować sobie na ten występ. Ale co to za piosenki, nie powiem!

 

 

A jakie utwory usłyszymy w Pani wykonaniu podczas Koncertu Pod Wieżą?

 

Ja myślę, że też nie będę nic zdradzać. Mam nadzieję, że zadowolę publiczność, choć to jest jak zawsze bardzo trudne do zrobienia! Repertuar mam bardzo szeroki, także będę się starała modyfikować go też w zależności od tego, w jakich Państwo będziecie nastrojach. 

 

Gdyby miała Pani podsumować w kilku słowach, na co publiczność Koncertu Pod Wieżą może czekać najbardziej?

 

Ja osobiście zapraszam publiczność na mój koncert. Mogę Państwu powiedzieć i przysiądz, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby utrzymać przecudny, lekki, naturalny charakter tego miejsca, czasu i nastroju.

 

Rozmawiała: Gabriela Dybał

 

SUMMERTIME, czyli Koncert pod Wieżą 2022 odbędzie się 27 sierpnia na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie www.biletserwis.pl oraz w kasach Słotwiny Arena – wieża widokowa w Krynicy-Zdroju.


Każda wejściówka upoważniać będzie do wejścia na wieżę widokową w dniu koncertu w godzinach 9:00-16:00 oraz przejazdu koleją krzesełkową (w górę i w dół). Bilet należy okazać w biurze koncertu w dniu wydarzenia. Więcej informacji pod numerem telefonu 512-409-801. Organizatorem koncertu jest Słotwiny Arena we współpracy z agencją Prestige MJM.