11 marca 2019

Nazwisko Bocelli znane jest nie tylko ze wspaniałej muzyki włoskiego tenora, uwielbianego na całym świecie. W Polsce od niedawna dostępne są wina wytwarzane od pokoleń przez rodzinę Andrei. Wielkiego śpiewaka zobaczyć będziemy mogli już za dwa miesiące na Stadionie Poznań.

 

Bocelli Family Wines powstało w 2011 roku, a teraz również w Polsce nastąpiła premiera win z winnic rodziny Bocellich. Włoskich trunków nikomu nie trzeba przedstawiać, jednak Bocelli Family Wines to uosobienie najlepszych cech i skojarzeń – włoskiego stylu, smaku, szyku, muzyki i piękna. Od niemal trzech wieków rodzina Bocelli tworzy klasyczne włoskie wina w swojej posiadłości w Lajatico w Toskanii, a ich historia to jednocześnie prawdziwa saga rodzinna. Do dzisiaj Edi Bocelli, znana również jako „Mamma", nadal lubi pracować na polach, starannie ręcznie zawiązując winorośle. Jej syn i brat Andrei – Alberto Bocelli wraz z żoną zarządzają przedsiębiorstwem, a dzięki sławie tenora zapraszają gości z całego świata, aby spróbowali ich wyjątkowej produkcji. Andrea, Alberto i ich rodzina uwielbiają dzielić się swoją wyjątkową włoską kulturą z przyjaciółmi na całym świecie.

 

W winnicy rosną stare, ponad 70-letnie krzewy winorośli – typowe toskańskie szczepy, takie jak: Sangiovese, Canaiolo, Colorino, Malvasia i Trebbiano, a także Cabernet Sauvignon.  Krzewy Cabernet Sauvignon zostały posadzone ponad 10 lat temu i obecnie rodzą niezwykłe owoce, dające wina wyróżniające się elegancją i charakterem „chłodnego klimatu”. Najlepsze etykiety tej posiadłości zawierają Sangiovese i Cabernet, z kolei wina białe (głównie Trebbiano) nie są eksportowane i wytwarzane, a przeznaczone jedynie dla lokalnej konsumpcji. Wina rodziny Bocellich w wyjątkowo piękny sposób oddają tradycję włoskiego winiarstwa, dzięki klasykom, takim jak: Chianti, Pinot Grigio, czy Prosecco we współczesnym wydaniu. Sama etykieta również zasługuje na uwagę. Niezbyt tradycyjna i dość unikalna, w pierwszej kolejności przywodzi na myśl muzykę – bazując na pięciolinii – z której tak bardzo znany jest Andrea Bocelli. Jednak mało kto wie, że stanowi ona silną tożsamość kolekcji win rodziny Bocelli, ponieważ to właśnie ta etykieta była pierwotnie używana w oryginalnych oznaczeniach wina produkowanego w latach 50-tych przez Alcide Bocelli, dziadka Andrei i Alberto.

 

 

Rodzinna farma Bocellich została założona w 1730 roku przez Bartolomeo Bocellego. Od pokoleń Bocelli uprawiali zboża, hodowali zwierzęta, wytwarzali miód, oliwę z oliwek i oczywiście wino. Dwieście lat później, w latach trzydziestych XX wieku Alcide poważniej potraktował samo winiarstwo i przeprowadził modernizację całej linii do wytwarzania trunku. Prace te kontynuował jego syn, Alessandro i jego żona – Edi; a dziś ich synowie Alberto i Andrea Bocelli. Historia dzisiejszych win rodziny Bocellich tak naprawdę więc zaczęła się w 1930 roku, kiedy Alcide przejął prowadzenie rodzinnej farmy. Tego roku zrobił wino, wyhodował pszenicę i oznaczył bydło inicjałami „AB”. Kiedy urodził mu się syn, praktyczny i pełen humoru ojciec postanowił nazwać swojego chłopca Alessandro Bocelli, głównie dlatego, żeby nie musiał zmieniać liter na bydle. Z kolei, kiedy urodzili się synowie Alessandro, ten postanowił podtrzymać żart swojego ojca i nazwał swoich chłopców Andreą i Alberto, utrzymując przy życiu tradycyjne inicjały. Od tej pory synowie rodu Bocellich dumnie noszą imiona rozpoczynające się na literę „A”, a przynajmniej pierwszy z rodu, tak jak starszy syn znanego włoskiego tenora – Amos.

 

Andrea i Alberto dorastali na farmie i nauczyli się hodować zwierzęta, uprawiać zboża, jeździć konno i co najważniejsze: wytwarzać wino. Choć Andrea bardzo szybko stracił wzrok, od samego początku był bardzo oddany swojej ziemi i dbał o nią z największą pasją.

 

Andrea Bocelli jest dumny z wielopokoleniowego dziedzictwa, które razem z bratem Alberto kontynuują i chętnie szczyci się marką, nazwiskiem i winami.

 

– Nie można tego opisać, ile radości sprawia mi smak naszego wina, wina z mojej ziemi, kiedy w końcu wrócę do domu po długich podróżach. To pewnego rodzaju wehikuł czasu, który przywołuje wspomnienia o moim ojcu, nalewającego wino z niemalże religijnym szacunkiem. Oddałbym wszystko, aby mógł zobaczyć, co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich kilku lat. Jestem pewien, że byłby dumny – przyznaje Andrea Bocelli na oficjalnej stronie rodzinnej winnicy.

 

Na doskonały, włoski wieczór, na którym będziemy mogli zasmakować prawdziwej sztuk nie trzeba będzie długo czekać. Włoską muzyką i swoim przejmującym głosem Andrea podzieli się ze swoimi fanami już 11 maja 2019 roku podczas koncertu na Stadionie Poznań.

– Faktycznie tak jest, że możemy wyciągnąć butelkę dobrego wina, albo płytę Andrei Bocellego, usiąść w salonie wieczorem i zupełnie odpłynąć – mówi Michał Dziedzic, dziennikarz muzyczny.

 

Koncert Andrei Bocellego na Stadionie Poznań współfinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Poznania i będzie częścią obchodów jubileuszu stulecia Uniwersytetu Poznańskiego. Bilety można nabywać poprzez stronę www.prestigemjm.com. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM wraz z Management Marcelin, operatorem Stadionu Poznań.