18 stycznia 2019

Koncerty „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” w Krakowie i Wrocławiu odniosły frekwencyjny sukces, tak samo będzie w najbliższą sobotę, 19 stycznia w Sali Ziemi w Poznaniu. Publiczność usłyszy najpiękniejsze kolędy skomponowane przez Zbigniewa Preisnera w klimatach Piwnicy pod Baranami.


„Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” to niezwykle refleksyjny koncert, którego idea zrodziła się przed laty w Piwnicy Pod Baranami. Udział w nim biorą: Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Edyta Krzemień, Maciej Balcar, Joanna Pocica, Jan Karpiel Bułecka z zespołem góralskim oraz znakomici instrumentaliści: Zbigniew Paleta (skrzypce), Radosław Pujanek (skrzypce), Kamila Barteczko (altówka), Dominik Wania (fortepian), Magdalena Pluta (wiolonczela), Jacek Królik (gitara), Łukasz Adamczyk (gitara basowa), Sławomir Berny (perkusja), Maksymilian Lipień (oboista). Kompozytor nie tylko śpiewa, ale też  prowadzi cały koncert.


Podczas krótkich wystąpień Zbigniew Preisner opowiada o okolicznościach powstania utworów, a także o swoich spotkaniach z autorami słów – Ewą Lipską, Janem Nowickim i Szymonem Muchą. Kompozycje, jakie prezentowane są podczas wieczorów, różnią się od tradycyjnie pojmowanych kolęd. To niezwykle refleksyjne utwory, czasem nawet przepełnione ogromnym smutkiem, odnoszące się do spraw współczesnego świata. Ich tematyka koresponduje z aktualną sytuacją w kraju  – żałobą po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

 

Ponieważ żałoba narodowa zakończy się w sobotę o godz. 19:00, koncert „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” w Poznaniu odbędzie się w początkowym terminie, czyli w sobotę, 19 stycznia o godzinie 20:00. Wejście do Sali Ziemi przewidziane jest od godziny 18:45. Wcześniejsze koncerty kolędowe w ICE Kraków i Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zgromadziły komplety publiczności. Wszystko wskazuje na to, że tak samo będzie w najbliższą sobotę w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM.