20 maja 2019

Co łączy włoskiego piosenkarza Al Bano, popularną wokalistkę Cher, amerykańskiego rapera Busta Rhymes i Zbigniewa Preisnera? 20 maja wszyscy obchodzą swoje urodziny. Wybitny polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej kończy dzisiaj 64 lata. A za niespełna 5 miesięcy koncertowo będzie świętować w Krakowie, 40-lecie pracy artystycznej.

 

Zbigniew Preisner urodził się w Bielsku-Białej. Co ciekawe, w kamienicy, w której spędził dzieciństwo, dzisiaj mieści się m.in. Klub Nauczyciela, swoją siedzibę ma też sklep podróżnika, a nawet PTTK. On zaś jest sławnym na całym świecie autorem, który ma już na koncie blisko 100 kompozycji do filmów.
Nie skończył szkoły muzycznej, okazał się jednak bardzo zdolnym samoukiem. Uczył się gry na fortepianie oraz gitarze, a pierwsze kompozycje powstały, gdy był jeszcze w liceum.
Pierwsze artystyczne kroki zaczął stawiać w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Od pierwszego spotkania zafascynowany osobowością twórcy Piwnicy pod Baranami, Piotra Skrzyneckiego.
– Był niezwykle inteligentny i oczytany. To w Piwnicy nauczyłem się, co to znaczy budowa kompozycji, operowanie nastrojem i jak ważny jest w sztuce kontrapunkt. Piotr pokazał mi też, jak być twardym, jak bronić swoich racji artystycznych i naprawdę płynąć pod prąd – wspominał Zbigniew Preisner trzy lata temu, w rozmowie z Onet.pl.


Jednym z najważniejszych etapów w zawodowym życiu dzisiejszego jubilata, była współpraca z Krzysztofem Kieślowskim. Przez dziewięć lat Preisner napisał muzykę do 17 jego filmów, na czele z „Podwójnym życiem Weroniki” czy słynną trylogią „Trzy kolory”. Popularność przyniosła mu także współpraca z Agnieszką Holland. Napisał muzykę do filmów rozmaitych reżyserów, m.in. „Zabawy w Boga” brazylijskiego reżysera Hectora Babenco, czy filmu „Prominent” Johna Irvina.
Jego muzyka trafiła też na płyty. Najnowszy album Zbigniewa Preisnera, „Twilight” ukazał się w marcu tego roku. Płyta zawiera dziewięć kompozycji w wykonaniu Dominika Wani na fortepian solo.

 

 

Okazji do świętowania w tym roku Zbigniew Preisner będzie mieć więcej. 5 października w TAURON Arenie Kraków odbędzie się specjalny koncert z okazji jubileuszu 40-lecia jego pracy artystycznej. Tego dnia krakowska hala będzie świadkiem znakomitych artystycznych spotkań. Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gośćmi specjalnymi będą Jerzy Trela oraz ikona świata mody, Anja Rubik. Bilety na jubileuszową galę, której organizatorem jest agencja Prestige MJM, można kupować za pośrednictwem strony: www.prestigemjm.com.