Ukraiński wiatr zmian, czyli niepowtarzalna oprawa koncertu Scorpions w Krakowie

16 maja 2022

50-metrowe flagi Polski i Ukrainy zostaną rozwinięte podczas koncertu Scorpions 28 maja. Dzięki tej akcji TAURON Arena Kraków stanie się biało-czerwona i niebiesko-żółta na symbolicznym dla zespołu utworze – „Wind of Change”. To hołd fanów dla bohaterskiego narodu ukraińskiego.

 


„Wind of Change” (Wiatr zmian) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów z repertuaru Scorpions. Pochodzi z 1990 roku, a tekst, napisany przez Klausa Meine, odnosi się do przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. Teledysk zawiera prawdziwe sceny upadku muru berlińskiego z 9 listopada 1989 roku, który był przełomowym wydarzeniem w historii świata. Oznaczał upadek żelaznej kurtyny, co zapoczątkowało koniec komunizmu w tej części świata i zmiany polityczne w Związku Radzieckim. Utwór ten jest dziś jednoznacznie kojarzony z tamtymi wydarzeniami.


Hymnu „Wind of Change” nie może zabraknąć na żadnym koncercie Scorpions. Zespół, wznowił trasę pod koniec lutego, zaczynając od występów w Las Vegas, kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę. Klaus Meine i spółka bardzo szybko dostosowali się do nowej rzeczywistości, zmieniając nieco tekst kultowego utworu. Pierwsza zwrotka ponad 30-letniego hitu zawierała zmienione frazy w nowej wersji: „Now listen to my heart, It says Ukraine waiting for the wind to change…” (Teraz posłuchaj mojego serca, to mówi Ukraina czekając na wiatr zmian…). Na koncertach za oceanem Mathias Jabs grał na gitarze pomalowanej na niebiesko i żółto. W ten sposób zespół jednoznacznie wyraził wsparcie dla Ukrainy.  Akcji popierającej działania broniącego się narodu, nie może zabraknąć także na najbliższym koncercie Scorpions w TAURON Arenie Kraków, który odbędzie się 28 maja. Gdy tylko zabrzmią pierwsze dźwięki „Wind of Change” na płycie hali widownia rozwinie dwie flagi: polską i ukraińską o rozmiarach 6 x 50 metrów. Tak fani Scorpions okażą poparcie dla Ukrainy. Ponad 3,2 mln obywateli tego kraju przekroczyło polską granicę uciekając przed wojną. Około 2,5 mln osób znalazło schronienie w polskich domach. Na koncercie zapewne również ich nie zabraknie.

 

Podczas koncertu Scorpions w 2016 roku na utworze „Wind of Change” fani rozciągnęli w arenie gigantycznych rozmiarów biało-czerwoną wstęgę o długości 180 metrów, która pofalowała wzdłuż widowni. Akcja zrobiła olbrzymie wrażenie na członkach zespołu

 

– Rozwinięcie obu flag na koncercie podczas tak ważnego utworu, w którym padają słowa wsparcia dla Ukrainy, będzie wielkim gestem solidarności Polski dla działań naszego sąsiada. Myślę, że akcja spodoba się także zespołowi, któremu nieobojętne są losy świata. Koncert Scorpions z taką oprawą na pewno na długo pozostanie w pamięci zarówno fanów jak i samych muzyków, tak jak przed sześcioma laty, gdy w tej samej hali na koncercie tego samego zespołu fani również rozwinęli gigantyczną polską flagę – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

 

Akcję przygotowują: agencja Prestige MJM, oganizator koncertu oraz Antyradio – partner wydarzenia. Koncert odbędzie się 28 maja w TAURON Arenie Kraków. Ostatnie bilety dostępne są na www.biletserwis.pl.