Trzy razy "K", czyli moc legendy i zespoły, które mają za sobą tłumy fanów

9 lutego 2016

Legendarni laureaci jarocińskiego festiwalu sprzed dokładnie 30 lat, kapela będąca rockandrollowo-folkową wizytówką Śląska, a także zespół, którego twórczość zaistniała za sprawą przeróbek rockmetalowych szlagierów z absurdalnymi, żulerskimi tekstami. Zespoły Kobranocka, Koniec Świata oraz Kabanos to kolejni artyści, którzy dołączają do składu Jarocin Festiwal 2016.

 

Zanim poznaliśmy ich jako Kobranockę, zespół nosił nazwę… "Latający Pisuar". Toruńska kapela na muzycznej scenie fukcjonuje już od ponad 30 lat. Liderem zespołu jest "Kobra" – Andrzej Kraiński, wokalista, gitarzysta. Drugim założycielem kapeli był "Szybki Kazik", który gra do dziś (z kilkuletnią przerwą na solowy projekt: "Atrakcyjny Kazimierz"). Kapela początkowo nie przewidywała działalności komercyjnej, jedynie podziemną. Ale po pierwszym, bardzo udanym koncercie zespół przemianował się na Kobranockę. Pierwszy koncert, już z nową nazwą, miał miejsce w sierpniu 1985 roku na festiwalu Poza Kontrolą w Warszawie. Występ zebrał dobre recenzje. Debiutancki album "Sztuka jest skarpetką kulawego" muzycy nagrali w 1987 roku, ukazał się jednak dopiero rok później. W 1990 roku premierę miał drugi krążek "Kwiaty na żywopłocie". To z niego pochodzi jeden z największych hitów Kobranocki czyli "Kocham Cię, jak
Irlandię".


Ten utwór jest grany wszędzie, a gdy przychodzą Walentynki, to mamy pewność, że każda rozgłośnia z pięć razy dziennie to zagra, bo mamy tam słowo: „Kocham Cię” – mówili Andrzej „Kobra” Kraiński i Jacek „Szybki Kazik” Bryndal w wywiadzie, którego w 2013 roku udzielili portalowi MiastoJaslo.pl.

 


Do tej pory ukazało się w sumie 9 wydawnictw Kobranocki, w tym koncertowe oraz płyta DVD z występem nagranym podczas Przystanku Woodstock. Jako bonus umieszczony na niej został m.in. fragment koncertu Kobranocki na festiwalu w Jarocinie z 1986 roku. To był wyjątkowy dla zespołu festiwal.  Muzycy byli przekonani, że występują jako goście. Okazało się, że zdobyli największą ilość głosów publiczności. Z Jarocina wyjechali jako laureaci. W tym roku będą więc w Jarocinie świętować okrągły jubileusz tego wydarzenia.

 

Koniec Świata to rock&rollowo-folkowa wizytówka Śląska. Od 2000 roku zagrali grubo ponad 1000 koncertów w Polsce, a także Niemczech, Czechach, Słowacji i na Ukrainie. Byli na największych festiwalach: Przystanek Woodstock, Jarocin, Seven Festival, Cieszanów Festival, Odjazdy. Na swoim koncie katowicki zespół ma już w sumie dziesięć wydawnictw. Znajdziemy na nich energetyczne utwory o miłości, rewolucji i życiu w metropolii, zawieszonej gdzieś poza czasem i szerokością geograficzną.


Miałem 14 lat kiedy miało miejsce ostatnie tchnienie tego mocno punkowego i buntowniczego Jarocina. Nie byłem na nim, ale załapałem się na opowieści moich starszych znajomych, którzy mieli okazję być na festiwalu – mówi Jacek Stęszewski, wokalista i gitarzysta zespołu Koniec Świata. – Nie ma się co oszukiwać, teraz to już nie jest ten "stary" Jarocin. Ale dlatego, że czasy się zmieniły. Dobrze jednak, że ten festiwal cały czas funkcjonuje.  To fajne przeżycie m.in. dla tych młodych ludzi, którzy  buntują się już przeciw zupełnie innych rzeczom, niż  trzydzieści lat temu. Uważam jednak, że każda młodzież musi się wyszumieć i potrzebuje ucieczki na taki festiwal, który dostarcza dobra muzyką rockową – dodaje lider grupy Koniec Świata.

 

 

Poza wydawaniem płyt i intensywnym koncertowaniem muzycy znajdują czas także na inne zajęcia. W 2007 roku Jacek Stęszewski i Jacek Czepułkowski skomponowali muzykę do filmu „Raj za Daleko” w reżyserii Radosława Markiewicza, a obraz ten został uznany za najlepszy film polski na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz za najlepszy film niezależny na Festiwalu w Gdyni. 2015 rok upłynął pod znakiem serii koncertów, podczas których zespół świętował 15-lecie działalności. Nie przeszkodziło i to jednak w zrealizowaniu materiału na kolejną płytę. Premiera „God shave the Queen” odbyła się miesiąc temu, 15 stycznia 2016 roku.

 

Kabanos to ewenement polskiej sceny niezależnej. Grupa powstała w 1997 roku w Piasecznie, z inicjatywy Zenka Kupatasy, który nie potrafił ani śpiewać, ani grać, ale miał głowę pełną pomysłów. Po raz pierwszy o Kabanosie zrobiło się głośno w 2000 roku za sprawą chałupniczych przeróbek rockmetalowych szlagierów z absurdalnymi, żulerskimi tekstami okraszonymi cytatami z filmów Stanisława Barei. Na przestrzeni lat zespół ewoluował zarówno muzycznie, jak i tekstowo.  Ich niesamowity progres jest ewenementem na skalę światową. Zyskali sobie tłumy zwolenników dzięki regularnie wydawanym własnym sumptem płytom i coraz większymi, organizowanymi samodzielnie, trasami koncertowymi.
Najnowsza, piąta już płyta Kabanosa, „Balonowy Album” to esencja cienkiej kiełbasy na jednym krążku. Wśród gości na płycie pojawił się Piotr „Makak” Szarłacki, osobistość z Antyradia, związana z Kabanosem od 2000 roku dzięki Radiostacji, a także Zacier, artysta, który z zespołem koncertował na pierwszej wielkiej trasie „Wódka i Zakąska Tour 2010”.

 


Nowa płyta powstała w niespełna rok czasu – wspominał Zenek w wywiadzie dla Antyradia. – Praca zaczęła się tuż po 20. Przystanku Woodstock, na którym zagraliśmy rekordowy koncert trwający 2 godziny i 55 minut. Wziąłem się za pisanie kawałków, byłem w dobrym nastroju, od razu powstały trzy numery na nową płytę – dodał wokalista.

 

Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 7-9 lipca 2016 roku. Wcześniej ogłoszeni artyści to: Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien i Luxtorpeda.  Trzydniowe karnety w cenie 240 zł można nabywać do 15 lutego poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. W drugiej połowie lutego cena wejściówek wzrośnie. Z pewnością warto się więc pośpieszyć z ich zakupem!

 

Galeria