To będą niezwykłe wieczory z kolędami Preisnera

8 października 2019

Najpiękniejsze kolędy – pełne refleksji i melancholii – skomponowane przez Zbigniewa Preisnera, znowu zapełnią sale koncertowe. Wystąpią znakomici wokaliści i instrumentaliści. Wieczory przepełnione świątecznym klimatem odbędą się w styczniu przyszłego roku. Program „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” przedstawiony zostanie w Poznaniu, Zabrzu, Warszawie (dwukrotnie) i Wrocławiu. Bilety do sprzedaży trafią 9 października o godzinie 10:00. Organizatorem cyklu koncertów kolęd będzie agencja Prestige MJM.

 

Zbigniew Preisner jest polskim kompozytorem muzyki filmowej, znanym ze współpracy m.in. z reżyserami  Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland, wokalistkami Lisą Gerrard czy Teresą Salgueiro. Przed kilkoma dniami, w TAURON Arenie Kraków, na spektakularnym koncercie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Bogata twórczość kompozytora obejmuje nie tylko muzykę do blisko 70 filmów wyreżyserowanych przez uznanych twórców na całym świecie, ale także pojedyncze utwory na fortepian wydane na kilku autorskich płytach, a także kolędy. Te ostatnie są jednak zupełnie inne od wszystkich powszechnie znanych kolęd – refleksyjne, melancholijne i nierzadko dotykające problemów współczesnego świata. Wyjaśnia to sam kompozytor:
Teksty kolęd są refleksyjne i pełne melancholii, ponieważ opisują świat, który mnie otacza. Teksty te opowiadają o wszystkim tym, co nas boli, ale też o sytuacjach, kiedy w trudnych chwilach mamy jeszcze trochę nadziei… Są po prostu o życiu i są o tym, jacy jesteśmy.

 

 

 

Pierwszy album z kolędami autorstwa Zbigniewa Preisnera wydany został blisko 20 lat temu. Przy realizacji tej limitowanej edycji krążka pracowały gwiazdy i duże składy instrumentalne: orkiestra Sinfonia Varsovia, Leszek Możdżer na fortepianie, Andy Pask i John Parricelli, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Śpiewali m.in. Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki i zespół góralski „Zakopiany”. Płytę nazwano „Kolędy na koniec wieku”. W 2015 roku kompozytor dodał do albumu siedem kolejnych, nowych kolęd. Wydawnictwu nadano tytuł. „Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg” z tekstami Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego. Właśnie ten repertuar zostanie zaprezentowany podczas czterech wieczorów kolęd w styczniu 2020 roku. Z całą pewnością nie zabraknie w niej tej najpiękniej – „Kolędy dla nieobecnych” ze słowami Szymona Muchy, która zawsze robi ogromne wrażenie na słuchaczach.

 

W koncertach wezmą udział: Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Maciej Balcar, Edyta Krzemień, Joanna Pocica oraz Jan Karpiel-Bułecka z zespołem. Solistom towarzyszyć będzie zespół złożony z najlepszych polskich muzyków.

 

Wieczory kolęd zaplanowano w prestiżowych lokalizacjach w Polsce:
22 stycznia – Sala Ziemi Poznań Congress Center
24 stycznia – Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
26 stycznia – Filharmonia Narodowa w Warszawie (dwukrotnie)
28 stycznia – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

 

Posłuchajcie naszych wigilijnych refleksji. Jeżeli się wam spodobają, przekażcie je innym… Zapraszam – mówi Zbigniew Preisner.

 

Warto przypomnieć, że Zbigniew Preisner jest członkiem Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Skomponował muzykę miedzy innymi do takich filmów jak: „Podwójne życie Weroniki”, „Europa, Europa”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, trylogii „Trzy kolory”, czy też telewizyjnego cyklu „Dekalog”. W 1994 roku zdobył Cesara za muzykę do filmu „Trzy kolory. Czerwony”. Cesara otrzymał też w 1995 roku za kompozycję do filmu Jeana Beckera „Elisa”. W 1997 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za „Wyspę przy ulicy Ptasiej”. Trzykrotnie (1991, 1992, 1993) został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Kilka razy był nominowany do Złotego Globu.

 

Bilety na te wydarzenia trafią do sprzedaży już w najbliższą środę, 9 października o godzinie 10:00. Zakupić je będzie można za pośrednictwem strony: www.prestigemjm.com.