Teresa Salgueiro wystąpi na jubileuszowym koncercie Zbigniewa Preisnera!

7 lutego 2019

Teresa Salgueiro – uznawana na świecie za prawdziwe zjawisko – w końcu ponownie pojawi się w Polsce! Absolutny kryształ wśród głosów, doceniana przez krytyków i publiczność artystka wystąpi podczas jubileuszowego koncertu Preisner's Music 5 października w TAURON Arenie Kraków!

 

Teresa Salgueiro jest bez wątpienia jedną z najbardziej wyjątkowych artystek na muzycznej scenie, a przez ostatnie trzydzieści lat jest uosobieniem wizerunku Portugalii na świecie. Jej ścieżka muzyczna rozpoczęła się w 1986 roku, gdy w wieku 17 lat została zaproszona do założenia portugalskiej grupy Madredeus. Największą popularność przyniósł jej występ z Teresą w 1994 roku w filmie – „Lisbon Story”. W ówczesny skład zespołu razem z Salgueiro wchodzili: Rodrigo Leão, Francisco Ribeiro, Gabriel Gomes, Fernando Júdice. Wspólnie nagrali aż dziewięć albumów niezwykle oryginalnej portugalskiej muzyki inspirowanej fado, która stworzona została specjalnie dla jej wyjątkowego głosu. Tak właśnie zrodziły się: „Os Dias da MadreDeus” (1987), „Existir” (1990), „O Espirito da Paz” (1994), „Ainda” (1995), „O Parasio” (1997), „Movimento” (2001), „Um amor infinito” (2004),  oraz „Faluas do Tejo” (2005).

 

Od tej pory kariera Teresy nie przestawała się rozwijać. W okresie 1987-2007 sprzedało się ponad pięć milionów płyt z zespołem Madredeus na całym świecie. Zaraz po Amálii Rodrigues, zespół stał się pierwszym, międzynarodowym przedstawicielem muzyki portugalskiej na świecie, a Teresa Salgueiro – z jej dyskretną i delikatną obecnością oraz niezwykłym głosem – stanowiła obraz muzycznej przygody. Współpracowała z wieloma znakomitymi artystami, takimi jak: José Carreras, Caetano Veloso, Gilberto Gil, Carlos Núnez, Angelo Branduardi, Wim Wenders i wybitny kompozytor Zbigniew Preisner. Teresa zaliczana jest do grona największych współczesnych śpiewaczek.

 

 

Podczas dalszego rozwoju  kariery poczyniła ogromny postęp, który zaprowadził ją do wydania nagrań i uczestnictwa w koncertach na żywo we współpracy z artystami z całego świata, a także do wydania solowych płyt.

I tak, w 2011 roku artystka w poszukiwaniu spokoju, weny i inspiracji wycofała się do klasztoru Arrábida, gdzie nagrała swój pierwszy, solowy album –  „O Mistério”, wydany w 2012 roku. Tym razem, oprócz produkcji, sama napisała również całą muzykę i teksty. „O Mistério” zapoczątkował jej niekończącą się podróż dookoła świata. Teresa śpiewała na najważniejszych międzynarodowych scenach, ale przede wszystkim dla publiczności, która po dziś dzień z entuzjazmem i ciekawością wychodzi na spotkanie z krystalicznym głosem artystki, bezwiednie oddając się jej pełnym pasji brzmieniom.

 

W Polsce artystka najbardziej znana jest ze współpracy ze Zbigniewem Preisnerem. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich wspólne kompozycje, takie jak: „Perchance”, „To Die”, „To Speak”, „To Know”, „To Find” – tak, jak sugeruje tytuł albumu „Silence, Night & Dreams” – naprawdę przenoszą słuchacza w krainę snu. Jest to jednak mroczny sen, w nocnej scenerii, pełnej emocji i żalu. Muzyka Zbigniewa Presinera z połączeniem głosu Teresy nie pozostawia żadnych pytań i wątpliwości: wspólna twórczość tej dwójki jest absolutnie przepiękna i naprawdę trudno się od niej oderwać.

 

– Kiedy otrzymałam od Zbigniewa Preisnera wstępne wersje nagrań, wiedziałam, że będę pracować z niezwykle inteligentnym kompozytorem, który napisał muzykę z myślą o mnie i moim głosie – powiedziała Teresa Salgueiro podczas pracy nad albumem „Silence, Night & Dreams”.

 

Idealistyczne podejście do spektakli, techniczna dyscyplina i jakość jej interpretacji zostały docenione zarówno przez krytyków jak i publiczność. Podróż z płytą „O Mistério” ewoluowała i doprowadziła do stworzenia oryginalnych aranżacji serii meksykańskich i południowoamerykańskich piosenek. Ostatecznie przeobraziły się one w ekskluzywną płytę  meksykańską – „La Golondrina y El Horizonte”.

 

W swojej najnowszej płycie – „O Horizonte” – Teresa zaprezentowała nowy, różnorodny program, oryginalne aranżacje i interpretacje klasycznych portugalskich utworów, przez które prowadzi słuchaczy dzięki rozbudowanej, delikatnej i głębokiej sieci emocji. „O Horizonte”, jest jedynie potwierdzeniem jej wielkiego talentu, jaki wykazuje w tworzeniu muzyki i umiejętności pisania tekstów. Całość tego oryginalnego repertuaru wyrażona jest w doskonałej interpretacji i napawa słuchacza spokojem, w całości skupiając jego uwagę. Portugalka lubi niekoniecznie oczywiste połączenia dźwięków, mistycyzm, etniczne brzmienia, ludowe wpływy muzyczne. W jej twórczości nie ma niepotrzebnych dźwięków, komputerowych i elektronicznych udziwnień. Dzięki temu, pozbawione manipulacji i modyfikacji instrumenty mają ponownie szansę pokazać swoje klasyczne i czyste brzmienie, a ich niewielka w każdym utworze ilość sprawia, że każdy z nich nabiera znaczenia i charakteru.

Barwa głosu Salgueiro przypomina słowika, którego śpiew niesie się w ciemności nocy. Wybudza śpiącego delikatnie i nie pozwala mu ponownie zmrużyć oka skupiając całą jego uwagę na poznaniu kierunku, skąd dobiega owa krystaliczna i nieznana melodia. Molowe i dyskretne tonacje stanowią doskonałe tło dla promiennego tembru. Sposób śpiewania wokalistki wydaje się przynosić świt i nadzieję, że kolejny dzień będzie lepszy od poprzedniego.

Magia Teresy Salgueiro osadzona jest w artystce wielopłaszczyznowo. Nie można wybrać jednej cechy, która będzie świadczyć o jej wyjątkowości. Portugalka bez cienia wątpliwości pokazuje, jak można budować magiczną atmosferę, co podkreśla nie tylko jej głos, ale też ponadprzeciętna uroda. Jej wyjątkowa barwa głosu, delikatność, wrażliwość, ale przede wszystkim fakt, że śpiewa w swoim ojczystym języku sprawia, że całość jest niezwykle oryginalna i prawdziwa. I czuć to przy pierwszym kontakcie z Teresą.

 

Na spotkanie z absolutnie wyjątkową artystką będzie można wybrać się jeszcze tego roku w związku z koncertem jubileuszowym organizowanym z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. W wybranych utworach wystąpią także Lisa Gerrard i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi również Jerzy Trela. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których kompozytor stworzył muzykę, a która prezentowana będzie podczas wydarzenia. Nie zabraknie również utworów ze wspomnianej płyty „Silence, Night & Dreams”. Będzie można osobiście przyjrzeć się temu genialnemu połączeniu, jakim jest głos Teresy Salgueiro i kompozycje wielkiego kompozytora – Zbigniewa Preisnera.

 

Koncert Preisner's Music odbędzie się 5 października 2019 roku na TAURON Arena w Krakowie. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com.