Teksty Jacka Cygana są mądre i przyjaźnie sformułowane. Trzeba koniecznie ich posłuchać!

20 grudnia 2021

Jacek Cygan jest „pełen dobrej energii”, „pięknie widzi rzeczywistość”, „napisał ponad tysiąc piosenek, które znane są wszystkim”. Artyści, dla których tworzy teksty, stawiają go na równi z Agnieszką Osiecką czy Wojciechem Młynarskim. O tym, jak teksty Jacka Cygana pięknie wybrzmią na koncertach „Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie”, przekonamy się tuż po Nowym Roku. 

 

Jacek Cygan to autor tekstów ponad tysiąca piosenek, w tym największych przebojów polskich artystów. Popularny polski tekściarz jest także poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem i organizatorem festiwali muzycznych, a od ponad trzydziestu lat pisze także teksty kolęd i pastorałek. Jacek Cygan w świecie polskich artystów piosenki jest bardzo wysoko ceniony, a wielu z nich zalicza się do grona jego przyjaciół.
 

Cieszę się życzliwością i przyjaźnią Jacka od ponad 40 lat. Niedawno byłem gościem koncertów z okazji jego 70. urodzin. Trudno w to uwierzyć, bo był czas, kiedy on wydawałoby mi się, jest młodszy ode mnie. Okazuje się, że on jest starszy… Jest człowiekiem spełnionym i szczęśliwym. Jest to człowiek słowa, czynu i dobrego ducha. Ja nie wiem, czy jest ktoś, kto mógłby powiedzieć, że Jacek sieje niepokój, albo powoduje wrogie uczucia. To jest człowiek prawdopodobnie zawsze uśmiechnięty, pełen dobrej energii, wnosi zawsze słońce – mówi o Jacku Cyganie Stanisław Soyka, jeden z artystów, który zaśpiewa w serii koncertów „Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie”.
 

Wielkim uznaniem artystów cieszy się też, a może przede wszystkim, jako poeta i autor tekstów. Stanisław Soyka zalicza Jacka Cygana do wąskiej grupy pisarzy takich, jak Wojtek Młynarski czy Agnieszka Osiecka. – Jacek pisze językiem prostolinijnym, pisze językiem, jaki znamy nieomal jako potoczny. Kiedy słucha tekstu Jacka po raz pierwszy, to ma się wrażenie, że ktoś mówi do nas coś mądrego, ale takiego przyjaźnie sformułowanego i to jest wspaniałe. Bardzo cenię prostolinijność w poezji – mówi Stanisław Soyka. Podobnie o twórczości Jacka Cygana mówi Anna Jurksztowicz, dla której napisał około 60 piosenek. – Jest bardzo poetycki i pięknie widzi rzeczywistość. Jak każdy poeta widzi więcej niż normalny człowiek. Ma też taką umiejętność, że potrafi napisać w sposób bardzo prosty: umie pięknie przekazać myśl i te jego piosenki mają bardzo ważny przekaz – uważa Anna Jurksztowicz. Bez wahania uznaje go za bardzo ważną postać swojego życia, ponieważ jest ojcem chrzestnym jej syna.
 

W wieczorach kolędowych weźmie także udział Jerzy Filar – kompozytor, wokalista i autor tekstów, wieloletni przyjaciel Jacka Cygana, z którym współtworzył przed laty zespół Nasza Basia Kochana. Ocenia, że twórca napisał dla niego z pewnością ponad sto piosenek, a może i nawet dwieście… – Wiele z nich napisaliśmy razem. My potrafimy jedną piosenkę pisać nawet przez dwa lata! Ja też trochę piszę, ale Jacek pisze też teksty do mojej muzyki. Jedno „spojrzenie w ucho” wystarczy – mówi Jerzy Filar.
 

Zarówno Jerzy Filar, jak i Stanisław Soyka oraz Anna Jurksztowicz wystąpią w serii koncertów „Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie”. Na scenie dołączą do nich także: Beata Rybotycka, Krzysztof Antkowiak oraz Zosia Nowakowska. Dobrym słowem wieczory okraszą Anna Dymna i Jacek Cygan.  

Piosenek zimowych i świątecznych mamy dużo, a właściwie tylko przez miesiąc je śpiewamy, więc one są takie mało ograne. Nie zdążyły się więc znudzić. Na samą myśl, że będziemy śpiewać te utwory jestem w świetnym nastroju. Zapowiada się bardzo ładny koncert z wieloma artystami. Mogę powiedzieć, że to będzie mały festiwal zimowych piosenek  – zapowiada Anna Jurksztowicz.
 

Trasa koncertowa „Kolęda na ten czas. Jacek Cygan świątecznie” zaplanowana została w pierwszej dekadzie stycznia 2022 roku:
2 stycznia – ICE Kraków
6 stycznia – Filharmonia Narodowa w Warszawie
8 stycznia – NFM Wrocław


Bilety na wydarzenia dostępne są na stronie biletserwis.pl.

 

*wszystkie wypowiedzi pochodzą z rozmów przeprowadzonych przez Radio Pogoda i opublikowanych na radiopogoda.pl.