11 czerwca 2019

Julio Iglesias to artysta spełniony, który w swoim muzycznym życiu osiągnął już chyba wszystko. 18 czerwca przyjedzie do Polski, by zaprezentować swoje największe hity, uwielbiane przez cały świat. Są jednak rzeczy, których być może o nim nie wiecie!

 

Julio Iglesias jest bez wątpienia największym romantykiem wśród wokalistów i tym artystą, o którym słyszał już cały świat. Jest to twórca bezkonkurencyjnych hitów, które już na zawsze pozostaną nieśmiertelne. Co więcej, przynajmniej kilkanaście jego kawałków na dobre wpisało się w kanon latynoskiego popu, stąd z pewnością nie można zarzucić mu braku różnorodności. Artysta w mistrzowskim stylu koncertuje już ponad 50 lat, a za kilka dni przyjedzie ponownie do Polski. Z tej okazji prezentujemy garść faktów nie tylko z życia muzycznego artysty, ale także prywatnego, Kilka z nich może zaskoczyć!

 

Jego pełne imię i nazwisko brzmi: Julio José Iglesias de la Cueva.

 

Profesjonalnie uprawiał piłkę nożną, na przemian studiując prawo na Uniwersytecie CEU San Pablo w Madrycie. Był bramkarzem młodzieżowej drużyny Real Madryt Castilla. Dobrze zapowiadająca się kariera piłkarska zakończyła się wraz z poważnym wypadkiem samochodowym – w efekcie nie mógł chodzić przez dwa lata. Podczas hospitalizacji pielęgniarka dała mu gitarę, by mógł ćwiczyć sprawność swoich rąk. Ucząc się grać – odkrył swój talent muzyczny.

 

Iglesias studiował przez trzy miesiące w szkole językowej Bell Educational Trust w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Potem wrócił, aby uzyskać tytuł prawnika na Uniwersytecie Complutense w Madrycie – studiów tych jednak wtedy nie dokończył. Zrobił to dopiero w czerwcu 2001 roku. W ten sposób wypełnił obietnicę, którą złożył swojemu ojcu 35 lat wcześniej, kiedy porzucił studia dla kariery muzycznej.

 

W 1968 roku wygrał Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Benidorm, z piosenką „La vida sigue igual”, która została wykorzystana w filmie La vida sigue igual – o jego własnym życiu. Po tym wydarzeniu podpisał umowę z Discos Columbia – hiszpańskim oddziałem firmy Columbia Records i wydał swój pierwszy album studyjny „Yo Canto” (I Sing).

 

W 1970 roku pobił rekord Hiszpanii dając 41 koncertów w 41 miastach, zaledwie w 30 dni.

 

Wydał hit numer jeden w wielu krajach europejskich – „Un Canto A Galicia”, śpiewany w języku galicyjskim, na cześć swojego ojca, który pochodził z Galicji – regionu na północnym zachodzie Hiszpanii. Singiel sprzedał się w milionie egzemplarzy w Niemczech.

 

W 1975 roku odniósł gigantyczny sukces na rynku włoskim wydając utwór „Se mi lasci non vale”.

 

W Chile ustanowił rekord w liczebności publiczności. Na Stadionie Narodowym w Santiago wysłuchało jego koncertu ponad 100.000 osób. Występ z 1977 roku uznano za największe wydarzenie muzyczne w historii.

 

W 1979 roku przeniósł się do Miami na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, podpisał umowę z CBS International,  tam też śpiewał i nagrywał oraz mieszka do dzisiaj.

 

W latach siedemdziesiątych ożenił się z Marią Isabel Preysler Arrastía, lepiej znaną jako Isabel Preysler – sławną dziennikarką filipińską i gospodarzem telewizyjnym. Jej przodkowie wywodzą się z bogatej, arystokratycznej rodziny, która powiązania jest z hiszpańską dynastią z XVI wieku. Razem mają trójkę dzieci: Chabeli Iglesias – hiszpańską socjalistkę, Julio Iglesiasa Jr. –   hiszpańskiego piosenkarza i Enrique Iglesiasa – znanego na całym świecie piosenkarza, autora tekstów, aktora i producenta nagrań.

 

Iglesias wydał album „De niña a mujer”, poświęcony swojej córce, której zdjęcie razem z nim widnieje na okładce tej płyty. Krążek pobił rekord w Japonii – sprzedał się w 1.200.000 egzemplarzy i to w zaledwie pół roku! W Brazylii z kolei wydawnictwo znalazło ponad 2.000.000 nabywców w 11 miesięcy. Tym samym płyta pokryła się multiplatyną.

 

W 1983 roku, z ramienia Księgi Rekordów Guinessa przyznano mu „Diamentową Tarczę” za nagranie największej ilości utworów w najróżniejszych językach świata. Za ten wyczyn piosenkarza  wpisano także na karty tej sławnej księgi.

 

W 1984 roku wydał „1100 Bel Air Place” – hitowy album, który ustanowił go gwiazdą
w anglojęzycznym przemyśle rozrywkowym. Julio sprzedał ponad trzy miliony egzemplarzy tej płyty w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

 

W 1988 roku uhonorowało jego twórczość nagrodą Grammy.

 

Gdy wystąpił po raz pierwszy w Madison Square Garden w Nowym Jorku, od razu ustanowił rekord sprzedając bilety w najkrótszym czasie, jaki kiedykolwiek zarejestrowano dla artysty w tym miejscu.

 

Na swoim koncie posiada nagrodę „American Music Award” i prestiżową statuetkę „ASCAP Pied Piper Award” – uznawaną za najwyższe wyróżnienie Amerykańskiego Towarzystwa Kompozytorów, Autorów i Wydawców.  Otrzymali ją także: Frank Sinatra, Ella Fitzgerald i Barbra Streisand.

 

W 1989 roku Julio został mianowany Ambasadorem Specjalnym UNICEF ds. sztuk widowiskowych. Tytuł ten, aż do dnia dzisiejszego,  wokalista darzy wielką sympatią i szacunkiem.

Jest jedynym zagranicznym artystą uhonorowanym przez chińskie Ministerstwo Kultury za rekordową sprzedaż albumów w tym kraju. 6 lat temu w Pekinie otrzymał dwie historyczne nagrody: „Pierwszy i najpopularniejszy międzynarodowy artysta wszech czasów” i wpis do księgi rekordów Guinnessa za bycie najlepiej sprzedającym się męskim, latynoskim artystą w historii muzyki.

 

Album „La Carretera” uczynił go pierwszym hiszpańskim artystą, którego płyta pokryła się platyną w wyniku zaledwie jednego dnia sprzedaży.

 

Koncerty w Las Vegas Hilton wyprzedawały się błyskawicznie, stąd promotorzy występów pozwolili na sprzedaż biletów tylko na stojąco, co stanowi wyjątek, bowiem koncert gwiazd w tym miejscu zawsze są „zasiadane".

 

Julio Iglesias sprzedał ponad 300 milionów kopii swoich albumów na całym świecie. Znalazły się na nich utwory w oryginalnych wersjach i w różnych językach oraz nagrania live.

 

Na koncie ma duety z wieloma prestiżowymi muzykami, takimi jak: Frank Sinatra, Stevie Wonder, Willie Nelson, Diana Ross, Dolly Parton, Art Gurfunkel, Paul Anka, Plácido Domingo, Sting i The Beach Boys! Ten, który sam jest idolem dla wielu, ma także swojego ulubionego artystę. Jest nim nieżyjący już Frank Sinatra.

 

Artysta wystąpił już na ponad 5.000 koncertów w 600 różnych miastach świata, gdzie jego występy na żywo obejrzeć mogło ponad 60 milionów ludzi! (dane na 2014 rok.)

 

Magazyn „Maxim” umieścił go na 4. pozycji listy „Żyjących legend seksu”.

 

We wrześniu 2006 roku wydał anglojęzyczny album, zatytułowany „Romantic Classics”. Na płycie znalazły się covery piosenek, m.in.: „I Want to Know What Love Is”, „Careless Whisper” czy „Right Here Waiting”.

 

W 2006 roku jego posiadłość na Florydzie została wystawiona na sprzedaż za cenę 28 milionów dolarów, czyniąc ją jednym z dziesięciu najdroższych domów na południu USA. Nadal jednak mieszka w regionie.

22 listopada 2011 roku w Hiszpanii został wydany album Julio Iglesias „1”, który natychmiast zajął pierwszą pozycję w iTunes.

 

Pięć lat temu miał na swoim koncie ponad 2.600 platynowych i złotych płyt, a suma ta nieustannie rośnie!

 

Na początku tego roku, otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości na rynku muzycznym. Wokalista skomentował to wydarzenie: „Otrzymanie nagrody za całokształt twórczości jest czymś, co naprawdę zadziwia i zaskakuje. Tym bardziej, że europejscy artyści nie otrzymują takiej klasy nagród. Jestem bardzo dumny i bardzo podekscytowany, że trafiła ona właśnie do mnie.”


Koncert Julia Iglesiasa, na którym zabrzmią jego najsłynniejsze utwory, odbędzie się 18 czerwca w hali COS Torwar w Warszawie. Bilety w cenie od 95 zł są dostępne za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com. Organizatorem koncertu jest agencja Prestige MJM.