23 kwietnia 2018

Balet dostępny dla szerokiej publiczności. To hasło przyświeca głównemu choreografowi The Royal Moscow Ballet, który w tym roku ponownie odwiedzi polskie miasta. Anatoly Emelianov, oprócz tego, że jestem świetnym tancerzem, szerzy sztukę baletową wśród najmłodszych i to z powodzeniem. To dzięki niemu polskie dziewczęta miały już możliwość zatańczenia z najlepszymi! Baletmistrz sam opowiada o swojej misji i festiwalu „Constellation RUSSIA”.

 

Anatoly Emelianov zawsze był głęboko zaangażowany w kulturę Rosji, dlatego też w 2007 roku został odznaczony orderem Rycerza Drugiego Dyaghilewskiego „Za Wkład w Kulturę Rosyjską”. Znany choreograf nie spoczął jednak na laurach i już trzy lata później, w 2010 roku zainicjował nowy projekt i został dyrektorem generalnym festiwalu „Constellation RUSSIA”. To jedyny projekt kulturalny w Rosji, którego celem jest wychowanie młodego pokolenia związanego ze sztuką tańca klasycznego. Oparto go na arcydziełach wielkich rosyjskich kompozytorów i choreografów. Przedsięwzięcie odbyło się z inicjatywy i pod patronatem teatru The Royal Moscow Ballet. Ideą festiwalu jest uczynienie sztuki baletu bardziej dostępną dla rosyjskiej publiczności, a jednocześnie umożliwienie dziecięcym zespołom choreograficznym z całego kraju wzięcia udziału w wydarzeniu bezpośrednio kształtującym kulturę narodową.

 

– Nasze dzieci to nasza przyszłość. Z czasem to one będą dowodzić, pracować i tworzyć nasz kraj. Te wartości, które wprowadzą w serca naszych dzieci sztukę, pomogą im i uczynią ich świat lepszym, czystszym, piękniejszym i bardziej życzliwym. Jestem pewien, że muzyka i taniec pokarzą nowym wykonawcom inne i ciekawe strony ich życia!  Pod dźwiękami magicznych nut zanurzą się w opowieści, legendy i historie. Główni bohaterzy będą pełni godności i pomogą dostrzec uczciwość i odwieczne prawdy. Mamy nadzieję, że dzięki temu festiwalowi nasze dzieci będą po prostu lepsze w życiu dorosłym – opowiada Anatoly Emelianov o założeniach festiwalu.

 

 

Do tej pory nie było przypadku, w którym grupa baletowa i jej główny choreograf nie skupiają się jedynie na własnych karierach, lecz starają się roztaczać wyższą kulturę i prawdziwe wartości w życiu łącząc to z szerzeniem zainteresowania baletu wśród dzieci. Anatoly jest świadomy, że nie każdego stać na wyjazd do innego miasta, aby obejrzeć sztukę baletową lub pokazać ją dziecku. Dlatego też zainicjował program, dzięki któremu to balet przyjechał do publiczności. Pozwoliło to nie tylko obejrzeć ludziom sztukę baletową w swoim mieście, ale także pokazało wielu dzieciom balet po raz pierwszy, co z pewnością w niejednym z nich zaszczepiło ciekawość i marzenia o karierze w balecie.

 

– W 2010 zorganizowałem festiwal „Constellation RUSSIA”, w którym wzięły udział duże i małe miasta, a nawet małe miasteczka w naszym kraju. Występowaliśmy w miejscach, gdzie nigdy wcześniej nie był wystawiany balet. Oczywiście spotkało się to z ogromnym uznaniem miejscowych ludzi – opowiada Emelianov.

The Royal Moscow Ballet wykonał wówczas najbardziej znane spektakle, takie jak: „Dziadek do Orzechów”, „Śpiąca Królewna”, „Jezioro Łabędzie”, „Kopciuszek”, „Romeo i Julia”, „Vasilisa”, „Giselle”, „Carmen”, czy „Tańce Połowickie”.

 

– Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że obok profesjonalnych tancerzy są również dzieci z lokalnych szkół tanecznych, które uczestniczyły w naszych sztukach baletowych. Ponadto, to jest niezapomniane wydarzenie, które pozostanie w pamięci dzieci na całe życie, ponieważ pojawiły się na scenie w tym przedstawieniu! – dodaje Anatoly.

 

Dzieci, które miały już wcześniej styczność z tańcem podczas festiwalu otrzymały możliwość i bodziec, który wydaje się być nierealnym dziecięcym marzeniem: zatańczyć u boku profesjonalnych tancerzy jednego z najlepszych baletów świata!  Emelianov postanowił spełniać dziecięce marzenia i jednocześnie zasiać w najmłodszych chęć dalszego rozwoju w tym kierunku! Dostając tego typu możliwość, dziecko jest bardziej zdeterminowane i bardziej niż dotychczas chce ziścić swoje marzenie o wielkiej scenie, ponieważ widzi, że jest to realne. Pozwala to nie tylko rozszerzyć u najmłodszych horyzonty, ale stanowi też niezapomniane wspomnienie na całe życie.

 

 

Anatoly, oprócz tego, że jest fantastycznym tancerzem, ma też sporo cierpliwości do najmłodszych adeptów sztuki baletowej. Podczas ostatniej wizyty artystów z The Royal Moscow Ballet w Polsce, również dzieci pojawiły się na wielkiej scenie! Na zaproszenie choreografa, w poznańskiej Sali Ziemi wystąpiły cztery dziewczynki z Grupy Baletowej „Gwiazda” w Ostrowie Wielkopolskim. Anatoly wykazał się bardzo dobrym do nich podejściem, ponieważ młode tancerki szybko zgrały się z profesjonalnym zespołem i dwukrotnie wyszły na scenę podczas spektaklu. Na koniec, każda uczestniczka otrzymała na pamiątkę gadżety związane z występem. Szczęściu, piskom i podziękowaniom ze strony dzieci nie było końca, a po wielkim choreografie widać było, że radość i zapał na twarzy dzieci jest dla niego największą nagrodą.
– Oczy szczęśliwych dzieci są najwyższą nagrodą dla naszych aspiracji! – wspomina choreograf.

 

Anatoly Emelianov i jego The Royal Moscow Ballet odwiedzą w tym roku Polskę po raz kolejny! Jedna z najlepszych grup baletowych świata chce dalej szerzyć wyższą kulturę, najważniejsze wartości w życiu i miłość do baletu również w naszym kraju. The Royal Moscow Ballet wystąpi w Warszawie (14 października), Toruniu (15 października), Poznaniu (16 października), Wrocławiu (17 października), Zabrzu (18 października), Krakowie (19 października), Łodzi (20 października) i Gdyni (21 października). Bilety można nabywać poprzez strony: www.bilety.prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całej Polsce. Koncert organizowany przez Agencję Prestige MJM.