31 lipca 2019

Zbigniew Paleta to ceniony i znany na całym świecie polski skrzypek, który w latach 80. wyjechał do Meksyku, gdzie zamieszkuje po dzień dzisiejszy. Wiele zawdzięcza „Piwnicy pod Baranami”, z której wywodzą się jego korzenie i gdzie, prócz koncertowania, chętnie spędzał czas w gronie swoich piwnicznych przyjaciół.

 

Talent, wątłe palce i nieprzeciętna wyobraźnia muzyczna sprawiły, że Paleta grywał jedynie z plejadą polskich muzyków. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta z zespołem „ANAWA”, a teraz Zbigniew Preisner… Współpraca z tymi znakomitościami już pokazuje wielkość i nieprzeciętność Zbigniewa Palety, bo właśnie u ich boku grał pierwsze skrzypce!

 

 

Już za nieco ponad dwa miesiące, Zbigniew Paleta przyjdzie do Polski, by swoimi partiami solowymi uświetnić najwyższej rangi wydarzenie tej jesieni: Preisner's Music – koncert organizowany z okazji 40-lecia pracy twórczej Zbigniewa Preisnera. Oprócz fantastycznego brzmienia skrzypiec, w wybranych utworach wystąpią: Teresa Salgueiro, Lisa Gerrard i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi również światowej sławy top modelka Anja Rubik i legenda polskiego kina – Jerzy Trela. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których sam kompozytor stworzył muzykę. Preisner’s Music odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM. Bilety w cenie od 159 zł, można nabywać za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com.