Sentymentalny „powrót” kanadyjskiej legendy do Jarocina

1 lipca 2016

Już za kilka dni rozpocznie się Jarocin Festiwal 2016. Tegoroczna edycja wydarzenia to synonim ciężkiego brzmienia i wielkich nazwisk. Oprócz zespołów: Slayer, The Prodigy oraz Five Finger Death Punch na jarocińskiej scenie wystąpi również m.in. kanadyjska gwiazda punka – zespół D.O.A. Muzykom z Vancouver jarociński festiwal znany jest od lat.

 

Formacja D.O.A. to prawdziwa legenda kanadyjskiej sceny hardcore punk. Grupa dowodzona przez żywiołowego wokalistę i gitarzystę Joey’a „Shithead’a” Keithley’a została założona pod koniec lat 70. w Vancouver. Skład zespołu zasilają również Randy Rampage (gitara basowa) oraz The Great Baldini (perkusja). Dwie pierwsze płyty D.O.A. – „Something Better Change” i „Hardcore 81” znajdują się w piątce najlepszych kanadyjskich albumów punkowych wszech czasów. Wraz z takimi zespołami jak: The Germs, Black Flag i Negative Trend zespół uważany jest  za prekursorów nurtu hardcore.

 

– O wkładzie w rozwój międzynarodowej sceny punkowej może świadczyć chociażby fakt, że takie gwiazdy jak Red Hot Chilli Peppers, Green Day czy The Offspring chętnie przyznają się do wpływu D.O.A. na ich twórczość. Jesteśmy przekonani, że ten występ zachwyci wszystkich fanów, którzy w Jarocinie szukają przede wszystkim dobrego punka – ocenia Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM, która zorganizuje festiwal.

 

 

Wbrew pozorom o legendzie festiwalu w Jarocinie członkowie D.O.A. wiedzieli już w latach 80. Muzycy koncertowali w naszym kraju w okresie stanu wojennego. Po jednym z pobytów w Polsce charyzmatyczny wokalista Joey Keithley zabrał do Stanów Zjednoczonych taśmy z nagraniami polskiej grupy Dezerter, w tym również te zarejestrowane podczas Jarocina '84. Muzyk planował wydanie ich na specjalnej płycie. Ostatecznie, materiał ukazał się w barwach wytwórni Maximum Rock'n'Roll dopiero w 1987 jako "Underground Out of Poland". Czy po ponad dwudziestu latach polska muzyka alternatywna znów zachwyci  Joey’a Keithley’a? Przekonamy się w Jarocinie!

 

Formacja D.O.A zagra w Jarocinie 9 lipca. Tego dnia na jarocińskiej scenie zaprezentują się również polskie zespoły: Acid Drinkers, Hunter, Koniec Świata, Scream Maker oraz Blue Deep Shorts, a także formacja Slayer. Tuż przed występem amerykańskiej legendy thrash metalu przed festiwalową publicznością zaprezentuje się również laureat przeglądu Jarocin – Antyfest Antyradia.

 

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal (7 – 9 lipca) zagrają m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos oraz Kobranocka. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.