Sentymentalny powrót basisty Joy Divison do Warszawy

10 listopada 2015

Grupa Joy Division na dobre weszła do historii jako jedna z najbardziej wpływowych kapel ostatnich dekad. Tragiczna śmierć Iana Curtisa i zakończenie działalności zespołu były szokiem dla fanów na całym świecie. Za sprawą legendarnego Petera Hooka twórczość Joy Division jest jednak nadal żywa. Już 30 stycznia 2016 muzyk zagra w warszawskiej Stodole. Z wielu powodów będzie to koncert wyjątkowy.


W rozmowie z Pauliną Rezmer dla portalu naszemiasto.pl Peter Hook przyznał, że każda wizyta w Polsce jest dla niego powodem do dumy i radości. Muzyk dodał również, że szczególnie znaczenie ma dla niego fakt występu w Warszawie.
Młodszym przypomnę, że Joy Division wyrosło z punkowej grupy Warsaw, więc z historycznego punktu widzenia każdy gig nad Wisłą jest dla mnie wyjątkowy. Czujemy do was szczególną chemię – stwierdził Peter Hook.
Artysta odniósł się również do atmosfery samego miasta, które najwyraźniej zrobiło na nim wyjątkowo dynamiczne wrażenie.
Żeby nie było, że prawię banały dodam też, że macie szalonych kierowców, dlatego zawsze chętnie fundujemy sobie u was ekstra dawkę adrenaliny – skomentował legendarny Hooky.

Wspomniana przez muzyka punkowa formacja Warsaw zaczerpnęła swoją nazwę od utworu Davida Bowie „Warszawa”, pochodzącego z płyty „Low”. Bowie miał stworzyć tę kompozycję po wizycie w Warszawie na początku lat 70., kiedy to miasto wywrało na nim bardzo przygnębiające wrażenie. Współtworzona przez Iana Curtisa, Bernarda Sumnera, Steve'a Brotherdale oraz Petera Hooka grupa Warsaw w późniejszym okresie zmuszona została do zmiany nazwy, z uwagi na fakt obecności na brytyjskiej scenie punkowej projektu Warsaw Pakt. Wtedy też Curtis zdecydował się na kontrowersyjną zmianę nazwy zespołu na Joy Division, nawiązującą do grupy więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Po samobójczej śmierci wokalisty w 1980 roku grupa Joy Division uległa rozwiązaniu, a pozostali członkowie zdecydowali się na utworzenie zespołu New Order. Peter Hook koncertował w tym składzie aż do 2008 roku, będąc także muzykiem w zespołach Revenge oraz Monaco. Znany z niespotykanych umiejętności gry na gitarze basowej Hook rozpoczął następnie pracę nad wskrzeszeniem muzyki Joy Division, za sprawą projektu współtworzonego z zespołem The Light. O tym, jak trafiony był to pomysł mogą świadczyć relacje z tegorocznej edycji Jarocin Festiwal, w trakcie której Peter Hook wykonał utwory z albumów „Unknown Pleasures” oraz „Closer”.


18 lipca 2015 roku drugiej płycie zespołu z Manchesteru stuknęła kolejna rocznica wydania. Peter Hook skorzystał z okazji i w Jarocinie zaprezentował kilka jej fragmentów. Wszelkie opinie pokroju "to tylko cover band", "to już było" – okazały się przedwczesne. Hook zrobił niekłamaną przyjemność sobie i swoim słuchaczom, którzy tekst do "Isolation" znali doskonale, bez względu na wiek i wartość zegarka na ręce – relacjonował Przemysław Bollin z portalu Onet.pl

W trakcie nadchodzącego koncertu w Warszawie Peter Hook ponownie zaprezentuje oddanej polskiej publiczności nowe aranżacje najbardziej rozpoznawalnych utworów Joy Divison. Tym razem fani wezmą jednak udział w muzycznym spotkaniu z artystą w dużo bardziej kameralnej atmosferze klubu Stodoła, co z całą pewnością dostarczy zupełnie nowych koncertowych wrażeń.

Peter Hook & The Light wystąpią w warszawskim klubie Stodoła 30 stycznia 2016 roku. Wejściówki w cenie 125 złotych można nabywać poprzez stronę prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.