7 marca 2019

Fenomen, którego nikt nie potrafi zdefiniować. Klasyka, która nigdy się nie znudzi. Wyprzedane hale? To dla nich codzienność. Czy setlista koncertowa może mieć na to wpływ? Jedno jest pewne. Scorpions powraca do Polski na dwa koncerty, a jeszcze nikt nie rozwiązał zagadki ich niesamowitej popularności! 

 

Maciej „MajLo” Milewski, gitarzysta, producent i autor piosenek, zapytany przez dziennikarza „Gazety Magnetofonowej” podczas promocji swojego najnowszego wydawnictwa „re_covery”, o wyższość starych kompozycji nad nowymi piosenkami, odpowiada: Pojawiają się nowe, świetne płyty. Są inne trendy w muzyce popularnej i ma to związek z samą popkulturą. Jestem natomiast zafascynowany starymi piosenkami, ponieważ mają one dużo emocji i są po prostu szczere. Dziś z tą szczerością jest różnie. Biznes muzyczny skupia się na konsumencie, proponując mu to, co się po prostu sprzedaje. Mniej stawia się na odkrycia, ponieważ jest za duże ryzyko tego, że koszty promocji nie zostaną spłacone.

 

Jest liczna grupa osób, która żartuje, iż Scorpions jest mistrzem świata w pożegnalnych trasach koncertowych i nie nagrywa nic nowego. Nie można jednak odmówić niemieckiej legendzie szczerości w swoim działaniu. Po tzw. „pożegnalnej trasie koncertowej”, zespół przyznał, że dostał od MTV propozycję nie do odrzucenia – taką, która zdarza się raz w życiu: nagrania i wydania w Atenach koncertu unplugged! Magiczna sceneria oraz kompozycje w nowych aranżacjach rozbudziły wyobraźnie muzyków i na przysłowiowe „tak” producenci nie musieli długo czekać. Prekursorzy hard rocka poczuli głód grania i wspólnie stwierdzili, że zapowiedź przejścia na emeryturę była przedwczesna!

 

 

„Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem” – powiedział bohater kultowego filmu  „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego. Iluż z nas może tak o sobie powiedzieć?! I w tą polską mentalność wpisuje się idealnie zespół zza Odry. Wystarczy prześledzić setlisty koncertowe, by stwierdzić, że do stałych punktów show należą: „The Zoo”, „Rock You Like a Hurricane”, „Big City Nights”, „Still Loving You”, czy „Wind of Change”, z domieszką najnowszych singli, które posiadają iście stadionowe zaśpiewy, czyli „Going Out With a Bang” oraz „We Built This House”. Wszystko razem tworzy mieszankę idealną, która za każdym razem podbija serca Polaków. I teraz, w lipcu, z pewnością będzie podobnie.

 

Niektórzy mogą uważać to za lenistwo ze strony Scorpionsów, jednak to właśnie fani oczekują sztandarowych utworów podczas koncertów.
– Prawdą jest, że w Polsce łatwiej przedstawić szerszemu gronu słuchaczom klasykę i zespoły, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Wystarczy spojrzeć na liczbę sprzedanych płyt Andrei Bocellego i prawie wyprzedany koncert w Poznaniu. Do tego zaliczyć można frekwencję na wcześniejszych koncertach Scorpions w naszym kraju – komentuje Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

 

Można stwierdzić, że dzięki braku zmian w setliście – koncerty Scorpions wciąż cieszą się tak dużym zainteresowaniem, a perkusista Mikkey Dee stał się równoprawnym członkiem zespołu.
– Wysłali mi koncert na DVD i powiedzieli, że to jest dokładnie ta sama setlista, ta sama kolejność, identyczne aranżacje. Siedziałem całą noc i słuchałem. Nad ranem zadzwoniłem do Matthiasa i powiedziałem mu, że to zrobię – komentuje Mikkey Dee na łamach magazynu Perkusista.

 

Zespół Scorpions wielokrotnie podkreślał fakt, że nie chce robić nic na przekór sobie i gdy będą gotowi – wejdą do studia, by stworzyć nowy repertuar. Media donoszą, że ten fakt, może nastąpić szybciej niż wszyscy się tego spodziewają.
– Na początku marca spotkamy się w studiu z nowymi pomysłami. Mamy już producenta. To jest bardzo sławna postać, ale nie zdradzę, kto to. Jesteśmy podekscytowani tym nowym, historycznym, rockandrollowym albumem – zapowiada Rudolf Schenker w wywiadzie dla „Headbangers Lifestyle”.

 

 

Giganci rocka zagrają ponownie w Polsce i to dwukrotnie! Pierwszy z koncertów odbędzie się 21 lipca w Gliwice Arena, drugi natomiast, 23 lipca w ERGO ARENA GDAŃSK/SOPOT. Wejściówki można nabywać poprzez stronę: prestigemjm.com
Na koncert w Gliwicach zaprasza miasto Gliwice.