26 listopada 2017

Klasyczne przedstawienie baletowe „Jezioro Łabędzie”, wystawione przez Royal Moscow Ballet w Gdyni, odniosło sukces artystyczny i frekwencyjny. Publiczność  długo oklaskiwała tancerzy, nie pozwalając im zejść ze sceny.  Historia pięknej Odetty i Zygfryda oczarowała i wzruszyła. W najbliższych dniach na podobne emocje będą mieli szanse mieszkańcy Poznania, Zabrza, Krakowa i Warszawy, dokąd moskiewscy baletmistrze również dotrą.

 

Takiego wydarzenia agencja Prestige MJM jeszcze nie organizowała. Po koncertach największych muzycznych gwiazd, wielkich widowiskach okolicznościowych, organizacji festiwali czy imprez sportowych, przyszedł czas na coś zupełnie innego – przedstawienie klasycznego baletu.


Spektakl „Jezioro Łabędzie” zgromadził w hali Arena Gdynia niemal komplet publiczności, która długo oklaskiwała tancerzy The Royal Moscow Ballet. Zespół pod przewodnictwem Anatolija Emelianowa wystawił jedno ze sztandarowych dzieł baletowych, do pięknej muzyki Piotra Czajkowskiego.

 


Spektakl w dwóch aktach i czterech scenach opowiada o miłości rycerza Zygfryda do pięknej Odetty, którą jednak burzy podstępne działanie Geniusza Zła pod postacią tajemniczego rycerza. Przychodzi on na bal z Odylią – piękną dziewczyną w przebraniu czarnego łabędzia, która łudząco przypomina jego wybrankę. Zygfryd, myśląc, że jest to Odetta, ogłasza ją wybranką swojego życia. Gdy zdaje sobie sprawę z fatalnej pomyłki, popada w czarną rozpacz udaje się nad staw. Odetta wspaniałomyślnie mu jednak przebacza i odtąd  ich miłość zwycięża.


W spektaklu wzięło udział blisko 30 tancerzy – najwyższej klasy artystów, którzy ruchem ciała pokazali cały dramatyzm sytuacji głównych bohaterów. Aplauz publiczności wzbudził zwłaszcza słynny taniec łabędzi z niemniej słynnym tematem muzycznym Piotra Czajkowskiego, a także partie duetów Odetty i Zygfryda.

 


Aby móc zrobić doskonałe wrażenie, mistrzowie baletu przybyli do gdyńskiej Areny już przed południem. Rozciągali się, ćwiczyli swoje partie, wreszcie stanęli do próby. Z kolei obsługa przygotowywała stroje, prasując stroje i dokonując w nich ostatnich poprawek. Wszystko to sprawiło, że wrażenia u publiczności pozostaną z pewnością na długo.

 

– Dzisiejszy spektakl był prawdziwym pokazem piękna oraz wielkiego kunsztu technicznego. Balet w wykonaniu moskiewskich tancerzy wzruszał. Doskonale wyrażał też ludzkie emocje. Był również dowodem na to, że człowiek jest w stanie dokonywać ze swoim ciałem fantastycznych rzeczy, łącznie z zaprzeczeniem regułom grawitacji. Doprawdy niezapomniane widowisko  – podsumował Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która jest promotorem polskiego tournée The Royal Moscow Ballet.

 


Ten sam spektakl i w tej samej obsadzie już w kolejnych dniach zobaczą uczestnicy przedstawień w Poznaniu (27 listopada – Sala Ziemi na MTP), Zabrzu (28 listopada – Dom Muzyki i Tańca), Krakowie (29 listopada – TAURON Arena) i Warszawie (30 listopada – COS Torwar). Poza Poznaniem, bilety są jeszcze do nabycia za pośrednictwem stron www.bilety.imprezyprestige.com i eBilet.com oraz w sieci salonów Empik w całym kraju.

 


 

Galeria