30 kwietnia 2019

Bel Suono nie próżnuje! Do czterech albumów, jakie trio nagrało, dołączyło następny. Płyta „Magic” zawiera bardzo zróżnicowany repertuar zawierający zarówno utwory klasyczne jak i argentyńskie tango, latynoskie rytmy czy…  „Cancana” i rosyjską „Kalinkę”! A wszystko to okraszone muzycznym akompaniamentem sekcji rytmicznej. Taką mieszkankę wybuchową usłyszymy także podczas trzech polskich koncertów Bel Suono jesienią tego roku.

 

Bel Suono w różnym składzie występuje od dziesięciu lat. Obecnie w zespole grają Vasily Opalev, Kirill Gushin i Anton Mosenkov. W koncertach zawsze towarzyszy im także trzyosobowa sekcja rytmiczna a na większych występach – także orkiestra symfoniczna. Trio urzekło ostatnio rosyjską publiczność na moskiewskim koncercie w Państwowym Pałacu Kremlowskim.

 


Trio przedstawiło też nowy repertuar, który znalazł się na ich ostatniej płycie „Magic”. Są na niej bardzo różne utwory, ale trzeba przyznać, że wszystkie w świetnej oprawie muzycznej z towarzyszeniem trzyosobowej sekcji rytmicznej oraz orkiestry. I to też dzięki nim trio brzmi oryginalnie i świeżo. Na uwagę zasługuje kilka pozycji. Kawałek „Quizas, Quizas, Quizas” zaczyna się w tradycyjnych rytmach latino, aby po chwili przybrać formę swingu.  Rozwinięcie tej kompozycji rozłożonej na trzy fortepianu to eksplozja dźwięków wypełnionych nie tylko klawiaturą fortepianu. Utwór ten kiedyś śpiewał po hiszpański Andrea Bocelli z Jennifer Lopez. Ale w ujęciu Bel Suono brzmi niemniej ciekawie! Chłopaki brawurowo wykonują także francuskiego „Cancana”, który choć nie jest daleki od oryginału, na pewno spotka się z uznaniem słuchaczy. Na płycie odnajdziemy także spokojny, ale niepokojąco brzmiący utwór „Horizons” z repertuaru formacji Genezis z wyraźną partią na perkusję. W tym kawałku fortepiany się tak splatają, że chwilami nie sposób wysłyszeć, czy gra jeden, dwóch, czy trzech pianistów. Zupełnie odwrotnie niż w pełnym pasji tangu „Por Una Cabeza / El Choclo”, gdzie każdy z muzyków podąża ze swoją ścieżką, świetnie tworząc całość dla tej pięknej kompozycji. Na krążku „Magic” znalazły się także utwory na wskroś klasyczne – czyli repertuar, z którego Bel Suono wyrosło. Są tutaj: uwertura z „Cyrulika Sewilskiego”, fragment „Kavatiny” z „Wesela Figaro” oraz „Marsz Turecki” z 40. Symfonii Mozarta. Na koniec do radosnego podrygiwania porwie wszystkich z pewnością słynna „Kalinka”! Bel Suono zagrało świetny materiał. A duża część z nowych utworów zabrzmi podczas trzech listopadowych koncertów jeszcze w tym roku:
8 listopada – w COS Torwar Warszawa
9 listopada – Sala Ziemi Poznań Congress Center
10 listopada – Do Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Bilety na występy Bel Suono można kupować za pośrednictwem www.prestigemjm.com.