11 listopada 2019

„Jezioro łabędzie” wciąż urzeka i czaruje

 

„Jezioro łabędzie” w wykonaniu The Royal Moscow Ballet ponownie wzbudził zachwyt polskiej publiczności! Nieprzeciętne umiejętności klasycznych tancerzy oraz piękną oprawę spektaklu docenili nie tylko miłośnicy klasyki. Tegoroczna trasa rosyjskich mistrzów objęła osiem miast: Kraków, Zabrze, Wrocław,  Warszawę, Ostródę Gdynię, Łódź i Poznań.

 

W tym roku The Royal Moscow Ballet ponownie wystawił historię o pięknym łabędziu.
„Jezioro łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski, z kolei libretto napisali: Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer. Autorami choreografii, która jest przebojem po dziś dzień są Marius Petipa i Lew Iwanow. Prapremiera legendarnego „Jeziora łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj 4 marca 1877 roku.

 

Historia tragicznej miłości pięknej Odetty i księcia Zygfryda wzrusza widzów na całym świecie.
Akcja tego dwuczęściowego przedstawienia w czterech scenach rozgrywa się na przemian nad jeziorem i na zamku, urzeka bogactwem strojów, układem choreograficznym i rozpoznawalną muzyką. To najbardziej klasyczny spektakl na całym świecie, a motyw tańca czterech baletnic w charakterystycznym geście znany jest także osobom zupełnie nieinteresującym się baletem. Jeśli do kompozycji ruchu, muzyki, kostiumów i scenografii dodać bajkową scenerię – wszystko razem tworzy nierozerwalną całość. W tym roku rosyjscy mistrzowie przywieźli ze sobą zupełnie nową scenografię, a także nowe stroje, co z pewnością dodało prestiżu przedstawieniom.

 

W dwuipółgodzinnych spektaklach pokazany został cały tragizm postaci, a publiczność w Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Warszawie, Gdyni, Łodzi, Poznaniu oraz po raz pierwszy w Ostródzie, na żywo reagowała na każdą trudniejszą, a także solową partię baletową. Na scenie pojawiło się w sumie około trzydziestu tancerzy, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W postać księcia Zygfryda wcielił się Oleg Eromkin, a w podwójnej roli Otylii i Odetty partnerowała mu Ludmiła Khitrova.

 

„Jezioro łabędzie” jest najważniejszym przedstawieniem w katalogu moskiewskich tancerzy, nic więc dziwnego, że sceniczną choreografię opanowali do perfekcji, co publiczność docenia za każdym razem. W ciągu 12 lat istnienia The Royal Moscow Ballet wystawił tę sztukę ponad 1500 razy. Podziwiało ją na całym świecie kilkaset tysięcy osób. W naszym kraju publiczność widziała „Jezioro łabędzie” w interpretacji moskiewskiego baletu już dwadzieścia cztery razy – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która już trzeci raz była organizatorem trasy baletowej The Royal Moscow Ballet w Polsce.

 

Galeria