21 października 2018

8 miast, 11 przedstawień i 18 tysięcy publiczności 

 

Tegoroczna trasa The Royal Moscow Ballet była znacznie dłuższa niż poprzednia i cieszyła się niebywałym zainteresowaniem. Dość powiedzieć, że „Jezioro łabędzie” wystawiane w Polsce, popularnością dorównuje największym gwiazdom światowych scen!

 

W dnach 14-21 października 2018 roku najsłynniejsze przedstawienia baletowe świata obejrzała w sumie 18-tysięczna publiczność w ośmiu miastach Polski, w: Warszawie (COS Torwar), Toruniu (CKK Jordanki), Poznaniu (Sala Ziemi MTP), Wrocławiu (Hala Stulecia), Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca), Krakowie (ICE Kraków), Łodzi (Klub Wytwórnia) oraz Gdyni (Arena Gdynia). W trzech miastach spektakl wystawiony został dwukrotnie: Toruniu, Poznaniu i Krakowie. W sumie więc przez osiem dni The Royal Moscow Ballet zatańczył jedenaście razy.


W rolę Odetty i Odylii wcieliła się w tym roku Anna Pigalkina, a jako Zygfryd partnerował  jej Ivan Negrobov. Złego czarnoksiężnika Rotbarta, który z premedytacją komplikuje plany zakochanej parze, zagrał Evgeny Silakov, z kolei partię w rosyjskim tańcu zatańczyła Natalia Gubanova, a w błazna wcielił się  Alexey Gerasimov. Towarzyszył im na scenie około 30-osobowy zespół The Royal Moscow Ballet.  Przepięknym ruchem, gestem i mimiką opowiedzieli oni historię miłości Odetty i Zygfryda do niezrównanej muzyki Piotra Czajkowskiego.

 

„Jezioro łabędzie” jest w repertuarze moskiewskiego baletu najważniejszym przedstawieniem, nic więc dziwnego, że sceniczną choreografię tancerze opanowali do perfekcji. Polska publiczność doceniając ich profesjonalizm, nie szczędziła braw, bardzo często także w ciągu trwania przedstawienia po szczególnie trudnych partiach solowych.

 

W dwóch miastach profesjonalistom towarzyszyli młodzi adepci sztuki baletowej. Na scenie Sali Ziemi w Poznaniu zaprezentowali się tancerze z Grupy Baletowej FANTAZJA działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. W Domu Tańca i Muzyki w Zabrzu swoje umiejętności przedstawili z kolei uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Specjalnie dla jednej i drugiej grupy tancerzy przygotowane zostały stroje, a młodzież musiała się nauczyć choreografii, którą odtańczyła wraz z dorosłymi artystami. Zaplanowane „wejścia” udały się znakomicie, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności zarówno w Poznaniu, jak i Zabrzu.

 

We wszystkich miastach publiczność miała okazję zakupić kolorowe wydawnictwo, przygotowane specjalnie na tegoroczną trasę The Royal Moscow Ballet. Znalazły się w nich m.in. informacje na temat odtwórców głównych ról, jak również ciekawostki na temat powstawania „Jeziora łabędziego” i o kompozytorze Piotrze Czajkowskim. Osobny rozdział poświęcono fabule spektaklu. Cały nakład programów sprzedano do ostatniego egzemplarza.

 

Kolejna trasa The Royal Moscow Ballet w Polsce potwierdziła ogromną popularność „Jeziora łabędziego”, a zachwyt publiczności nad kunsztem tancerzy dowiódł ich najwyższej klasy. Promotor trasy rosyjskich mistrzów baletu, agencja Prestige MJM, już zapowiada, że renomowany zespół być może jeszcze w naszym kraju zobaczymy. 

 

Galeria