Obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski

11 maja 2016

Wyjątkowe wyzwanie organizacyjne

 

16 kwietnia 2016 roku na INEA Stadion w Poznaniu odbyły się oficjalne obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości przebiegały pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", a gościem specjalnym wydarzenia był legat papieski, kardynał Pietro Parolin. W uroczystościach wzięło udział blisko 35.000 wiernych, niespełna 1500 artystów, a także kilkuset kapłanów. Na stadionie nie zabrakło również reprezentantów władzy państwowej oraz samorządowej.

 

16 kwietnia na długo pozostanie w pamięci wszystkich wiernych, którzy wzięli udział w uroczystych obchodach Jubileuszu Chrztu Polski. Od samego rana tłumy pielgrzymów pochodzących z różnych regionów Polski podążały w stronę stadionu INEI, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa Lech Poznań. Uroczyste wydarzenie zainicjowały pieśni w wykonaniu zespołów Arka Noego oraz Siewcy Lednicy oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Jan Budziaszek. Obchody Jubileuszu Chrztu Polski składały się z trzech części. Pierwsza to celebracje liturgiczne skoncentrowane na obrzędach chrzcielnych połączone ze świadectwami i uwielbieniem Boga. W nabożeństwie wzięli udział muzycy, chór, teatr, księża oraz tłumnie zgromadzeni świadkowie wiary. Wykonawcy wystąpili na imponującej scenie, o szerokości 72,5 metrów. Chór liczący ponad tysiąc wykonawców oraz orkiestrę poprowadził poznański muzyk i kompozytor Leopold Twardowski.

 

W ramach drugiej części na poznańskim stadionie odbyła się uroczysta Eucharystia. Mszę Świętą koncelebrowało kilkuset kapłanów, a wśród gości znaleźli się najwyżsi przedstawiciele Kościoła Katolickiego w Polsce. W centrum ołtarza podczas Mszy św. stanął krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz relikwie świętych i błogosławionych z trzydziestu pięciu polskich diecezji. Całość uroczystości była emitowana dla zgromadzonych wiernych na kilku telebimach, a także – z myślą o wszystkich osobach, które nie  mogły być obecne na poznańskim stadionie – także transmitowana na żywo na antenie ogólnopolskiej telewizji.

 

Oficjalne uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski zakończono wyjątkową inscenizacją musicalu „Jesus Christ Superstar”, zrealizowaną przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W tytułową rolę Jezusa wcielił się wokalista formacji TSA, Marek Piekarczyk. Spektakl zyskał niezwykle przychylne opinie krytyków oraz widzów.

 

– Z uwagi na rangę i wyjątkowość wydarzenia organizacja obchodów Jubileuszu była ogromnym wyzwaniem, któremu towarzyszyły wielomiesięczne przygotowania. Całość uroczystości okazała się ogromnym sukcesem organizacyjnym – przyznał Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, odpowiedzialnej za współorganizację wydarzenia.

 

Obchody Jubileuszu zostały zorganizowane przez agencję Prestige MJM wraz z Marcelin Management, operatorem stadionu, na zlecenie Archidiecezji Poznańskiej oraz Narodowego Centrum Kultury.

 

 

Oficjalny plakat

 

 

Galeria