31 lipca 2010

Koncert Jose Carrerasa w Toruniu

 
Jose Carreras, jeden z najwybitniejszych tenorów wszech czasów, zaśpiewał na zaproszenie firmy Prestige w Toruniu 31 lipca 2010 roku.
 
Koncert Jose Carrerasa cieszył się ogromnym zainteresowaniem fanów artysty, którzy na to wydarzenie przyjechali z całej Polski. Poza Toruniem, najwięcej biletów sprzedano w: Bydgoszczy, Białymstoku, Chrzanowie, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gnieźnie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Kaliszu, Koninie, Krakowie, Łodzi, Mysłowicach oraz w Warszawie. Bez najmniejszej przesady można stwierdzić, że 31 lipca 2010 roku na toruńskiej Motoarenie obecna była cała Polska.
 
Łącznie występ Hiszpana słuchało i oglądało na żywo około 10.000 osób.
 
– W ten oto sposób mieliśmy najprawdopodobniej do czynienia z największym w historii koncertem muzyki klasycznej w Polsce. Podobną publiczność zgromadził bowiem tylko w trakcie swojego występu w 2009 roku na stadionie Gwardii w Warszawie Andrea Bocelli. Natomiast już koncert Placido Domingo w Tetrze Wielkim w Łodzi w czerwcu 2009 roku obserwowało około 5.000 osób – podsumował Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM.
 
Występ Jose Carrerasa był wielkim wydarzeniem, co po zakończeniu koncertu podkreślali obecni na nim fani artysty i dziennikarze. Z wizyty w Toruniu zadowolony był również sam tenor i jego współpracownicy.
 
– Przede wszystkim chciałabym podziękować za wspaniałą gościnność. Wszyscy, w tym pan Carreras, czuli się bardzo mile przyjęci przez miasto Toruń oraz firmę Prestige. Było nam naprawdę miło współpracować z Państwem. Organizacja koncertu była perfekcyjna pod każdym względem – techniki, transportu, miejsc próby i koncertu – komentowała po koncercie Rosi Pritz, dyrektor zarządzający w managemencie Jose Carrerasa.
 
W trakcie koncertu wykonane zostały 24 utwory. Dziewięć z nich w części pierwszej i tyle samo w części drugiej. Na tym jednak wielkie święto muzyki nie zostało zakończone. Publiczność domagała się powrotu na scenę Hiszpana, co zaowocowało wykonaniem sześciu dodatkowych utworów na bis.
 
31 lipca 2010 roku w Toruniu nie zabrakło wyjątkowych gości. Z hiszpańskim tenorem występowała między innymi Justyna Steczkowska. Na scenie pojawiła się też Nataliya Kovalova. Wszystko odbyło się pod batutą Davida Gimeneza na przepięknie ozdobionej scenie. Do jej dekoracji wykorzystano aż 935 kwiatów!
 
Warto podkreślić, że Jose Carreras spędził w Toruniu cztery dni. W tym czasie nie ograniczył się tylko do występu na Motoarenie. Hiszpan odwiedził między innymi Szpital Miejski, a także był na toruńskiej starówce. Carreras wziął również udział w próbie, która odbyła się w Szkole Muzycznej, a po zakończenie koncertu przyjął zaproszenie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego na specjalny bankiet. Co warte jest podkreślenia, artysta wcale nie był do tego zobowiązany. Umowa przewidywała bowiem tylko występ na Motoarenie.
 
– Wszystkie pozostałe elementy wizyty udało się wypracować tylko dzięki dobrej współpracy organizatorów koncertu zarówno z artystą jak i z jego managementem – tłumaczył po zakończeniu koncertu Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.
 
Koncert zakończył się pełnym sukcesem organizacyjnym i dał Toruniowi zielone światło do organizacji kolejnych wielkich imprez. Wiele pod względem promocyjnym zyskało także miasto. – Wystarczy powiedzieć, że 5 sierpnia 2010 roku po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła „Carreras Jose Toruń” można było otrzymać 2.720.000 wyników. Promocja tego koncertu odbywała się naprawdę na bardzo szeroką skalę. O wizycie Jose Carreras w grodzie Kopernika informowały przez kilka miesięcy największe ogólnopolskie media. Śmiało można powiedzieć, że Toruń przez pewien czas był stolicą muzyki klasycznej – podsumował Mateusz Pawlicki z agencji Prestige MJM.
 

Sprawozdanie

Opinia

Okolicznościowe wydawnictwa [PDF]