Raptus, dowcipniś, melancholik – różne oblicza Zbigniewa Preisnera

13 czerwca 2019

Grono najbliższych osób Zbigniewa Preisnera wraca pamięcią do najlepszych wspomnień związanych z kompozytorem.  Artyści wspominają wspólną młodość, której mogli doświadczyć z Preisnerem, a także „małe grzeszki” muzyka, bo jak wiadomo słynie on także z dużej odwagi, przebojowości i niecodziennego poczucia humoru.

 

Andrzej Sikorowski z grupy „Pod Budą” określa Zbigniewa Preisnera mianem „raptusa” i wspomina jego czarny humor:
„ (…) moja żona miała do niego ogromny żal, bo kiedyś w Maszycach wrzucił ją w ubraniu do basenu, bo uważał, że to świetny dowcip. Moja żona nie uważała, że to świetny dowcip, ale.. ale bliskim ludziom się takie rzeczy wybacza”.
Z kolei, Marek Niedźwiecki, znany dziennikarz muzyczny, z sentymentem przytacza swoją wizytę w domku w górach u Preisnera. Pamięta jak dobrym gospodarzem był kompozytor i w jak ekskluzywnych warunkach mieszkał „ (…) odpadłem, jak wysunął się nagle ekran wielkości Pałacu Kultury, na którym oglądaliśmy telewizję”. 
Jerzy Trela, jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów, wraca pamięcią do ich wspólnej samochodowej, leśnej przygody, w której Preisner zasłynął dowcipem. Trela
z pewnością zapamięta go już na zawsze. Jaki to żart? Odpowiedź w newsie wideo.

 

 

Warto pamiętać, że doskonałą okazją do zapoznania się ze spectrum muzyki mistrza będzie jego jubileuszowy koncert zatytułowany Preisner's Music, który odbędzie się 5 października
w TAURON Arenie Kraków. W wybranych utworach wystąpią: Teresa Salgueiro, Lisa Gerrard
i Edyta Krzemień. Oprawą muzyczną zajmie się Sinfonia Varsovia w towarzystwie chóru Cracow Singers, natomiast o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. W trakcie koncertu wystąpi również światowej sławy top modelka Anja Rubik i legenda polskiego kina – Jerzy Trela. Całość opatrzona zostanie w wizualizacje dotyczące filmów, do których sam kompozytor stworzył muzykę. Bilety można nabywać za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM. Bilety już od 159,00zł.