22 września 2017

 

Już od powstania zespołu robili oszałamiającą karierę.  Na szczyty sławy weszli w ekspresowym tempie. Ich muzyka jest obecna po dziś dzień: w filmach, reklamach, bajkach, a nawet grach komputerowych. Współpracowali z wieloma artystami, a utwory, które stworzyli,  były numerem 1 na listach przebojów. Skąd się wziął ich fenomen, co doprowadziło ich do tego sukcesu, kim są członkowie zespołu? Oto 10 faktów dotyczących legendarnego zespołu Queen.
 

1. W skład zespołu od samego początku wchodzili: gitarzysta Brian May (70 lat), perkusista Roger Taylor (68 lat) i nieżyjący już wokalista Freddie Mercury (dzisiaj miałby 71 lat). Basista John Deacon (66 lat) dołączył do grupy rok później. Po śmierci Mercurego, od roku 2004 do grupy dołączył Paul Rodgers (68 lat), a od 2012 roku muzycy współpracują z Adamem Lambertem (35 lat).

 

2. Pierwsze wspólne koncerty muzycy grali jako grupa „Smile”, szukali jednak nowej nazwy dla swojej grupy. Freddie Mercury zaproponował „Queen”, mając pełną świadomość królewskiego brzmienia nazwy, a zarazem dwuznaczności tego słowa. W tamtych latach było to również wulgarne określenie homoseksualisty.

 

3. Muzyka zespołu wykorzystywana jest często w wielu produkcjach filmowych. Formacja  nagrała ścieżkę dźwiękową do filmu „Flash Gordon”, a następnie wydała ją jako samodzielny album. Muzycy nagrali także i wydali album „A Kind of Magic” z utworami napisanymi do filmu „Nieśmiertelny”. Także w grach komputerowych wykorzystywane są utwory („Grand Theft Auto”, „Guitar Hero”, „Rocksmith 2014 Edition”). Grupa wydała grę „Queen: The Eye”. Sony Computer Entertainment wypuściło sygnowaną przez Queen wersję gry SingStar, która zawiera 25 piosenek w wersji na konsolę PS3 oraz 20 w wersji na PS2. Ukazała się także gra na system iOS z muzyką Queen, oparta na motywach filmu „Flash Gordon”.

 

4. Queen ma na swoim koncie mnóstwo nagród m.in. Brit Award, nagroda Grammy, MTV. Zespół nagradzany był zarówno za poszczególne przeboje, albumy, single, teksty i kompozycje, jak również otrzymywał indywidualne nagrody za wokal czy grę na gitarze lub perkusji. Ponadto wielokrotnie doceniany był za całokształt twórczości. Na dwóch najważniejszych rynkach muzycznych na świecie, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ich albumy i single kilkukrotnie otrzymywały status złotej bądź platynowej płyty. W marcu 1996 roku Roger Taylor i Brian May odebrali w Warszawie w Teatrze Polskim nagrodę Fryderyki 1995 w kategorii „najlepszy album zagraniczny” (za krążek „Made in Heaven”).

 

5. Utwory Queen śpiewało wielu znanych artystów. Ich piosenki wykonywali m.in. Metallika, Guns N' Roses, Extreme, Def Leppard, U2, Robert Plant, Seal, Lisa Stansfield czy Liza Minnelli i Paul Young. Ponadto gościnnie z Queen śpiewały także takie gwiazdy jak: Elton John, David Bowie, George Michael, Wyclef Jean, Michael Jackson, Zucchero Annie Lennox czy nawet Montserrat Caballe

 

6. To do przeboju Queen „Bohemian Rhapsody”  został nakręcony pierwszy na świecie teledysk promocyjny – powstał on w cztery godziny i kosztował 4,5 tysiąca funtów.

 

7. Grupa Queen spędziła aż 1.389 tygodni na UK Albums Chart, będąc przy tym niekwestionowanym numerem 1. Zepchnęła na pozycję drugą dotychczasowych liderów – zespół The Beatles (1.293 tygodni), Elvisa Presleya (1.280 tygodni) czy U2 (1.150 tygodni). Statystyki te opublikowało wydawnictwo Guiness World Record.

 

8. Ostatni koncert w historii Queen odbył się 9 sierpnia 1986 roku w parku Knebworth i był to największy występ zespołu na terenie Wielkiej Brytanii (150-tysięczna publiczność, scena o powierzchni 560 m², 180 kolumn głośnikowych, system nagłaśniający o mocy pół miliona watów).

 

9. Zespół  wydał łącznie 15 albumów studyjnych, 8 albumów koncertowych, 16 kompilacji czyli wyselekcjonowanych zbiorów największych hitów, 9 zestawów płyt, aż 34 albumy video oraz 74 single i mini albumy.

 

10. Powstaje film o zespole i Freddim Mercurym pt. „Bohemian rapsody”, a jego premiera zaplanowana jest na 25.12.2018. Film reżyseruje Bryan Singer („X-Men”, „Podejrzani”), za scenariusz odpowiada Anthony McCarten („Teoria wszystkiego”) natomiast Brian May i Roger Taylor pełnią funkcje producentów wykonawczych.

 

Koncert zespołu Queen + Adam Lambert odbędzie się już 6 listopada w hali Atlas Arena w Łodzi. Bilety są jeszcze w sprzedaży. Można nabywać poprzez strony bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonóch Empik w całym kraju. Organizatorem show jest agencja Prestige MJM. 

 

Galeria