23 czerwca 2016

Panel dyskusyjny „Publiczność festiwalowa w Polsce” to kolejne wydarzenie towarzyszące tegorocznej edycji festiwalu w Jarocinie. Inicjatywa zostanie zorganizowana w ramach projektu badawczego „Muzyka, wartości, kultura. Jarocin re-study”. Dyskusja zostanie zorganizowana 7 lipca w Spichlerzu Polskiego Rocka.

 

W ubiegłym roku zrealizowane zostały badania publiczności festiwalowej. Projekt „Muzyka, wartości, kultura. Jarocin re-study” nawiązywał do badań z lat 1983 – 1984, bazując na zachowanych do dzisiaj ankietach i opracowanych wynikach. Dało to możliwość porównania tego, jak rozumie i przeżywa muzykę kilka różnych generacji. Zespół badawczy pracował podczas Jarocin Festiwal i OFF Festival. Waldemar Kuligowski, szef zespołu, przeprowadził dodatkowe badania na węgierskim O.Z.O.R.A. Festival. Mirosław Pęczak, ekspert tej grupy, był z kolei uczestnikiem badań w latach 80. 

 


– Kalendarz imprez festiwalowych jest rozdęty do granic możliwości czasowych, budżetowych i odbiorczych. Organizatorzy poszukują nowych pomysłów na ściągnięcie publiczności. Liczy się już nie tylko rozpoznawalna gwiazda, ale także atrakcje w postaci oryginalnej strefy gastronomicznej albo futurystycznego placu zabaw dla dzieci. Rozbudowują się programy dodatkowe, dzięki którym na festiwalu muzycznym można spotkać się z pisarzem albo obejrzeć spektakl.  Czy jednak publiczność nie jest zmęczona tą karuzelą atrakcji? A może do przeżywania muzyki potrzebuje tylko interesującego line-up’u? I czy festiwale muzyczne służą jeszcze wyrażaniu jakiegokolwiek buntu – zastanawia się Waldemar Kuligowski, koordynator projektu.


Ponad 800 ankiet, 50 wywiadów oraz nagrania audio, foto i video pozwoliły na sformułowanie pewnych wniosków w kontekście tak postawionych pytań. 7 lipca zostaną one przedstawione podczas panelu dyskusyjnego „Publiczność festiwalowa w Polsce”, który odbędzie się w Spichlerzu Polskiego Rocka. Przedmiotem debaty będzie m.in. kwestia tego, co oznacza dzisiaj bunt na festiwalu, za czym tęskni publiczność i czy muzyka jednoczy pokolenia, tworząc wspólnoty fanów. Zaprezentowane zostaną również fotografie, fragmenty nagrań video oraz opinie festiwalowych bywalców.

 

 

Jarocin'84, fotografie śp. Włodzimierza Pniewskiego ze zbiorów Spichlerza Polskiego Rocka


Koordynatorem projektu jest Waldemar Kuligowski – antropolog kulturowy, dr hab., profesor nadzwyczajny UAM, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W środowisku akademickim znany z nietypowych, często kontrowersyjnych poglądów.


Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal (7 – 9 lipca) zagrają m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos oraz Kobranocka. Bilety – jeszcze póki co w niższych cenach, gdyż przed samym festiwalem podrożeją – można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

Galeria