18 kwietnia 2018

2Cellos już za miesiąc przyjadą na występy do Polski. Nie komponują, nie piszą piosenek, ale ich koncerty przyciągają publiczność na całym świecie. Są za to autorami przeróbek największych hitów, które na żywo prezentują tak, że trudno usiedzieć w miejscu. W efekcie ich koncerty przypominają wielkie rockowe widowiska. Prezentujemy mniej znane fakty 2Cellos – zespołu dwójki prześlicznych wiolonczelistów.

 

1. Duet tworzy dwójka Chorwatów: Luka Sulić i Stjepan Hauser. Za promowanie swojego kraju na świecie, zespół został odznaczony orderem przyznanym przez prezydenta Chorwacji.

 

2. Zazwyczaj klasycznych wiolonczel używają podczas nagrań w studiu i do prezentacji klasycznego repertuaru, jak również zupełnie wyjątkowych projektów, jak na przykład koncert z udziałem orkiestry symfonicznej w chorwackiej Puli. Na elektrycznych grają zwykle w dużych halach, bo tego typu instrumenty są bardzo głośne, co daje większe możliwości. Przy czym preparują na nich dźwięki w taki sposób, że do złudzenia przypominają gitary elektryczne.

 

3. Kochają muzykę filmową, co odzwierciedlili na wydanym w marcu ubiegłego roku albumie „Score” zawierającym soundtacki znanych światowych produkcji. Szczycą się tym, że kilka lat temu nagrywali w studiu Ennio Morricone w Rzymie.

 

4. 2Cellos znani są przede wszystkim z aranżacji znanych utworów, ale na swoim koncie mają także wspólną kompozycję – „Celloverse”, którą często prezentują na koncertach. Mimo to twierdzą, że łatwiej jest komponować niż aranżować. Dwa lata temu stworzyli także melodię na napisy końcowe do filmu „Septembers of Shiraz” z udziałem Salmy Hayek i Adriana Brody. Póki co jednak skupiają się na coverach.

 

 

5. Aranżacja „Thunderstruck” – wielkiego przeboju grupy AC/DC zajęła wiolonczelistom aż trzy miesiące. „Zależało nam na czymś całkowicie nowym. Chcieliśmy, aby dobrze znany hit nabrał świeżości i zaskoczył wszystkich” – przyznali Luka i Stjepan. Jak powiedzieli, tak zrobili: cover w wykonaniu 2Cellos dobija już do 115 mln wyświetleń na Youtube.

 

6. Zapytani o zainteresowania bez wahania odpowiadają: Stjepan – uwodzenie kobiet. Luka – uprawianie sportów, zwłaszcza pływanie. 

 

7. Swoje oficjalne nagrania ubarwiają ciekawymi teledyskami. Pomysły na wideo wychodzą głównie od wiolonczelistów.

 

8. Obaj są znakomitymi i dobrze wykształconymi muzykami klasycznymi, mającymi za sobą mnóstwo konkursów i przeglądów instrumentalnych na całym świecie. Biorąc w nich udział rywalizowali ze sobą, ale przyznają, że od początku poczuli do siebie coś w rodzaju muzycznej chemii. Przy czym ich charaktery są zupełnie różne. „Gdybyśmy byli tacy sami – byłoby straszne” – przyznaje Luka Sulic. Mówienie w ich przypadku, że są jak ogień i woda ma głęboki sens.

 

9. Sami decydują o tym, co chcą grać i jaki przebój przearanżować na potrzeby dwóch wiolonczel. Reszta to ciężka praca. Zaczynając wspólne projekty byli mocno ukierunkowani na sukces. Jak mówią – „wyhodowali go” sobie. Przy tym zapewniają, że jest to praca zespołowa.

 

 

10. Do Polski na samodzielne koncerty w Gdańsku i Krakowie 2Cellos przyjadą drugi raz. Na ich pierwszy występ w listopadzie ubiegłego roku w COS Torwar bilety wyprzedały się na pół roku wcześniej. Luka i Stjepan towarzyszyli w trasie Eltonowi Johnowi i dzięki temu 6 lat temu trafili także do Łodzi. Sam gwiazdor należy do wielbicieli duetu.

 

Polskie koncerty 2Cellos odbędą się 18 maja w ERGO ARENA na pograniczu Gdańska i Sopotu oraz 19 maja w TAURON Arena Kraków. Bilety na oba wydarzenia można nabywać poprzez strony www.bilety.imprezyprestige.com oraz eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik w całym kraju. Koncerty organizuje agencja Prestige MJM.