30 kwietnia 2019

1 maja we Wrocławiu, już po raz siedemnasty, podjęta zostanie próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Aby ta sztuka się udała, potrzeba 7412 gitarzystów, którzy na wrocławskim Rynku wspólnie zagrają „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.  Dokonań zapisanych w Księdze Rekordów Guinnessa nie brakuje także sporej grupie artystów, którzy za sprawą agencji Prestige MJM koncertowali (lub wkrótce będą koncertować) w Polsce.

 

Wystarczy wspomnieć Roda Stewarta, który kilkakrotnie przyjmował „Prestiżowe” zaproszenie. Słynny Szkot trafił do Księgi Rekordów Guinnessa dzięki koncertowi, który w 1994 roku odbył się na plaży Copacabana w Rio de Janerio. Roda Stewarta słuchało wówczas około 3,5 miliona osób.

 

Amerykańska grupa Manowar znana jest z niesamowitej energii, solidnej dawki metalowych brzmień oraz spektakularnych koncertów, które do najcichszych z pewnością nie należą. To właśnie decybele sprawiły, że formacja, która w 2014 roku zagrała w katowickim Spodku – zaś dwa lata później na warszawskim Torwarze – trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Uznano ich za najgłośniej grający zespół na świecie. To nie koniec, bo zespół Manowar zapisał się w Księdze również dzięki „najdłuższemu koncertowi metalowemu”. 5 godzin i jedną minutę – tyle trwał ich występ na bułgarskim Kaliakra Rock Festival w 2008 roku.

 

 

Włoski tenor, Andrea Bocelli, który niespełna dwa lata temu zafundował morze wrażeń podczas wyjątkowego koncertu na Wałach Chrobrego w Szczecinie, a 11 maja uświetni swoim występem obchody stulecia Uniwersytetu Poznańskiego ma szczęście do oddanej publiczności. Jego dotychczasowe albumy na całym świecie sprzedały się w nakładzie przekraczającym 80 milionów egzemplarzy. Zaś wydany dokładnie 20 lat temu album „Sacred Arias” (szósty w dyskografii Bocellego) odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa za jednoczesne zajmowanie pierwszych trzech miejsc na liście albumów muzyki klasycznej w Stanach Zjednoczonych.

 

Ponad 30 milionów sztuk płyt udało się dotąd sprzedać zespołowi Il Divo. Szalenie popularni w naszym kraju, panowie z pop-operowego kwartetu, 20 lipca zagoszczą w łódzkiej Atlas Arenie. Będzie to już piąty ich koncert organizowany przez agencję Prestige MJM. Warto przypomnieć, że w 2006 roku Księga Rekordów Guinnessa określiła Il Divo jako najbardziej komercyjną, klasyczną grupę crossover w historii muzyki.

 

Artystą, który nagrał najwięcej płyt w największej liczbie języków  (14),  co zostało uwiecznione w Księdze Rekordów Guinnessa, jest Julio Iglesias. Legendarny piosenkarz, który swoją działalność artystyczną z powodzeniem kontynuuje od pół wieku, śpiewa m.in. w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim, niemieckim czy włoskim, ale także filipińskim czy indonezyjskim. 18 czerwca Julio Iglesias da popis swych umiejętności na warszawskim Torwarze.

 

Rekord Guinnessa w kategorii „najszybszy pianista na świecie” należy natomiast do Petera Bence. Pochodzący z Węgier artysta, w ciągu minuty potrafi uderzyć w klawisze fortepianu aż 765 razy! Ten wirtuoz fortepianu (który jest zarazem kompozytorem i producentem) podczas tegorocznej jesieni wystąpi w naszym kraju aż czterokrotnie: 23 września w Poznaniu, 24 września w Zabrzu, 7 października w Warszawie oraz 24 listopada w Krakowie.

 

Bilety na koncerty Andrei Bocellego, Julio Iglesiasa, Il Divo oraz Petera Bence można nabywać za pośrednictwem strony internetowej: www.prestigemjm.com.