22 czerwca 2016

"Powracająca fala" – film dokumentalny Michała Wiraszko będzie miał prapremierę podczas Jarocin Festiwal 2016. Trzy dekady, dwa ustroje i jedno społeczeństwo. Sztuka i polityka prowadzą ze sobą toksyczny romans, a młodzi negują starych. Ten film to opowieść o atmosferze wielkich przemian z perspektywy niewielkiego Jarocina i o sile muzyki. Pokaz odbędzie się 9 lipca w jarocińskim Kinie Echo. Będzie jedną z imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu.

 

– Kiedy Marty McFly w filmie „Powrót do przyszłości” przywędrował z roku 1985 do 2015 nie był zadowolony z tego, co zobaczył. Wrócił 30 lat wstecz, aby odkręcić przyszłość. Bohaterowie „Powracającej fali” są w gorszym położeniu. Nie cofną się w czasie –  mówi Michał Wiraszko, poznański muzyk i autor tekstów, który podjął się reżyserii filmu dokumentalnego. I pyta: – Jak zareagowaliby, gdyby 30 lat temu zobaczyli siebie dzisiejszych?. Odpowiedzią jest film dokumentalny "Powracająca fala".


Trzydzieści lat temu w filmie „Fala” Piotr Łazarkiewicz sportretował nie tylko festiwal w Jarocinie. Z odmiennych perspektyw – artystów, polityków i młodego pokolenia pielgrzymującego do Jarocina – ukazał społeczeństwo u progu dziejowych przemian i budzącą się świadomość.

 

Fot. Artur Jędrzejak


Zapytani przez Łazarkiewicza o przyszłość, nie snuli kolorowych wizji. Towarzyszyła im zachowawczość, klaustrofobia i… fantastyczna muzyka. Co z ich przewidywań się spełniło, czego się nie spodziewali? Kim są dzisiaj? Jak zmieniła się Polska, a co pozostało w nas niezmienne? Co odziedziczyliśmy po poprzednich generacjach i co dostaną w spadku kolejne dekady? O to pytał Michał Wiraszko. Odpowiedzi udzielili  bohaterowie "Fali" Piotra Łazarkiewicza sprzed 30 lat, m.in. Paweł Kukiz, Paweł Gumola, Tomek Lipiński, Olaf Deriglasoff i dwóch Robertów – Brylewski i Gawliński – wtedy debiutujący muzycy, dziś w skrajnie odmiennych rolach. O przyszłości w przyszłości opowiedzą ówcześni nastolatkowie z festiwalowej publiczności – dziś dojrzali ludzie, a także politycy i reprezentanci władzy z połowy lat 80. (Czesław Robakowski – naczelnik miasta i gminy oraz Marian Sikorski – przewodniczący Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego). Po 30 latach opowiadają swoją historię na nowo.


W narratorów filmowych wcielili się Magdalena Łazarkiewicz i Walter Chełstowski – osoby najbliżej związane z festiwalem i filmem z roku 1985.

 

"Powracająca fala" to pierwsza produkcja filmowa Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. Za pomysł i reżyserię odpowiada Michał Wiraszko, muzyk i autor tekstów, z Jarocinem związany szczególnie – w latach 2008-2010 był dyrektorem artystycznym festiwalu. Autorami zdjęć są Artur Jędrzejak i Grzegorz Lipiec. Ten drugi – założyciel grupy filmowej SKY Piastowskie z Zielonej Góry i laureat wielu nagród filmowych – jest odpowiedzialny również za montaż.

 

Prapremierowy pokaz odbędzie się 9 lipca o godz. 16.00 w kinie Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie. Wstęp wolny. 

 

Making of z produkcji filmu, czyli 108 sekund z tego, jak powstawała "Powracająca fala":

 

 

 

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal zagrają m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos oraz Kobranocka. Bilety – jeszcze póki co w niższych cenach, gdyż przed samym festiwalem podrożeją – można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

 

Fot. Artur Jędrzejak

Galeria