Polska gotowa, by powiedzieć „Hello” Lionelowi Richie

24 czerwca 2016

Lionel Richie jest już coraz bliżej Gdańska! Za niecały miesiąc amerykański gwiazdor wystąpi w Polsce. Oprócz wyjątkowej atmosfery i niezapomnianych emocji, tego wieczoru nie zabraknie również legendarnego „Hello”. Koncert króla muzyki soul i pop odbędzie się 21 lipca w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM.

 

Choć Lionel Richie ma na koncie niezliczoną ilość ponadczasowych i rozpoznawalnych na całym świecie przebojów, jeden z nich w sposób szczególny wpisał się w historię kariery wokalisty. Utwór "Hello", bo o nim mowa, został wydany w 1984 roku jako trzeci singiel z albumu Lionela Richie, pt. "Can't Slow Down". Kompozycja sięgała szczytów najbardziej prestiżowych list przebojów na długo przed tym, nim jej tytuł zaczął być jednoznacznie kojarzony z ubiegłorocznym hitem Adele. Singiel dotarł m.in. do 1. miejsca na trzech listach przebojów „Billboardu”: Hot 100; Hot R&B/Hip-Hop Songs i Hot Adult Contemporary Tracks. Piosenka wspięła się również na szczyt brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart.

 

 

Jak przyznają eksperci, mimo upływu dekad popularność tej piosenki nigdy nie zmalała:
– Kiedy "Hello" ujrzało światło dzienne, miałem zaledwie 2 lata. Minęło jeszcze kilkanaście, zanim po raz pierwszy trafiła świadomie do moich uszu. Samo to mówi już wiele o kompozycji, która przetrwała próbę czasu. I nadal świetnie sobie radzi, będąc chyba najbardziej rozpoznawalnym utworem Lionela. Do tej pory często sięgają po nią wszelkiego rodzaju rozgłośnie radiowe. Fakt ten, po 32 latach, tylko udowadnia ponadczasowość tego utworu. Wielokrotnie wykorzystywana przez przemysł filmowy i telewizyjny, jak i reklamowy, z otwierająca frazą, którą znają nie tylko melomani, ale również przeciętni słuchacze muzyki popowej. Absolutna klasyka gatunku – ocenia Łukasz Szaciłowski, dziennikarz muzyczny Radia Centrum.

 

– Z przebojami lat 80. zwykle bywa tak, że w XXI wieku traktowane są trochę protekcjonalne, często zalatują kiczem i rzadko kiedy postrzegane są poważnie. "Hello" Lionela Richie to jeden z wyjątków od tej reguły. Jest sentymentalny i piękny, a do tego niezwykle wzruszający. I to wszystko bez ocierania się o kicz. O jego niesłabnącej popularności świadczy też popularność "Hello" wśród u innych artystów – piosenka była coverowana aż 13 razy! – dodaje Krzysztof Sokalla, Redaktor Serwisu Onet Muzyka.

 

 

Lionel Richie urodził się w 1949 roku, w amerykańskiej miejscowości Tuskegee w Alabamie. Początek kariery artysty przypadł na wczesne lata 70., gdy Richie występował jako frontman soulowo-funkowej grupy The Commodores, znanej z takich utworów jak „Easy” oraz „Three Times a Lady”. Dekadę później piosenkarz postanowił rozpocząć karierę solową, która bardzo szybko wyniosła go na szczyty notowań międzynarodowych list przebojów. Pierwszy album wokalisty, zatytułowany po prostu "Lionel Richie", ukazał się w 1982 roku, błyskawicznie sprzedając się w nakładzie 4 milionów sztuk.

 

Bieżąca trasa koncertowa to podsumowanie dotychczasowej kariery oraz niezwykle pomyślnego roku działalności artystycznej, w ramach którego Lionel Richie wystąpił m.in. na scenie Glastonbury, a także na tegorocznym rozdaniu nagród Grammy, w trakcie którego został okrzyknięty "Człowiekiem Roku MusiCares". Kilka tygodni temu wokalista otrzymał również prestiżową nagrodę „Songwriters Hall of Fame”.


Lionel Richie wystąpi w gdańsko – sopockiej ERGO ARENIE 21 lipca 2016 roku. Wejściówki można nabywać poprzez stronę prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.