Półfinał przeglądu „Jarocin – Antyfest Antyradia” już w sobotę!

17 czerwca 2016

W sobotę, 18 czerwca poznamy tegorocznych finalistów przeglądu „Jarocin – Antyfest Antyradia”. Półfinał przeglądu odbędzie się w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka. Na scenie zaprezentuje się 12 zespołów. Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony podczas festiwalu w Jarocinie, który odbędzie się w dniach 7 – 9 lipca.


Choć geneza jarocińskiego konkursu młodych talentów nierozerwalnie łączy się z Jarocinem, w ubiegłym roku organizatorzy postanowili po raz pierwszy poszerzyć zasięg przeglądu. Pomysł na organizację eliminacji w kilku miastach Polski okazał się strzałem w dziesiątkę. Na taką samą formułę przesłuchań zdecydowano się również w tym roku.


– Zeszłoroczna edycja była bardzo udanym przedsięwzięciem. Konkurs pokazał, że hasło Jarocin cały czas działa. Podczas eliminacji w poszczególnych miastach, do których udało mi się dotrzeć, miałam okazję zobaczyć niesamowitych artystów. Poziom był naprawdę wysoki. Myślę, że ogromną wartością tegorocznej edycji jest stała komisja, z Leszkiem Biolikiem na czele oraz współpraca z Antyradiem – ocenia Julia Rzepka, kierownik Spichlerza Polskiego Rocka.


W tym roku koncerty eliminacyjne odbyły się w Sopocie, Poznaniu, Zabrzu, Warszawie oraz Lublinie. Młode zespoły przez cały okres trwania eliminacji ocenia jury w składzie: Leszek Biolik, znany muzyk i producent, związany przez wcześniej z legendarną Republiką, a następnie projektem Nowe Sytuacje, Marcin Bąkiewicz, szef muzyczny Antyradia oraz Tomasz Jankowski, przedstawiciel Prestige MJM.

 


Jak oceniają jurorzy, tegoroczni uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom oraz zróżnicowanie gatunkowe swojej twórczości.
– Na początku mieliśmy sporo kapel metalowych, co było konsekwencją tego, że jednym z headlinerow Jarocin Festiwal jest grupa Slayer, a zwycięzca „Jarocin – Antyfest Antyradia” wystąpi na dużej scenie właśnie przed tą formacją. Wiele mogło wskazywać, że konkurs zostanie zdominowany właśnie przez ten gatunek, a jednak stało się inaczej. Polfinał będzie różnorodny, co uważam za duży plus. Podczas 5 dotychczasowych koncertów eliminacyjnych pojawiło się sporo naprawdę fajnych kapel, z dużym potencjałem. Każdy z naszej trójki zapewne ma już swoich faworytów i teraz bacznie będziemy się im przyglądać. Ja mam z 2-3 takich wykonawców – przyznaje Tomasz Jankowski.


Sobotni półfinał przeglądu rozpocznie się o godzinie 17:00. Spośród 12 wykonawców do ścisłego finału awansuje 8 zespołów. O możliwość zaprezentowania się podczas Jarocin Festiwal (7 – 9 lipca) walczyć będą:

 

* Andrzej Kowalsky Band (Łódź)
* Aterra (Warszawa)
* Bleach (Dęblin)
* Cowshed (Gdańsk)
* Diversity (Bielsko-Biała)
* Headwind (Poznań)
* InDespair (Wrocław)
* Kwadra (Kędzierzyn-Koźle)
* Mass Solitude (Bytom)
* Sharon (Zielona Góra)
* Strażacy (Warszawa)
* The Primes (Warszawa)


Gościem specjalnym wieczoru będzie grupa SIQ, projekt współtworzony przez Anię Brachaczek (BiFF, ex-Pogodno) oraz Macieja "Ślimaka" Starostę (Acid Drinkers, Flapjack). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Współorganizatorem półfinału jest Fundacja FanRock.

 


– W Spichlerzu Polskiego Rocka spodziewamy się wyjątkowej atmosfery. Dla nas festiwal już trwa, właśnie z powodu „Jarocin – Antyfest Antyradia”. Wspaniale będzie poczuć tę atmosferę już w najbliższą sobotę. Mam nadzieję, że konkurs z roku na rok będzie coraz ważniejszym wydarzeniem. Pomimo przeróżnych możliwości, dzięki którym można zaistnieć, uważam, że siłą Jarocina cały czas powinien być konkurs młodych kapel. Ogromne zainteresowanie konkursem pokazuje, że Jarocin nadal jest wyjątkowy. Zeszłoroczni zwycięzcy – zespół BLUE DEEP SHORTS – nagrał sesję dla Otwartej Sceny, Leszek Biolik wsparł ich producencko i będą także supportem na koncercie Lionela Richie. Zatem można podbijać rynek muzyczny dzięki temu konkursowi – dodaje Julia Rzepka.


Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal zagrają m.in. Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien, Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabanos oraz Kobranocka. Bilety – jeszcze póki co w niższych cenach, gdyż przed samym festiwalem podrożeją – można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.