Placido Domingo zwiedzał Poznań i modlił się za papieża

26 kwietnia 2014
Placido Domingo po raz kolejny udowodnił, że koncert w Poznaniu jest dla niego czymś znacznie więcej niż kolejnym występem w karierze. Artysta w stolicy Wielkopolski pojawił się już w piątek, po to by wraz z synem i żoną zwiedzić Bramę Poznania i katedrę na Ostrowie Tumskim.
 
Na przygotowania do koncertu z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II Placido Domingo zarezerwował w swoim kalendarzu kilka dni. Do Polski dotarł i tak dzień później niż planował, ponieważ miał problemy z przelotem z Nowego Jorku. To nie skomplikowało jednak jego planów. – Od początku mówił nam, że chciałby zobaczyć Poznań, a w szczególności poznać miejsca związane z Janem Pawłem II – wyjaśnił Janusz Stefański z agencji koncertowej Prestige MJM.
 
Swoje plany Domingo musiał odłożyć do piątku. Wtedy wraz z synem i żoną zwiedził Bramę Poznania i katedrę na Ostrowie Tumskim. Towarzyszył mu prezydent Ryszard Grobelny, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski, a także poznańscy duchowni. Artysta od początku wykazywał duże zainteresowanie i zadawał sporo pytań. – Zrobił wrażenie normalnego człowieka. Pokazał, że ma zainteresowania jak każdy z nas i nie jest gwiazdą poruszającą się gdzieś daleko od ziemi. Był bardzo zainteresowany miejscem, w którym wystąpi, a w szczególności jego związkiem z papieżem. O to pytał naprawdę dużo – powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
 
W trakcie zwiedzania katedry Domingo poprosił również o chwilę ciszy, którą przeznaczył na modlitwę w intencji papieża Jana Pawła II. Znalazł również czas dla dziennikarzy i opowiedział o swoich emocjach związanych z koncertem, jego przebiegu, a także przedstawił artystów, którzy będą towarzyszyć mu na scenie. Warto dodać, że na wycieczkę po Poznaniu poza rodziną tenora wybrały się z dwie sopranistki – Angel Joy Blue i Micaela Oeste, które poznańska publiczość zobaczy w niedzielę na scenie podczas koncertu. – Dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II będzie bardzo ważny dla Polski. Równie istotny dla całego świata był dzień, w którym wybrano go papieżem – powiedział Placido Domingo. – Pierwsza część koncertu będzie opierać się na wierszach Jana Pawła II. Druga to klasyczny repertuar operowy, który wykonuję z reguły na swoich występach. Dołożymy wszelkich starań, aby ten koncert posiadał odpowiedni do okazji wymiar religijny – dodał artysta.
 


Wzruszenia nie krył również syn słynnego tenora, dla którego koncert w Poznaniu wiąże się z dodatkową tremą. – Po raz pierwszy będę śpiewać z ojcem i dwiema sopranistkami – powiedział Placido Domingo JR. – To dla mnie bardzo ważny projekt. Równie istotny jak dla wszystkich z powodu papieża. Skomponowałem trzy utwory na bazie jego poezji i chcę skorzystać z okazji, by zaśpiewać je wspólnie z moim ojcem – dodał. 
 
Wyjątkowość koncertu w Poznaniu podkreślali także inni artyści, którzy wezmą w nim udział.  – To mój pierwszy raz w Polsce. Bardzo się cieszę, że będę mogła dla Państwa zaśpiewać z powodu tej wyjątkowej okazji – powiedziała Angel Joy Blue. – Ja z kolei jestem w Waszym kraju po raz drugi. Kilka lat temu miałam okazję wystąpić w Warszawie u boku Mariusza Kwietnia w inscenizacji "Don Giovanni". Również bardzo się cieszę, że będe mogła wziąć udział w tym przedsięwzięciu – dodała z kolei druga z sopranistek Micaela Oeste.
 
Już teraz wiadomo, że na koncercie pojawi się około 7 tysięcy osób. Warto jednak dodać, że bilety na to wyjątkowe wydarzenie cały czas znajdują się w sprzedaży.