Pierwsza odsłona „Jeziora łabędziego” w Łodzi zauroczyła widzów

1 lutego 2022

Gracja, wdzięk, piękne stroje, osławiona muzyka i zachwyt publiczności. Tego wszystkiego nie brakowało podczas pierwszego przedstawienia „Jezioro łabędzie” w wykonaniu The Royal Moscow Ballet w Klubie Wytwórnia w Łodzi. Przed tancerzami jeszcze sześć tanecznych wieczorów w Polsce. Spektakle rosyjskich mistrzów baletu cieszą się w tym roku ogromnym zainteresowaniem.
 

Balet to widowisko teatralne, którego głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany według ustalonej choreografii, z towarzyszeniem muzyki i na tle dekoracji. Tu liczy się precyzja ruchu i zdolności aktorskie, których tajniki zgłębiać można przez wiele lat, a i tak nie dojść do pierwszo- czy nawet drugoplanowych ról. Do The Royal Moscow Ballet trafiają wyłącznie najlepsi tancerze, wywodzący się z najbardziej renomowanych szkół baletowych w Rosji. Znaleźli się w nim absolwenci tak prestiżowych uczelni, jak m.in. Akademia Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Sankt Petersburgu, czy Moskiewska Państwowa Akademia Choreografii, znanej jako Akademia Baletu Bolszoj. Kunszt i wypracowaną precyzję ruchu widać było podczas pierwszego przedstawienia tegorocznej trasy The Royal Moscow Ballet.

 

„Jezioro łabędzie”, z jakim tancerze po raz kolejny przyjechali do naszego kraju, to najbardziej znany spektakl baletowy na świecie, nic więc dziwnego, że znalazł się także w repertuarze The Royal Moscow Ballet. Opowiada miłosną, tragiczną historię Odetty i Zygfryda. Akcja rozgrywa się w kilku miejscach: w dworskiej bibliotece, nad brzegiem jeziora oraz na zamku podczas balu. Nawet jeśli ktoś nie był na spektaklu, to i tak z pewnością kojarzy główny motyw muzyczny i fragment choreografii, gdy cztery baletnice trzymając się za ręce w strojach łabędzi tańczą charakterystyczny układ. Taniec w połączeniu z muzyką Piotra Czajkowskiego uczynił ten spektakl klasykiem gatunku.

 


 

– „Jezioro łabędzie” jest w naszym repertuarze już od bardzo długiego czasu, ale za każdym razem odkrywam tę muzykę ponownie. Muzyka Czajkowskiego jest magiczna, co czyni ją nieśmiertelną. Zdecydowaliśmy się przywieźć ten spektakl do Polski raz jeszcze, ponieważ po raz kolejny chcemy podzielić się z polską widownią tym wielkim dziełem rosyjskiej sztuki – stwierdza Anatoly Emelianov, założyciel, tancerz i główny choreograf The Royal Moscow Ballet. W tym roku Anatoly odtwarza rolę błazna w „Jeziorze łabędzim”.       

Każdy zespół tańczy „Jezioro łabędzie” w pewnym sensie inaczej, zachowując jedynie motyw przewodni oraz piękną muzykę Piotra Czajkowskiego. Dlatego też jest tak ważne, aby dać szansę tej sztuce nie tylko samej w sobie, ale przede wszystkim w aranżacji i wykonaniu prawdziwych mistrzów. Może się okazać, że odkryjemy nową wersję znanego nam już baletu, w której zakochamy się bez pamięci?! Taka szansa będzie i to w najbliższym czasie.

 


 

– The Royal Moscow Ballet jest bez wątpienia jednym z najlepszych zespołów baletowych na świecie, a prezentowana przez niego historia Odetty i Zygfryda – najpiękniejsza ze wszystkich innych znanych widowisk. Gracja i wdzięk tancerek wraz z najwyższej próby piruetami i półobrotami prezentowanymi w tej sztuce, to coś, co trzeba zobaczyć. Czekamy już na kolejne przedstawienia podczas tegorocznej trasy – mówi Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM.
 

Miłosną historię Odetty i Zygfryda zobaczą jeszcze widzowie sześciu miast:
2 lutego 2022 – Sala Ziemi Poznań
3 lutego 2022 – Miasto Ogrodów Katowice
4 lutego 2022 – ICE Kraków
5 lutego 2022 – Hala Stulecia Wrocław
6 lutego 2022 – Torwar Warszawa
7 lutego 2022 – CSK Lublin

Bilety na: biletserwis.pl

Organizatorem spektakli „Jezioro łabędzie” w wykonaniu The Royal Moscow Ballet jest agencja Prestige MJM.