6 lipca 2016

Pięciometrowa instalacja przedstawiająca głowę z okładki legendarnej płyty oraz winylowy singiel tłoczony na żywo w Jarocinie to dwie znaczące niespodzianki jakie zostały przygotowane w związku z koncertem specjalnym „Nowsza Aleksandria”, który odbędzie się podczas Jarocin Festiwal 2016. Podczas koncertu zostanie przypomniana pomnikowa płyta „Siekiery” nagrana dokładnie trzydzieści lat temu. 


Najważniejszy element scenografii już jest – ponad pięciometrowa instalacja przedstawiająca głowę z okładki płyty "Nowa Aleksandria" Siekiery.  Pierwsze próby w pełnym – miejmy nadzieję, że ostatecznym składzie osobowym – od dziś w Jarocinie. Koncert "Nowsza Aleksandria" w piątek o 21.20 podczas Jarocin Festiwal 2016, a w sobotę coś, czego jeszcze nie było . Koncert "Nowsza Aleksandria" już w piątek o 21.20 podczas Jarocin Festiwal 2016, a w sobotę coś, czego jeszcze nie było. Zaledwie kilkanaście godzin po zakończeniu koncertu jego fragment będzie dostępny na winylowym singlu tłoczonym w limitowanej edycji na żywo w Jarocinie.


Pod koniec roku 1986, nakładem wydawnictwa Tonpress, ukazała się “Nowa Aleksandria” puławskiego zespołu Siekiera – tego samego, który ledwie dwa lata wcześniej zaszokował, skonsternował i zarazem podbił jarocińską publiczność. Dziś jest to dzieło w pewnych kręgach klasyczne i legendarne, w innych niedostatecznie znane, rozumiane i doceniane. Jego miejsce w panteonie polskiej fonografii jest jednak niepodważalne, a lider grupy i główny autor repertuaru, Tomasz Adamski, to dla niektórych postać nieomal pomnikowa – jakkolwiek niezgłębiona, niszowa i tajemnicza.

 


Po trzydziestu latach od premiery, ikoniczne nagrania publiczności festiwalu w Jarocinie przypomni Drivealone, czyli poznański multiinstrumentalista, producent i kompozytor Piotr Maciejewski w towarzystwie skompletowanych na to wydarzenie muzyków oraz specjalnie zaproszonych, charyzmatycznych wokalistów. Pierwotnie mieli nimi być m.in. Katarzyna Nosowska i Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Niestety, w niedzielę Katarzyna Nosowska zerwała ścięgno Achillesa. We wtorek przeszła operację. Kontuzja wykluczyła ją z tego projektu.

– Naprawdę bardzo mi przykro. Przepraszam zarówno publiczność, która szykowała się na to wydarzenie, jak i organizatorów, którzy włożyli mnóstwo pracy – napisała na profilu społecznościowym. Kilka godzin później Michał Wiraszko – producent projektu "Nowsza Aleksandria" poinformował: – Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy chyba artystę, który włoży w Nowszą Aleksandrię nie mniej serca, co Kaśka – a na pewno całe, jakie posiada. Piątkowego wieczoru dołączy do nas Jakub Wandachowicz  – niegdyś mózg Cool Kids of Death, dziś artysta w życiu i pracy.

 

Jest już gotowy najważniejszy element scenografii tego widowiska – zbudowana przez jarocińskiego mistrza sztuki pracy ze stalą Jarosława Porzucka – gigantyczna głowa z okładki płyty "Nowa Aleksandria" z 1986 roku. W środę wieczorem zostanie przetransportowana przez ulice miasta na obiekty festiwalowe, aby w nocy uczestniczyć w próbach wyświetlania wizualizacji. Efekty tych działań można zobaczyć już w piątek o godz. 21.20 na głównej scenie Jarocin Festiwal 2016.
Fragment koncertu będzie można usłyszeć już kilkanaście godzin później na płycie. Za sprawą Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie, samorządów Gminy Jarocin i Miasta Puławy oraz Archiwum Trasa W-Z w sobotę w Galerii Skarbczyk w sobotę o godz. 14.00 rozpocznie się sprzedaż limitowanej edycji 50 sztuk 7-calowych  winylowych singli z fragmentami piątkowego koncertu, a także ostatniego występu zespołu Siekiera z 6 grudnia 1986 roku. Płyty będą produkowane na bieżąco w Galerii Skarbczyk. Cena jednego unikatowego singla to 40 zł. Wydarzeniu będzie towarzyszyła giełda płyt winylowych.

 

Jarocin Festiwal 2016 rozpoczyna się już jutro. Potrwa do 9 lipca. Bilety na to wydarzenie można kupować poprzez stronę www.prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik. 

 

 

Galeria