Peter Bence – co łączy go z Edem Sheeranem?

10 września 2019

Przyznaje, że muzyki fortepianowej na co dzień nie słucha, chociaż sam jest pianistą. Na scenie występuje sam i, podobnie jak Edowi Sheeranowi, niepotrzebny mu zespół muzyczny. Co jeszcze łączy go ze sławnym Brytyjczykiem?

 

Na scenie występuje tylko on, ale za to brzmi – jak cały zespół muzyczny! Zupełne tak samo jak jego rówieśnik Ed Sheeran, mający do dyspozycji tylko swoją gitarę, Peter Bence koncertuje jedynie z towarzyszeniem fortepianu i wydobywa z niego… perkusyjne dźwięki! Przyznaje, że to jego sposób na muzykę. I, co może dziwić, prawie wcale nie słucha klasyki fortepianowej.

 

 

– Moje inspiracje pochodzą z całkiem innej strony. Nie chcę powtarzać tego, co ktoś już kiedyś zrobił. Dla mnie ważne jest to, aby tworzyć coś prawdziwego. Wiem, że niektórzy pianiści dokładają dodatkowe efekty do swojej gry, ale szczerze – to nie natknąłem się nigdy na kogoś, kto grałby właśnie w taki sposób jak ja – przyznaje Peter Bence.
To, że pianista samotnie występuje na scenie – nie jest niczym nowym, zwłaszcza dla muzyka klasycznego. Peter Bence nie jest jednak zainteresowany takim rodzajem koncertowania, ponieważ sam uważa się za nie dość dobrego w tej dziedzinie. Postanowił zatem pozostać przy wyuczonym instrumencie, ale swoją grę urozmaicił przez dołączenie do niego urządzenia do przetwarzania dźwięków i efektów – loopera.

 

– Nie chcę powiedzieć, że jestem pionierem, nie o to tutaj chodzi, ale nigdy nie widziałem, żeby ktoś grał na pianinie z użyciem loopera. Oczywiście looper jest już spopularyzowany w świecie muzyki i ta technika znana jest chociażby wśród fanów Eda Sheerana, który grając na gitarze, nie potrzebuje dodatkowych muzyków. Jeśli jednak mówimy o pianinie, nie znam żadnego znanego pianisty, który znany byłby właśnie z takich metod – mówi Peter Bence.

 

Jeśli ktoś chce usłyszeć na żywo jedynego w swoim rodzaju pianisty używającego dodatkowo sprzętu charakterystycznego dla gitarzystów – i dzięki temu brzmiącemu jak nikt inny na świecie – będzie taka okazja! Peter Bence, mający na swoim koncie rekord Guinessa w najszybszym uderzaniu o klawiaturę w ciągu jednej minuty, przyjedzie na cztery koncerty do Polski. Jego występy odbędą się:


23 września w Sali Ziemi Poznań Congress Center, – oficjalne wydarzenie, – bilety,
24 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, – oficjalne wydarzenie,bilety,
7 października w COS Torwar Warszawa, – oficjalne wydarzenie, – bilety,
24 listopada w ICE Kraków, – oficjalne wydarzenie, – bilety.


Bilety na koncerty w cenie od 90 zł można kupić za pośrednictwem www.prestigemjm.com.