13 kwietnia 2016

Już w najbliższą sobotę, 16 kwietnia, na INEA Stadion Poznań odbędą się oficjalne uroczystości z okazji Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. To wyjątkowe wydarzenie zorganizuje agencja Prestige MJM wraz z Marcelin Management, operatorem stadionu, na zlecenie Archidiecezji Poznańskiej oraz Narodowego Centrum Kultury. W uroczystościach weźmie udział blisko 35.000 wiernych, niespełna 1500 artystów, a także kilkuset kapłanów. Całość wzbogaci imponujących rozmiarów scena, w centrum której stanie ołtarz.


Sobotnie obchody Jubileuszu Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadion będą składały się z trzech części. Pierwsza to celebracje liturgiczne skoncentrowane na obrzędach chrzcielnych połączone ze świadectwami i uwielbieniem Boga. W nabożeństwie wezmą udział muzycy, chór, teatr, księża oraz tłumnie zgromadzeni świadkowie wiary. Wykonawcy wystąpią na imponującej scenie, o szerokości 72,5 metrów oraz wysokości 14 metrów. Estrada, pełniąca szczególną rolę przestrzeni do koncelebry, będzie tego dnia udekorowana kwiatami. Chór liczący ponad tysiąc wykonawców oraz orkiestrę poprowadzi poznański muzyk i kompozytor Leopold Twardowski.


Druga część obchodów to uroczysta Eucharystia. Mszę Świętą koncelebrować będzie kilkuset kapłanów, a wśród uroczystych gości znaleźli się najwyżsi przedstawiciele Kościoła Katolickiego w Polsce. Całość uroczystości będzie emitowana dla zgromadzonych wiernych na kilku telebimach, a także – z myślą o wszystkich osobach, które nie będą mogły być w sobotę na poznańskim stadionie – także transmitowana na żywo na antenie TVP1.
Stadion INEA w Poznaniu zamieni się tego dnia najpierw w wielką świątynie, a następnie gigantyczny teatr. Między innymi w pobliżu szatni piłkarskich powstanie Zakrystia.


– Organizacji uroczystych obchodów Jubileuszu towarzyszyć będzie szczególna oprawa. Z uwagi na rangę wydarzenia, na poznańskim stadionie już od kilku dni trwają intensywne przygotowania. Scena, w centrum której stanie ołtarz, będzie miała imponujące rozmiary, mogące konkurować z estradami, które znamy z koncertów międzynarodowych gwiazd. Wiernym zagwarantowana zostanie również imponująca oprawa dźwiękowo-wizualna. Każdy z uczestników otrzyma również „Pakiet Pielgrzyma“, zawierający niezbędne informacje oraz pamiątki związane z Jubileuszem. Warto wspomnieć, że w sąsiedztwie stadionu powstanie również „Strefa Pielgrzyma“, w przestrzeni której będzie można odnaleźć wiele cennych wydawnictw oraz pamiątek o charakterze religijnym, jak i historycznym – komentuje Janusz Stefański z Prestige MJM.


– W przestrzeni hali namiotowej „Strefa Pielgrzyma“, zlokalizowanej przy ulicy Ptasiej, znajdzie się niespełna 30 stoisk wystawienniczych, na których zakupić będzie można m.in. książki i czasopisma o tematyce religijnej, płyty CD z muzyką chrześcijańską, pamiątkowe znaczki oraz widokówki Poczty Polskiej, koszulki „Made in Heaven“, a także słodycze sygnowane nazwą „Boże Krówki“ – dodaje Marek Kurzawa z Prestige MJM.


W ramach „Strefy Pielgrzyma“ swoje stoiska oferować będą m.in.: Narodowe Centrum Kultury, ZTM Poznań, wydawnictwo „Święty Wojciech” oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna.
Uroczystym obchodom Jubileuszu towarzyszyć będzie również szereg wydarzeń kulturalnych. W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu wierni będą mieli okazję obejrzeć wystawę „Polska Walcząca“, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, opowiadającą o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Dla wszystkich zgromadzonych uruchomiona zostanie również Wystawa Papieska, upamiętniająca postać Jana Pawła II. 

 

Galeria