Od słuchania Whitney Houston do brytyjskiej wokalistki roku 2017

18 grudnia 2017

Będąc dzieckiem śpiewała piosenki z repertuaru Whitney Houston czy Alicii Keys. Jako 17-latka pisała już teksty dla innych artystów. Jednocześnie z rozwijającą się karierą studiowała medycynę. Dzisiaj jest panią doktor ze specjalizacją neurologa i tytułem brytyjskiej wokalistki mijającego roku. Emeli Sandé – artystka, której piosenki zachwyciły cały świat – przyjedzie po raz pierwszy do Polski.  Jej jedyny koncert zaplanowano na 23 lutego w TAURON Arena Kraków.

 

Mało jest piosenkarek na świecie, które już od wczesnego dzieciństwa nie myślały o śpiewaniu w przyszłości. I Emeli Sandé wcale nie jest tutaj wyjątkiem. Do rzadkości należy jednak to, aby uznana wokalistka znalazła czas na studia medyczne. A w przypadku tej czarnoskórej piękności należy mówić – pani doktor. Skończyła bowiem specjalizację w dziedzinie neurologii. Jakie były początki tej uznanej już artystki?


Adele Emily Gouraguine z domu Sandé – tak brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko. U progu kariery postanowiła jednak odejść od imienia Adele, aby nie być mylona z inną sławną brytyjską piosenkarką. Obydwie zaczynały mniej więcej w tym samym czasie. Rodzicami Emeli są Angielka i Zambijczyk, po którym odziedziczyła kolor skóry. Już jako dziecko śpiewała piosenki z repertuaru Whitney Houston, Celine Dion, Niny Simone, Mariah Carrey i Alicii Keys.

 

 

Będąc jeszcze w szkole podstawowej Emeli brała udział w różnych przesłuchaniach i konkursach typu talent show. Trzykrotnie uczestniczyła w lokalnym przeglądzie talentów. Pierwszy raz nie przebrnęła pierwszego etapu, ale już następnego roku doszła do finału i zajęła trzecie miejsce. Po kilku latach wróciła na ten sam konkurs, tworząc trio z dwiema koleżankami. Dziewczęta zdeklasowały całą konkurencję, zajmując pierwsze miejsce. Jury było pod wrażeniem wykonania dwóch utworów a' capella: „Bridge Troubled Water” Simon & Gargfunkel oraz „Fields of Gold” Evy Cassidy. Jednocześnie Emeli nie zaniedbywała nauki, w szkole średniej bardzo dobrze się uczyła, sama przyznawała też, iż była „grzeczna i nieśmiała”.


W wieku 15 lat Emeli Sandé wygrała konkurs Rapology, który organizowała rozgłośnia Choice FM. Efektem tego sukcesu była możliwość podpisania kontraktu płytowego. Ostatecznie zrezygnowała z umowy z powodu nauki. Wystąpiła jednak w programie Camden telewizji MTV, w którym zaśpiewała w stylu gospel. Nie mając 18 lat stworzyła tekst do swojej pierwszej piosenki. Jeszcze jako nastolatka zapraszana była do wielu audycji radiowych i telewizyjnych, uświetniała swoimi występami różne uroczystości. Ciągle też startowała w konkursach, m.in. w organizowanym przez Trevora Nelsona z BBC Urban, który wygrała. Kolejny raz otrzymała możliwość podpisania kontraktu płytowego. Jej management nie zgodził się. Jakiś czas później dostała propozycję, wraz z czterema innymi młodymi muzykami, zaśpiewania na koncercie w Soho, gdzie poznała swojego późniejszego producenta Shahida Khana. Rozpoczęła z nim współpracę jako tekściarka. Została autorką piosenek takich gwiazd, jak: Jamelia, Alesha Dixn, Chipmunk, Professor Green, Devlin, Preeya Kalidas, Cheryl Cole czy Tinie Tempah. Jednocześnie wokalnie spełniała się w duecie z klawiszowcem Lornem Cowiesonem.


Na szersze wody wypłynęła w 2009 roku, kiedy raper Chipmunk zaśpiewał utwór „Diamond Ring”. Emeli napisała go będąc studentką medycyny na Uniwersytecie w Glasgow. Piosenka, w której wokalistka pojawia się także w chórkach, zadebiutowała na 6 miejscu krajowej listy przebojów. W 2010 roku Sandé wzięła udział w nagraniu singla Wileya, a po kilku miesiącach podpisała umowę z wytwórnią płytową Virgin Records, a niebawem z EMI Records. Wtedy też postanowiła zrezygnować z imienia Adele, z uwagi na rosnącą popularność brytyjskiej wokalistki – autorki późniejszych hitów Hello, Skyfall i wielu innych.

 

 


W czerwcu 2011 roku Emeli wystąpiła jako support na koncercie Alicii Keys w Royall Albert Hall. Tego samego roku, przed zakończeniem wakacji, artystka wydała swój pierwszy debiutancki singiel Haeven, który zapowiadał płytę długogrającą pt. Our Version of Events. Utwór od razu znalazł się na drugim miejscu krajowej listy przebojów. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiego krążka, Emeli wypuściła kolejne single. Nagranie Read All About It z Professorem Greenem od razu zyskało serca publiczności, plasując się na pierwszym miejscu listy przebojów. Już w grudniu 2011 roku Emeli otrzymała nagrodę krytyków BRIT Award. Na początku kolejnego roku ukazał się długo wyczekiwany pierwszy album Emeli Sandé. Our Version of Events. W 2016 roku wydała drugi album Long Live the Angels, a niespełna pięć tygodni temu na rynku ukazał się trzeci krążek czarnoskórej wokalistki – Kingdom Coming.


Dzisiaj Sandé jest uznaną piosenkarką, czego potwierdzeniem jest uzyskanie bardzo prestiżowej nagrody brytyjskiego przemysłu muzycznego – Brit Award 2017 dla najlepszej wokalistki na Wyspach. Emeli jest zresztą kolekcjonerką licznych wyróżnień. Jedną z jej ostatnich nagród, którą odebrała przed dwoma miesiącami, jest Gold Badge Awards. przyznawaną przez Brytyjską Akademię Pisarzy, Kompozytorów i Autorów Muzycznych  BASCA.


Polska publiczność będzie miała możliwość zobaczenia i usłyszenia Emeli Sandé po raz pierwszy na żywo już w następnym roku. Jedyny jej występ zaplanowany jest na 23 lutego 2018 roku w TAURON Arena Kraków. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM. Bilety można już kupować poprzez strony www.bilety.imprezyprestige.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik w całym kraju.