27 maja 2015

Z jednej strony wykonawcy, którzy nie boją się iść pod prąd, a mimo to są cenieni zarówno przez publiczność, jak i kolegów z branży. Z drugiej tacy, którzy wiedzą co to znaczy „rozbić bank” w ilości Fryderyków – najważniejszych polskich nagród  muzycznych. A do tego jeszcze młody, gniewny band, który swoją świeżością i radością grania zachwycił m.in. w ostatniej edycji programu „Must Be The Music”. Zespół Acid Drinkers, Natalia Przybysz oraz grupa Black Radio to kolejni artyści, którzy dołączają do składu tegorocznej edycji Jarocin Festiwal.

Acid Drinkers

Mówi się o nich, że „psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu, bo zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane”. Na muzycznej scenie od ponad ćwierćwiecza. Do tej pory zespół, na czele którego stoi Tomasz "Titus" Pukacki (wokal, bas) zagrał ponad 1500 koncertów w Polsce i sporo poza granicami naszego kraju. Poprzedzali występy m.in. Deep Purple, Megadeth, Bruce'a Dickinsona, Sepultury, Paradise Lost,  Slayera.

Debiutancka płyta Acid Drinkers zatytułowana „Are You a Rebel” ukazała się w 1990 roku. Obecnie na koncie mają 16 albumów, wiele nagród, w tym te najważniejsze w polskim przemyśle muzycznym, czyli Fryderyki (w 2011 roku udało im się zdobyć aż cztery statuetki m.in. za „przebój roku” i „grupę roku”). Ostatnia jak dotąd płyta Acid Drinkers „25 Cents For a Riff” swoją premierę miała jesienią 2014 roku i została określona jako powrót „Kwasożłopów” do klasycznego grania. Acid Drinkers  niejednokrotnie w swojej historii gościł na jarocińskim festiwalu.

O yeah!! Do Jarocina wracam zawsze z duuuużym sentymentem – uśmiecha się Titus.

Uwielbiam ten specyficzny klimat różniący się od innych festiwali, tą rockowo jadowitą publiczność. Świetne warunki do grania, światło i czysty rock'n'roll , który zieje ze sceny – dodaje wokalista Acid Drinkers.

Natalia Przybysz

Jest jedną z najciekawszych polskich artystek. Popularność zdobyła jako wokalistka zespołu Sistars, który za swój debiutancki album „Siła sióstr” (2003) został obsypany wyróżnieniami i nagrodami, m.in. Fryderykami w kategorii „nowa twarz fonografii” i „album roku hip-hop”. Po zawieszeniu działalności Sistars w 2006 roku Natalia skupiła się na solowej karierze, głównie pod nazwą NATU.

W 2008 roku wydała album „Maupka Comes Home” nagrana razem z Envee, a dwa lata później ukazała się płyta „Gram Duszy”, która spotkała się z uznaniem krytyków w Polsce i była porównywana do najlepszego soulu zagranicznego. Trzecim był krążek „Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin”. Pochodząca z niego piosenka „Niebieski” była dla Natalii punktem wyjścia do pracy nad kolejnym albumem.

Spotkanie z piosenkami Janis dało mi szansę doświadczenia żywiołu ognia, którego nie chcę już nigdy utracić. Zrozumiałam, że chcę śpiewać o trudnych stronach życia, że prawda ma moc. Piosenki, które teraz piszę są bardzo osobiste, czasem nawet dramatyczne, pisane pod wpływem silnych przeżyć i refleksji – mówi Natalia Przybysz, która jest też autorką wszystkich tekstów do nowej płyty „Prąd” (ukazała się w listopadzie ubiegłego roku). Miesiąc temu wokalistka otrzymała dwie statuetki Fryderyków: za album „Prąd” („album roku: rock”) i piosenkę „Miód” (utwór roku).

Black Radio

Ten łódzki zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Dawida Wajszczyka (wokal, gitara) oraz Kamila Biadały (bas). Muzyka Black Radio to mieszanka gitarowego rocka i muzyki indie. W ubiegłym roku ukazała się pierwsza płyta zespołu  „Gasoline Planet”.

Moje teksty traktują o naturze ludzkiej i jej zagadkach. Są przemyśleniami na temat mojego pokolenia i chcę, by dały one naszym fanom możliwość głębszego poznania samych siebie. Śpiewam też o tym, co mnie niemiłosiernie wkurza – mówi Dawid Wajszczyk.

Wśród najważniejszych występów Black Radio wymienia m.in. wspólne koncerty z brytyjską grupą ROOM 94 (lato 2013 i wiosna 2014). Zdobyli Grand Prix na festiwalu Szok & Roll w Szamotułach, zaś w ubiegłym roku dostali wyróżnienie podczas jarocińskiego festiwalu. Zespół był też finalistą ostatniej edycji programu „Must Be The Music”, która zakończyła się w ubiegłą niedzielę.

Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 17-19 lipca. Karnety na festiwal do końca maja kosztują 150 zł. W czerwcu ich cena wzrośnie. Sprzedaż jest prowadzona za pośrednictwem stron: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, Ticketpro.pl, Eventim.pl i w salonach EMPIK na terenie całego kraju.  

Wcześniej ogłoszeni artyści:
The Kooks, Peter Hook & The Light, Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors, Curly Heads. Budzy i Trupia Czaszka, Mama Selita, Skubas, KSU, ØRGANEK, Omni mOdO, Nowe Sytuacje, My Riot, Agyness B. Marry, Janek Samołyk i Zmaza.