Nowa płyta „Believe” Andrei Bocellego już w sprzedaży!

13 listopada 2020

Kilkanaście wzruszających i kojących duszę utworów znalazło się na płycie „Believe” Andrei Bocellego, która właśnie trafiła do sprzedaży. Są to m.in. duety z laureatkami nagrody Grammy, jedna, nieznana wcześniej, kompozycja Ennio Morricone, utwory wykorzystane w filmie „Fatima” oraz dwie piosenki napisane przez samego tenora.  Jest szansa, że usłyszymy na żywo któreś z nowych wykonań w Polsce. 21 sierpnia 2021 roku zaplanowany został koncert Andrei Bocellego na PGE Narodowym.

 

 

Krążek „Believe” jest kolejnym przedsięwzięciem tenora w czasie pandemii, gdy nie może się spotykać ze swoimi fanami na koncertach. W kwietniu Andrea Bocelli wystąpił w opuszczonej Katedrze Duomo w Mediolanie, skąd wziął udział w półgodzinnym koncercie transmitowanym online. Występ cieszył się ogromną popularnością na całym świecie, do dzisiaj na kanale YouTube obejrzało go 42 miliony razy. Koncert „Music For Hope” był przesłaniem miłości i nadziei dla Włoch oraz całego świata.
Naturalną kontynuacją tamtego wydarzenia jest wydana właśnie płyta, która zwiera także dwa utwory zaprezentowane w katedrze. W sumie na krążku znalazło się 14 wykonań (w wersji podstawowej). Dwa z nich stanowią duety z artystkami, których charakterystyczne głosy znane są na całym świecie. Z Cecilią Bartoli Bocelli zaśpiewał niezwykle pogodną piosenkę „Pianissimo”, do której teledysk został już zaprezentowany szerokiej publiczności. Z Alison Krauss, amerykańską gwiazdą country, artysta nagrał sławne „Amazing Grace”. Na płycie znalazła się także kompozycja Ennio Morricone „Inno sussurato”. W albumie nie zabrakło takich lubianych utworów jak „Hallelujah” oraz „You’ll Never Walk Alone”. Pojawiła się także wzruszająca „Gratia plena” z filmu „Fatima”. Specjalnie na potrzeby nowego krążka Bocelli skomponował własną ścieżkę dźwiękową do „Ave Maria” i „Padre Nostro”.

 

Nie uważam się za kompozytora, ale jestem muzykiem i czasem w głowie pojawia mi się jakaś melodia w niemalże całkowitej harmonii (…) – przyznaje Andrea Bocelli.  – Muzyka puka do drzwi mojej duszy, a ja przyjmuję ją z radością i uwalniam ją, zapisując na papierze.

 

 

Do albumu trafił również utwór „Mira il tuo popolo” oraz melodie, które, jak przyznaje artysta, przenoszą go do jego chłopięcych lat i do okresu dorastania w Toskanii, stanowiąc „ścieżkę dźwiękową dzieciństwa”.
Na „Believe” artysta umieścił także utwór muzyki klasycznej – „Fratello sole sorella luna (Dolce è Sentire)”, skomponowany przez Riza Ortolani, który pojawił się wcześniej w filmie Franco Zeffirellego pt. „Brat Słońce, siostra Księżyc”. Kolejna pozycja wzbudzająca zachwyt to „Angele Dei” – niedawno odkryty utwór Puccini’ego, w aranżacji Michaela Kaye, zaśpiewany przez Bocellego w 2019 roku. W oryginale skomponowany został bez tekstu, ale na prośbę artysty napisano słowa modlitwy do „Anioła Stróża” i dodano do utworu.

 

Album „Believe”, wydany w koprodukcji ze Stevenem Mercurio i Haydnem Bendallem, jest zbiorem podnoszących na duchu utworów, które na przestrzeni lat inspirowały i dawały wsparcie Andrei Bocellemu. Tę muzykę nadziei i miłości artysta przywiezie także do Polski. 21 sierpnia 2021 roku zaplanowany został jego koncert na PGE Narodowym. O tym wydarzeniu przypomina specjalna naklejka, która została umieszczona na każdym opakowaniu „Believe” sprzedawanym w Polsce. Bilety na warszawski występ można kupować za pośrednictwem strony prestigemjm.com.

 

„Believe” – lista utworów

 

Wersja podstawowa:
1.     YOU’LL NEVER WALK ALONE
2.     FRATELLO SOLE SORELLA LUNA (DOLCE È SENTIRE)
3.     HALLELUJAH
4.     PIANISSIMO duet z Cecilią Bartoli
5.     AMAZING GRACE duet z Alison Krauss
6.     PREGHIERA (ALLA MENTE CONFUSA)
7.     GRATIA PLENA (z filmu “Fatima”)
8.     CANTIQUE DE JEAN RACINE
9.     INNO SUSSURATO
10.   OH, MADRE BENEDETTA! (ADAGIO DI ALBINONI)
11.   PIANISSIMO duet z Cecilią Bartoli
12.   AVE MARIA
13.   ANGELE DEI
14.   AGNUS DEI

 

Wersja rozszerzona:
1.     YOU’LL NEVER WALK ALONE
2.     FRATELLO SOLE SORELLA LUNA (DOLCE È SENTIRE)
3.     HALLELUJAH
4.     PIANISSIMO duet z Cecilią Bartoli
5.     AMAZING GRACE duet z Alison Krauss
6.     PREGHIERA (ALLA MENTE CONFUSA)
7.     GRATIA PLENA (z filmu “Fatima”)
8.     CANTIQUE DE JEAN RACINE
9.     INNO SUSSURATO
10.   OH, MADRE BENEDETTA! (ADAGIO DI ALBINONI)
11.   PIANISSIMO duet z Cecilią Bartoli
12.   AVE MARIA
13.   ANGELE DEI
14.   AGNUS DEI
15.   MUI GRANDES NOIT E DIA
16.   MIRA IL TUO POPOLO
17.   AMAZING GRACE (wersja solo)