Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra największe hity!

29 lipca 2021

Specjalny koncert Budki Suflera uświetni uroczystość nadania Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie imienia Romualda Lipko. Nieżyjący już kompozytor największych polskich przebojów zostanie w ten sposób doceniony przez mieszkańców Lublina – miasta, z którym związany był przez całe życie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00. Z pewnością będzie to niezwykły moment, pełen emocji i wzruszeń.


Romuald Lipko żył i tworzył w Lublinie, stąd decyzja Rady Miasta Lublin podjęta na wniosek Prezydenta Krzysztofa Żuka o upamiętnieniu tak uznanej dla polskiej kultury postaci. Kompozytor zmarł prawie półtora roku temu. W pamięci wielu pokoleń pozostanie jednak jako niezrównany autor przebojów Budki Suflera, z którą związany był do ostatnich swoich dni, a także szeregu innych gwiazd rodzimej sceny. „Cień wielkiej góry”, „Aleja gwiazd”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Wszystko, czego dziś chcę”, „Nic nie może wiecznie trwać”, „Jolka, Jolka pamiętasz” – to tylko niektóre hity z całej jego bogatej twórczości.


Romuald Lipko był fenomenalnym artystą, niezwykle utalentowanym muzykiem i genialnym kompozytorem. Tworzył nie tylko przeboje zespołu Budka Suflera, komponował również dla Urszuli, Izabeli Trojanowskiej, Anny Jantar czy Zdzisławy Sośnickiej. Wraz z Budką Suflera był prawdziwym symbolem naszego miasta. Przez całą, pełną sukcesów karierę pozostawał blisko związany z Lublinem. W lutym 2020 roku całe miasto żegnało Romualda Lipkę z wielkim żalem, niedowierzaniem, że już nie usłyszymy i nie zobaczymy koncertów z Jego udziałem. Jest on jednak nadal obecny wśród nas dzięki muzyce, którą tworzył. Dla uhonorowania tej wielkiej postaci Lublina i polskiej muzyki, imię Romualda Lipko nadaliśmy Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, która od lat jest przestrzenią znakomitych ekspresji muzycznych i plenerowych koncertów w samym sercu naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

fot. Dariusz Ptaszyński


Uroczystość nadania imienia Romualda Lipko Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim przy ul. Stanisława Leszczyńskiego w Lublinie odbędzie się 21 sierpnia tego roku. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury w Lublinie. Obok wielu wyjątkowych gości weźmie w nim udział także wdowa po zmarłym kompozytorze – Dorota Mazurkiewicz-Lipko, jego syn oraz ukochana wnuczka. Dla Doroty Mazurkiewicz-Lipko będzie to szczególne wydarzenie.


– Mija prawie półtora roku, kiedy umarł Romek, mój mąż – Romuald Lipko. Świat się dla mnie zatrzymał, ale życie toczy się dalej. Ulice i domy wciąż pozostają te same, kwiaty są takie same, drzewa – trochę większe… Miasto Romka – Lublin. Tu się urodził, chodził do szkoły, miał swoje wydeptane ścieżki, ulubione miejsca, tu miał swoich kolegów, znajomych i przyjaciół. Tu pracował i tworzył swoją muzykę. Mimo częstych wyjazdów, licznych podróży – zawsze wracał do swojego domu, do Lublina. Każdy z nas pragnie zostawić po sobie ślad nie tylko w pamięci najbliższych. Romkowi to się udało poprzez muzykę, którą tworzył. Władze Lublina, wyrażając uznanie dla jego twórczości i silnego związku z naszym miastem, postanowiły uhonorować mojego męża, nadając Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim jego imię. Jestem wdzięczna za takie uczczenie pamięci Romka. Serdecznie zapraszam na koncert wszystkich lublinian, którzy niezwykle pięknie pożegnali mojego męża – mówi Dorota Mazurkiewicz-Lipko.

 

Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim od lat jest miejscem artystycznych spotkań ludzi związanych z różnymi aktywnościami muzycznymi. Budka Suflera, kultowy, lubelski zespół wystąpi w niej z koncertem zaraz po oficjalnej uroczystości nadania nazwy Romualda Lipko.

 

fot. Dariusz Ptaszyński


– W samym sercu Lublina Muszla Koncertowa imienia Romualda Lipko… Uśmiecham się do tego pomysłu. Romek był twórcą kolorowym, wspaniałym i kochanym przez słuchaczy. Był lubelski całym sercem, więc raz jeszcze dziękuję Panie Prezydencie. Uśmiecham się również do koncertu, który mamy zagrać tego wieczoru. Romek był Budką, a Budka była Nim. Marzyłoby mi się, aby na scenie, razem z nami, byli wszyscy, którzy wspólnie z Romkiem przez tyle lat koncertowali – podkreśla Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera.


Wstęp na koncert Budki Suflera będzie bezpłatny.


– Z całą pewnością będzie to fantastyczne wydarzenie. Wspaniali artyści, niezapomniane przeboje. Dla wielu będzie to sentymentalna podróż w czasie. 21 sierpnia po prostu trzeba być w Lublinie, w Ogrodzie Saskim – podsumowuje Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która od lutego tego roku współpracuje z Budką Suflera.


Rezerwacja i odbiór bezpłatnych wejściówek na miejsca siedzące rozpocznie się 11 sierpnia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz pod adresem [email protected]. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować max. 4 wejściówki. Kasa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00 tel. 81 466 61 40. Więcej informacji na www.ck.lublin.pl oraz na facbook.com/centrumkulturywlublinie.

Galeria