18 października 2016

„Gdyby Bóg mógł śpiewać, jego głos brzmiałby podobnie do głosu Andrei Bocellego” – taki komplement na temat włoskiego tenora wypowiedziała Celine Dion. Artystka, jako jedna z wielu, miała przyjemność wystąpić na jednej scenie z Bocellim. Tenor w czasie swojej wieloletniej kariery zapraszał do współpracy także inne wielkie nazwiska. Razem występowali na najznakomitszych scenach świata, za każdym razem brzmiąc wyjątkowo.

 

Kluczowy był sam początek kariery Andrea Bocellego. Wtedy to Zucchero przesłuchiwał śpiewaków do nagrania utworu "Misere", napisanego wspólnie z Bono, liderem irlandzkiej grupy U2. Bocelli został wybrany i zaśpiewał w duecie z samym Luciano Pavarottim. Później, razem z Zucchero wyruszył w trasę koncertową, a już po kilku miesiącach śpiewał duety z takimi gwiazdami pop jak Bryan Adams czy Eros Ramazotti.

 

Jednym ze znaczących wydarzeń dla Andrei Bocellego była nominacja do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszego Nowego Artysty” w 1999 roku. Po raz pierwszy od 38 lat artysta klasyczny został nominowany w tej kategorii. Wtedy właśnie „The Prayer” – duet nagrany z Celine Dion dla filmu animowanego „The Quest For Camelot” – zdobył nagrodę Golden Globe dla Najlepszej Piosenki i dostał nominację do Oskara. Andrea i Celine wykonali ten utwór na ceremoniach rozdania nagród Grammy i Oskarów.

 

Szczyty międzynarodowych list przebojów Bocelli podbił utworem „Time to say goodbay” („Con Te Partiro”), który zaśpiewał razem z sopranistką Sarah Brightman. Wersja solowa znalazła się na szczycie francuskiej listy singlowych przebojów, natomiast duet utrzymywał się na szczycie niemieckiej listy przebojów przez czternaście tygodni i osiągnął sprzedaż prawie trzech milionów egzemplarzy. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów włoskiego tenora.

 

Kilka lat później kolejny utwór Bocellego, zaśpiewany w duecie podbił serca międzynarodowej publiki. W sentymentalnym i melancholijnym utworze „Sentimento” głos Andrei Bocellego łączy się z cudownym brzmieniem skrzypiec maestro Lorin Maazel. W czasie rozdania prestiżowych brytyjskich „Classical Brits Awards” w 2003 r. Bocelli wystąpił w zaskakującym duecie z walijskim barytonem Bryn`em Terfel`em. Publiczność i krytycy ocenili jednogłośnie, iż ten moment na długo pozostanie w pamięci, „bo artyści śpiewali tak, że aż uniósł się dach londyńskiego Royal Albert Hall”.

 

Na albumie „Cinema” Bocelli po raz kolejny zaskoczył wykonaniami w duetach. Wraz ze światową supergwiazdą Arianą Grande nagrał poruszający utwór „E Piu Ti Penso” z „Once Upon A Time in America”, a z Nicole Scherzinger wykonał muzyczny hymn „Don’t Cry For Me Argentina” z legendarnej „Evity”.

 

Lista wokalistów, którzy śpiewali z Bocellim zdaje się nie mieć końca. Chris Botti, Tonny Bennett, Nicola Benedetti, David Foster, Andrea Griminelli, Ana Maria Martinez, Laura Pausini – to tylko niektóre nazwiska, które dla twórczości włoskiego tenora nie są bez znaczenia. Wszyscy oni śpiewali w duetach z Bocellim. Współpracowali z nim również Kenny G, Christina Aguilera i Stevie Wonder.

 

Bocelli koncertował i nadal koncertuje na całym świecie. Śpiewał dla papieża, prezydentów, premierów, ministrów, książąt, królów i królowych. Zaśpiewał też „Ave Maria” podczas ceremonii ślubnej Luciano Pavarottiego.

 

Już wkrótce największe przeboje włoskiego tenora będzie można usłyszeć w Polsce. Andrea Bocelli będzie jedną z gwiazd, która uświetni finał The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie. Koncert odbędzie się 5 sierpnia 2017 roku. Organizatorem wydarzenia będzie agencja Prestige MJM. Bilety na koncert można nabywać za pośrednictwem strony: prestigemjm.com, a także eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.