2 października 2019

40 lat pracy artystycznej to wielki sukces, który wymaga nieprzeciętnej oprawy! Tak właśnie będzie celebrowany długo wyczekiwany koncert jednego z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie! 120 artystów na czterech poziomach sceny, podkreślające dźwięki oświetlenie i najwyższej klasy nagłośnienie zastosowane po raz pierwszy w polskiej produkcji koncertowej, sprawią, że będzie się można poczuć jak w sali kinowej! To wszystko już 5 października w TAURON Arenie Kraków.

 

Zbigniew Preisner to międzynarodowej sławy kompozytor muzyki filmowej, który znany jest przede wszystkim ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, a także wieloma zagranicznymi reżyserami – nadzwyczaj cenionymi w świecie kina. Teraz, po wielu latach kariery w najróżniejszych zakątkach świata, kompozytor będzie świętował jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Wydarzenie to zostanie uświetnione koncertem, na którym zaprezentuje swoją muzykę zarówno filmową, jak i klasyczną.

 

 

Na uwagę zasługuje brzmienie i niespotykana dotąd oprawa dźwiękowa wydarzenia. Po raz pierwszy przy organizowaniu polskiej produkcji koncertowej, wykorzystane zostanie nagłośnienie 3D L-Acoustics L-ISA, które do tej pory figurowało w wymaganiach technicznych jedynie zagranicznych artystów! FOTIS SOUND – znana z najbardziej prestiżowych produkcji – jako pierwsza polska firma przygotuje swoimi siłami instalację koncertowego dźwięku. Zadaniem nowoczesnego sprzętu będzie wypełnienie brzmieniem całej hali, co w odbiorze muzyki nada efektu sali kinowej! Na Preisner's Music wszystko będzie najwyższej kategorii. Nie znajdzie się tam również miejsca na zbędne rzeczy, więc nagłośnienie zostanie sprytnie ukryte w scenie, pod nią i nad nią, co sprawi, że przestrzeń obok estrady pozostanie wolna. Koncert zmiksuje wybitny realizator Przemysław Naguszewski, reprezentujący firmę FOTIS SOUND. Nad całością czuwać będzie Jerzy Kubiak, inżynier systemu na koncercie w TAURON Arenie Kraków.

 

Atrakcyjnie zapowiada się również projekt sceny z wydzielonymi czterema podestami, na których każdemu z artystów przypisano określone miejsca. Uroku scenie dodadzą wizualizacje filmowe idealnie dopasowane do muzyki, którą skomponował sam Zbigniew Preisner. Spektakularności nabierze fenomenalna gra świateł. Na początku koncertu scena zostanie ukazana w półmroku, kolejno światła będą padać na solistów – zarówno wokalistów, jak i instrumentalistów. Ulubionym światłem kompozytora jest to, kształtem przypominające piramidę – w ten właśnie sposób Zbigniew Preisner chce pokazać muzyków występujących na jego jubileuszowej scenie. Wszystko to składa się na wyjątkowość wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą sobotę! To będzie prawdziwa muzyczna uczta, na której spodziewać się można wielu osób znanych ze świata kultury.

 

Nie lada wyzwaniem będzie zgromadzenie 120 instrumentalistów, chórzystów, solistów, aktorów, a nawet jednej modelki na czterech poziomach sceny. Zapanowanie nad każdym detalem to jeszcze większy sprawdzian – jednak doświadczenie Zbigniewa Preisnera wskazuje na to, że wszystko jest możliwe, więc koncert zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Kompozytor ceni sobie precyzję i doskonałość, stąd muzyk zdecydował się na zaproszenie jedynie wyjątkowych osobistości. O wykonanie partii solowych poprosił jedynie najlepsze wokalistki! Mowa oczywiście o Lisie Gerrard, Teresie Salgueiro i Edycie Krzemień. Kwestie instrumentalne postanowił powierzyć Sinfonii Varsovii, w skład której wchodzą jedynie najlepsi muzycy i bez wątpienia staną na wysokości zadania. Zagrają także znakomicie muzycy – soliści: Zbigniew Paleta, Dominik Wania, Józef Skrzek, Marta Mogielnicka, Jerzy Główczewski, Jacek Ostaszewski i Piotr Sałajczyk. W partiach chóralnych zaprezentuje się chór Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a o stronę wizualną zadba Wrocławski Teatr Pantomimy. Specjalne zdania powierzono Jerzemu Treli – znakomitemu polskiemu aktorowi oraz Anji Rubik – polskiej supermodelce.

 

Koncert Preisner's Music składający się z dwóch części  odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października w krakowskiej TAURON Arenie. Przewiduje się, że całość może potrwać około trzech godzin. Lepiej być punktualnym, ponieważ osoby spóźnione nie będą mogły zająć swoich miejsc. Ostatnie bilety dostępne są na stronie www.prestigemjm.pl. Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM.