9 marca 2018

Równolatek Sierżanta Pieprza i „Are You Experienced” już 12 lipca w hali Stulecia ponownie podbije serce Polaków. O kim mowa? O Stevenie Wilsonie – geniuszu muzycznym znad Tamizy!

 

Debiut muzyczny Stevena Wilsona datuje się na rok 1983, kiedy to wydał swoją pierwszą nieoficjalną kasetę „Prayer For The Soul”. Jak sam artysta po latach wspomina: Publikacja tych taśm to jak pokazywanie bazgrołów jakiegoś malarza z czasów, kiedy chodził do żłobka. Na pełnoprawny debiut legendarnego muzyka musieliśmy poczekać kolejne trzy lata, kiedy w razem z Timem Bownessem założyli zespół No-Man Is An Island, by ostatecznie zmienić jego nazwę na No-Man. I to właśnie z tą grupą w kwietniu 1992 roku wydał pierwszy mini album zatytułowany „Lovesighs – An Entertainment”, było to jedynie preludium do długogrającej płyty pt. „Loveblows & Lovecries – A Confession”.

 

Z perspektywy czasu wydawnictwo to może być pewnego rodzaju terapią wstrząsową do współczesnych fanów Stevena Wilsona, ponieważ nie usłyszymy na nagraniach głosu naszego bohatera, rolę wokalisty przejął Tim Bowness, a z naszych głośników usłyszymy ambitną muzykę taneczną połączoną z twórczością Kraftwerk oraz The Stone Roses.

 

 

Równolegle z No-Man, Steven Wilson powołał do życia solowy projekt Porcupine Tree. Mógł teraz bez zahamowań rozwinąć swoją duszę i wyobraźnię artystyczną. Stworzył nawet fikcyjną biografię, by tym samym przyciągnąć uwagę dziennikarzy i świata muzycznego. W 1989 roku przygotował pierwszą kasetę demo „Tarqui's Seaweed Farm”, a w następnych latach, dwie kolejne „Love, Death & Mussolini” oraz „The Nostalgia Factory”. W lipcu 1991 został wydany oficjalny debiutancki album Porcupine Tree „On the Sunday of Life”, większość płyty to kompilacja kaset demo artysty. Początkowo została ona wydana w zaledwie tysiącu egzemplarzy, jednak na przestrzeni lat wydawnictwo to sukcesywnie zyskiwało popularność. Siedemdziesiąt pięć minut muzyki Stevena Wilsona, na nowo zdefiniowało formułę muzyki progresywnej, a sam muzyk wpisał się na stałe w klasykę gatunku.

 

Po ponad dwudziestu pięciu latach od tych wydarzeń, lider zespołu Porcupine Tree przyjeżdża do Polski, by promować swoje najnowsze solowe wydawnictwo „To the Bone”. Steven Wilson wystąpi 12 lipca 2018 roku we wrocławskiej Hali Stulecia. Wejściówki na to wydarzenie można nabywać za pośrednictwem stron bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonach Empik w całym kraju. Koncert organizuje agencja Prestige MJM